С БСП в правителството, националното ръководство на тази партия не се ангажира, както други години, с масови първомайски прояви в столицата, а остави отбелязването на празника на трудещите се да върви децентрализирано, по места.
Партийната лидерка, вицепремиерка и министърка на икономиката Корнелия Нинова избра Кърджали, за да поиграе първомайско хоро и да заяви оттам, че БСП няма да мърда от правителството, защото имала да изпълнява социалните си обещания и да играе ролята на гарант на социалната държава. На питания ще се промени ли заявената по-рано готовност на БСП да напусне кабинета, ако се реши изпращане на оръжия за Украйна, Нинова хем отговори „позицията ни няма да се промени“, хем призова „да изчакаме Коалиционния съвет“ и „тогава вече ще говорим в конкретика“.
По-малко от два часа продължи организираният днес от Градския съвет на БСП-София митинг в столицата, посветен на Международния ден на труда и на работническата солидарност Първи май, както и на празника на в. „Дума” и левия печат. В други години ГС на БСП е бил само съорганизатор на Първомайските прояви съвместно с Националния съвет на БСП, който обаче сега не се включи. Не се състоя и обичайното за предишни времена Първомайско шествие.
Днешният митинг бе на традиционното място – на Лятната сцена в Борисовата градина. Около сцената бях подредени щандове на в. „Дума” и на други леви издания и издателства.
На щанда на „Дума” имаше голям портрет на създателя на вестника като свободна и борбена трибуна за социалистическата идея Стефан Продев, по чиято инициатива от 1993 г. насам навръх Първи май се провежда и празник на „Дума” и левия печат – така, както това е традиция за изданията на левицата и в много страни на Западна Европа. Тази година обаче портретът на Продев будеше двойнствени чувства у присъстващите. Защото напомняше, че неговата „Дума” бе доста далеч от сегашната, откъдето съвсем наскоро бяха прогонени емблематични леви журналисти, преки Продеви съратници, за да бъдат заменени с лица, сервилни към настоящото партийно ръководство, дошли от противоположни идейни полюси и подменили изцяло характера на вестника.
Щандът на основаното от Димитър Благоев през 1897 г. списание „Ново време”, което днес се оглавява от Георги Пирински, един от критиците на сегашното ръководство на БСП и ключова фигура в Идейно-политическото обединение в БСП Платформа „Социализъм ХХІ век”, се намираше от другата страна на сцената.
На самата сцена застанаха председателят на БСП-София Иван Таков, зам.-министърът на туризма от БСП Мариела Модева, председателят на Младежкото обединение към БСП-София Габриел Вълков, Ваня Григорова от КТ „Подкрепа”, Тодор Капитанов от КНСБ, Милена Анева от Независимите синдикални организации на енергетиците в България и представител на „Топлофикация – София” и председателката на СБЖ Снежана Тодорова.
„Първи май не е само празник, но и кауза, за която трябва да се борим всеки ден,” подчерта в изказването си Иван Таков. Той наблегна, че макар днес да е популярно да се говори за фондове и инвестиции, за високи технологии, същевременно не бива да се забравя как в България десетки хиляди граждани работят до припадък за минимална заплата. „Сигурно е старомодно да говорим за капитализъм и капиталисти, но нека не забравяме, че в България има хиляди фирми, които не плащат социални и здравни осигуровки на своите служители, с което ги обричат на мизерни старини”, напомни още Таков.
Габриел Вълков очерта нерадостната реалност у нас, която прави все по-наложителната активното отстояване на трудовите и социалните права: „Младите хора бягат от нашата страна с невиждани досега темпове, за да търсят по-добър живот в чужбина. Всеки четвърти българин живее под прага на бедността, а българите сме най-бързо изчезващата нация в света”.
Ваня Григорова с обичайната си категоричност заяви в своето изказване: „На нас непрекъснато ни обясняват, че има едни други хора, които трябва да решават вместо нас, че ние не трябва да изискваме по-високи заплати, че ние нямаме право да искаме по-високи пенсии, понеже нямаме принос към осигурителната система. Това е лъжа. Това е откровена лъжа! Особено днес, в предизвикателствата, в които живеем, в газовата криза, очертаваща се пред нас и на прага вероятно на Трета световна война, ние трябва да знаем какви са нашите интереси и как да ги постигнем.”
Григорова подчерта още, че ако влизащата сега в управлението БСП усети идването на момент, в който се превръща в параван за взимане на решения, насочени против трудещите се, тази партия трябва да има достойнството да напусне правителството. „Да на работническата солидарност! Не на опитите да ни принудят да плащаме чужди сметки!” – обобщи Ваня Григорова.
Тодор Капитанов заяви на свой ред, че може би вече е време за общонационален протест, който да даде ясен знак, че всекидневните злоупотреби с правата на трудещите се няма как да продължат. „Нивата на доходите в България не ми позволяват да имам празнично настроение днес,” каза още Капитанов. И напомни, че КНСБ всекидневно настоява и пред европейските, и пред българските институции „за незабавно, за моментално приемане” на директивата за справедлива и адекватна минимална работна заплата и за насърчаване на колективното трудово договаряне в България.
Милена Анева поздрави колегите си от независимите синдикални организации на енергетиците и от „Топлофикация – София” по случай Първи май. „Искам да поздравя всички, които днес са на работното си място. Защото те работят в тежки условия и благодарение единствено на техния професионализъм, софиянци имат комфорта на светлината и топлината”, посочи тя.
Снежана Тодорова отправи поздравления „за празника на трудовите хора, на в. „Дума“ и на левия печат”. Тя припомни: „Преди 29 години, през 1993 г., Стефан Продев, създател и първи главен редактор на в. „Дума“, предложи в тази градина да се организира празник на в. „Дума“, която се роди на 4 април 1990 г. – празник, по подобие на фестивалите на левите издания във Франция и Германия. Много се радвам, че сред нас са журналистките Велислава Дърева и Велиана Христова, които бяха редом до Стефан Продев от началото на в. „Дума“.”
Споменаването на двете прогонени наскоро от вестника леви журналистки заостри вниманието на присъстващите и към факта, че днес те стояха не край щанда на „Дума”, а край щанда на „Ново време”.
Снежана Тодорова продължи: „Днешният празник се провежда в особено тревожно време, белязано от военни действия много близо до нашата граница. Огромна е отговорността на журналистите. Всички знаем, че закон №1 в журналистиката е „Истината, истината и само истината!”. Това е особено актуално днес. Словото на журналистите формира общественото мнение и затова професионалната отговорност днес придобива особена сила и значимост. Журналистите добре знаят уроците на историята. Днес журналистите са призвани както да отстояват истината, така и да напомнят на политиците и обществото за поуките от историята, за да не допускат грешки, които могат да доведат до трагични последици и нова национална катастрофа. Нека издигнем нашия глас днес, на Деня на труда – 1 май, в защита на мира! Нека разумът възтържествува в името на добруването на трудовите хора, на Човека, а не да служи в угода на войнолюбците.”
Снежана Тодорова приведе и следния многозначителен цитат от Стефан Продев, още от 1990 г., публикуван в книгата му „Векът ни, видян отблизо”: „ Падна ни се тежка участ. Трябва да плащаме чужди грехове. Греховете на онези, които ни потискаха, които режеха словото ни, които богатееха на гърба ни. Греховете на разни джуджета и самозванци, на партийни кентаври и нероновци, които превърнаха знамето на вярата ни в пешкир за копитата си. Греховете на поети и журналисти, на учени и артисти, на философи и политолози, които мъркаха като котки около скута на властта и възпяваха велможите ѝ. Греховете на алчни и тъпи люде, които претопиха идеите в пари, а парите – в пороци и скъпи имоти. Греховете на всички, които бяха между нас, без да са наши, превърнали обществото в яма, в трапеза за гарвани. Греховете на циниците, на лицемерите, на хитреците, на лакомите, на безсъвестните, на черните павлета и на още много други, чиято нравствена и политическа безскрупулност озлочести България.“ Председателката на СБЖ призова в края на изказването си да не допускаме такова плащане на чужди грехове.
Дълго слово държа зам.-министърката на туризма Мариела Модева, като есенцията му бе в посланието, че БСП трябва да си стои в настоящото правителство и да получава подкрепа, за да изпълни социалните си обещания пред избирателите. Модева изтъкна, че партията ѝ е в управлението по време на много сложен период със „здравна криза, военен конфликт, постоянни скандали, заплахи, провокации, откровени манипулации” и „невъзможност на хората на спокойствие да обмислят своето състояние и плановете си”. Според зам.-министърката именно затова отговорността на БСП е голяма, а партията била „гарант от една страна за държавността, а от друга – на обществения интерес”. Тя припомни изпълнени от БСП социални ангажименти, изтъкна и помощта за бежанците от Украйна и изтъкна: „Всичко това е реалност, но ни трябва време, солидарност и подкрепа, за да се усетят всички онези мерки, които в трудната среда имаме волята да отстояваме”.
Изразената от Модева позиция е в пълен синхрон и със становището на лидерката на БСП, вицепремиерка и министърка на икономиката Корнелия Нинова, която избра да се изяви по повод Първи май не в София, а в Кърджали, където игра и хоро в чест на празника на труда. От декларираното от Нинова там стана ясно, че нейната партия остава в правителствената коалиция, каквото и да става.
„Участието на БСП в правителството е гарант за социалната държава, за защита на правата на трудещите се хора. Можете да разчитате, че ние ще продължаваме с тази политика – в защита на българската икономика и индустрия, българските работни места, българското земеделие и енергетика,“ заяви Нинова в Кърджали, отговаряйки многословно на въпрос ще напусне ли БСП правителството заради оръжията за Украйна. Тя хем увери, че „позицията ни няма да се промени“, визирайки заявеното по-рано намерение БСП да излезе от коалиционния кабинет, ако бъде одобрено изпращане на оръжия за Киев. Хем призова „да изчакаме Коалиционния съвет“ и „тогава вече ще говорим в конкретика“.
Нинова подчерта: „Общественият дебат е изместен. Може би обяснимо, войната е на фокуса на вниманието ни. Мнозина искат оръжия за украинците. Ние искаме хляб за българите. Ние искаме мир. Ние искаме работа за българските заводи, работни места за българските трудещи се, достойни доходи за тези хора, високи пенсии. Затова нашият път ще продължи. Ние ще продължим в правителството да отстояваме нова увеличена минимална работна заплата, преизчисляване на всички пенсии, подкрепа за българските заводи и фабрики – да могат да си плащат тока и новите цени на газа. Подкрепа за българските земеделски производители, за да може българската плодородна земя да храни българския народ. Това е нашата мисия в правителството на Република България”.
В много медии днес с приоритет бе дадена думата на синдикалистите, пряко призвани да отстояват трудовите права. Цитиран е например президентът на КНСБ Пламен Димитров, който е категоричен, че бъдещето на работеща България е немислимо без увеличаването на доходите. Той акцентира върху това в специалното си поздравление за 1 май, публикувано на сайта на КНСБ.
Димитров посочва, че минималната заплата също трябва да продължи да расте и да бъде обвързана със заплатата за издръжка. По този начин минималното заплащане у нас ще отговаря на реалностите и ще гарантира, че нито един работещ няма да изпада под линията на бедност. Макар в Конституцията ни да е записано, че държавата е социална и правова, „днес социалният елемент е твърде слабо засегнат, а нарушението на трудовите права е често срещана практика”, натяква Димитров.
Винаги търсена от медиите е и Ваня Григорова от КТ „Подкрепа”, която днес, наред с изказването си на Първомайския митинг в Борисовата градина, бе включена също с изявления по Нова телевизия и пред БТА.
„Българските работници имат права, нашето законодателство е едно от най-добрите в ЕС. Те трябва да осъзнаят, че имат мощ и инструменти, но трябва да имат и кураж. Ако отбелязваме Деня на труда един път в годината с мотивацията да пием по бира, ние не сме допринесли с нищо този ден да бъде наш празник“, заяви Григорова пред БТА.
Тя подчерта още, че синдикатите и работниците в България трябва да се борят за такова увеличение на трудовото възнаграждение, което поне да покрие инфлацията, чийто скок се очаква да е над 20%. Григорова припомни последните данни, публикувани от Министерството на финансите, а именно: 56 % от хората, които получават трудови доходи, са с данъчна основа до 1000 лв.,тоест чисто 900 лв. Като брой това са почти 1,4 млн. души. От тях 870 000 са с доход на и под минималната работна заплата, а такъв доход обрича семействата на мизерия, особено ако няма втори работещ в тях.
Григорова също така обърна внимание по Нова телевизия, че „работодателите у нас не обещават много, за да не се налага да го изпълняват”. Според нея „всяка година, когато започнат преговорите за минималната работна заплата, има едни ужасяващи ревове за това как от 20 лв. увеличените бизнесът ще фалира”. Тя подчерта, че голяма част от бизнеса, „ за съжаление, не спазва минимални норми и стандарти”, като „това важи включително и за западноевропейския бизнес”. Григорова е категорична, че когато има увеличение на цените на стоките и услугите, няма как работниците да не настояват за ускорено нарастване на работната заплата.