В индустриалната зона край кубинския град Матансас бушува огромен пожар след верижно експлоадиране на две депа за съхраняване на гориво. Първият взрив е станал още вечерта в петък, на 5 август, след като мълния уцелва едно от хранилищата. Въпреки усилията на пожарникарите, разбушувалите се пламъци на 6 август предизвикват взрив в още едно депо. Появиха се съобщения, че е избухнало и трето, но кубинските медии увериха, че третото е съхранено, без да пострада. Това било установено, след като районът е бил подробно заснет от въздуха от дронове. Само че по-късно в понеделник, уви, подпалването и на третото хранилище вече стана факт, влошавайки и без това тежката ситуация.
Пожарникарите се борят самоотвержено с бедствието и се съобщава за потвърдената гибел на един от огнеборците. Други 16 са в неизвестност.
От района на бедствието са евакуирани над 5000 души – служители на индустриалната зона и живеещи по съседство с нея. Ранени са 122 души, като 24-ма тях са приети за болнично лечение, а на 98 е оказана амбулаторна медицинска помощ. Сред пострадалите има и журналисти, които са били на прекалено опасни места, опитвайки се да информират „от мястото на събитието”.
Рихел Родригес Кубейс, директор на Териториалното поделение за търговия с горива в Матансас, е цитиран от медиите да казва, че първото експлоадирало заради мълнията хранилище е било пълно на 50% от своя капацитет, което представлява около 50 000 куб. м. Родригес Кубейс също така обясни, че цялата зона е подсигурена със специална система от гръмоотводи, но очевидно падналата мълния е била с по-голяма мощност, отколкото можела да понесе системата.
Професор Луис Енрике Рамос Гуадалупе, историк на метеорологията в Куба, заяви пред в. „Гранма”, че това е най-опустошителното бедствие от този вид в историята на страната. В архивите липсват данни за пожари с такива размери, предизвикани от мълнии. Еколози от своя страна предупреждават, че ефектът върху околната среда може да се изрази в киселинни дъждове.
Град Матансас, център на едноименната провинция, е разположен само на 36 км от световноизвестния кубински курорт Варадеро и на стотина километра от столицата Хавана.
Цяла Куба се е мобилизирала да помогне на Матансас да се справи с огнения ад. На мястото на бедствието в неделя бяха президентът на страната Мигел Диас-Канел и премиерът Мануел Мареро Крус. Техническа помощ изпратиха Мексико и Венесуела. Кубински медии цитират фразата на мексиканския президент Андрес Мануел Лопес Обрадор: „Когато приятелска страна е в беда, не се задават въпроси, а веднага се изпраща помощ”.
Диас-Канел коментира пред журналисти, че Куба се сблъсква с трагично събитие, което не е обичайно за нейния опит – не става дума за тропически ураган, а за „пожар с огромни размери в база за съхраняване на горива, който е много труден за контролиране”. Той добави, че страната, която продължава да е под жестока американска блокада, не разполага с всички необходими средства, нито с подобаваща технология за овладяването на подобно бедствие. Поради това е наложително приемането на чужда помощ, която „да ни позволи да разберем с какво ниво на познания по подобна ситуация разполагаме и доколко трябва да ги обновим”. Президентът съобщи също, че пристигналите от приятелски страни екипи идват и с необходимите химически субстанции, за да бъдат по-ефективни дейностите по потушаване на пламъците.
Кубинският президент добави емоционално: „Искам специално да отбележа ролята на служителите в Революционните въоръжени сили и в министерството на вътрешните работи, на работниците от различни сектори, които са на крак и дават всичко от себе си в една много сложна и много опасна ситуация”. Диас-Канел също така високо оцени отдадеността и солидарността на целия кубински народ, мобилизирал се, за да преодолее и това изпитание. „Над всичко хората поставят солидарността. Матансас не е сам. Цяла Куба е Матансас. В социалните мрежи има нон-стоп хора, които привличат вниманието на нашата партия, за да сме осведомени за всичко, което трябва да направим, за да помогнем”.
По повод спекулациите за причините на пожара, президентът на Куба потвърди, че става дума за мълния и че тя е била с прекомерна сила, на която не е могла да противостои съществуваща система от гръмоотводи. Той подчерта, че тази система трябва сериозно да бъде ревизирана., за да се избегнат подобни бедствия в бъдеще.
„Чакат ни дни на тежка работа. Най-важното е да се овладее пожарът и да се предотврати рискът той да обхване и други хранилища. В резултат на предприетите мерки, температурата в зоната вече се понижава. Създават се условия за навлизане по-навътре в засегнатото пространство, за да издирим още възможни жертви,” каза Диас-Канел. Той продължи: „Подготвяме се за момента, в който, след като преодолеем цялата тази ситуация, ще се заемем с възстановяване и ще съживим зоната за съхраняване на горива. От всичко това трябва да извлечем поуки и да натрупаме опит за в бъдеще, да актуализираме нашата подготовка за реагиране на такива бедствия”.