Критично настроеното към настоящото соцръководство Идейно-политическо обединение в БСП „Платформа „Социализъм XXI век” разпространи днес своя позиция относно 100-т дни участие на партията и нейната лидерка в настоящото правителство на страната. В позицията се отправя и апел за спешно обновление на БСП. „Социализъм XXI век” анонсира, че през април и май ще провежда срещи и идейни дискусии както вътре в партията, така и с широки кръгове на левицата извън нея „за запълване на идеологическия вакуум”.
В началото на позицията се цитира следната фраза на лидерката на БСП Корнелия Нинова, произнесена от нея на заседанието на 50-тия Конгрес на БСП на 22 януари т.г.: „БСП има нужда от промяна и от усъвършенстване в идейно, организационно и кадрово отношение.“ Авторите припомнят още, че „малко след втората фалшива оставка, която подаде”, Нинова добавила, че за възраждането на партията според нея са необходими „морал и доказване в управлението“ чрез „хора, идеи и действия“.
Нататък в позицията се посочва: „Какво показа БСП за 100 дни участие в управлението? Нов морал и доказване в управлението? Напротив – БСП не е внесла нито един законопроект в парламента и основно се занимава с назначения и уволнения по всички етажи на властта. Какво друго стана ясно за първите 100 дни на кабинета „Петков“? Левите цели с десни средства си остават прах в очите. Което за пореден път развенчава удобната мантра, че вече „няма ляво-няма дясно“ в политиката. Ето защо въпросът какво всъщност е лявото остава остро актуален. Това е така, защото подобряването на живота на гражданите и прогресът на страната са постижими само чрез отхвърляне на неолибералната и репресивна капиталистическа система.”
Задавайки въпроса способна ли е днес БСП да поведе и да постигне тази социална трансформация, позицията констатира: „Разбира се, че не!” И изброява следните причини:
„Идеологическия колапс – дискусии за нова програма НЯМА; идейната комисия към НС на БСП практически не функционира; всички научни звена на „Позитано“ 20 съществуват само на книга; пълно пренебрежение от ръководството към програмната и идейно-политическата дейност, в т.ч. след конгресното заседание от 22 януари т.г.;
Организационния разпад – повечето основни партийни организации не функционират; общинските и областните структури се събират за редене на листи, по кадрови въпроси и за разчистване на сметки с несъгласните със стила и метода на “лидиране“; обезверяване и демотивиране на съзнателните членове и симпатизанти на партията, че е способна отново да печели доверие;
Не партия, а котерия – „капка лоялност към председателката струва повече от цялото знание на света“! На този принцип Нинова масово назначава верни кадри и ежедневно „работи“ за отстраняването на други социалисти по всички етажи на властта, които не за засвидетелствали сляпо подчинение.”
Авторите на позицията на Платформа „Социализъм XXI век” считат, че една цялостна лява алтернатива, „каквато днес БСП-Нинова е неспособна да предложи”, може и следва да се гради на следните разбирания:
„ – Новият свят на ХХІ-я век не може да се гради върху еднополюсния диктат на САЩ и евроатлантическите му партньори, а напротив – върху реалното отчитане и равноправно съчетаване на интересите на други еднакво значими полюси като Китай и Русия;
– Единствената алтернатива за решаване на екзистенциалните глобални предизвикателства е трайното гарантиране на световния мир. Това означава развихрящата се милитаризация на международните отношения и експлозивното разрастване на военните разходи да бъдат отречени в полза на демилитаризацията и устойчивото развитие;
– Сегашната фасадна демокрация, зад която се крие диктатът на глобалната олигархия решително да бъде отхвърлена чрез широка гражданска мобилизация в полза на реалното народовластие;
– Утвърждаване на солидарното начало на мястото на пазарното всевластие като основа за индивидуалния напредък на всеки заедно с общото благо за всички”.
От Платформа „Социализъм XXI век” настояват, че левицата е длъжна да формулира своите отговори и по трите ключови предизвикателства пред България днес, които в позицията са формулирани така: „Утвърждаване и развитие на Конституцията като рамката за народовластие и социализация; осмисляне на интеграцията в трансформиращия се ЕС; преосмисляне на параметрите на членството в НАТО в светлината на подновения приоритет на военното начало над политическото в дейността на Алианса”.
Авторите на документа са категорични още, че най-големият губещ от участието в кабинета „леви цели с десни мерки“ безспорно ще е БСП. Предрича се, че „на следващите избори социалистическата партия за първи път от 130 години ще се бори да остане парламентарно представена”.
Очертана е и друга опасност, описана така: „Преди 6 години БСП беше похитена и взета за заложник от една организирана партийна група. Днес група няма – един изгонен, друг наказан, трети изключен. Остана само лидерката и най-безхарактерните ѝ приближени. Мнозина обаче развиха Стокхолмски синдром и живеят в заблудата, че промяната може да дойде чрез съглашателство с похитителите. А те на свой ред знаят, че това е единственият им шанс да „останат в играта“. Консолидация и взаимодействие на всички, споделящи тревогата за дълбоката криза на БСП несъмнено са нужни, но те могат да дадат необходимото обновление на БСП само въз основа на принципната оценка на „реформата Нинова“ като първопричината за тоталния срив на доверието към партията”.
Участниците в Платформа „Социализъм XXI век“ уверяват в позицията си, че продължават да отстояват „изконните социалистически идеали”, вярвайки, че БСП може отново да стане техен автентичен носител. Те обявяват, че с тази цел през април и май ще организират и с готовност ще участват в „срещи и идейни дискусии с другари във и извън партията за запълване на идеологическия вакуум”.