В понеделник Върховният съд на Обединеното кралство отхвърли искането на основателя на Уикилийкс Джулиан Асанж да обжалва по-ранно решение, с което се разрешава екстрадирането му в Съединените щати, където той е изправен пред обвинения в шпионаж и до 175 години затвор заради публикуването на секретни документи, разкриващи военни престъпления.
Поддръжниците на Асанж посочват, че сега случаят отива при министъра на вътрешните работи на Обединеното кралство Прити Пател, която трябва да прецени дали да разреши екстрадицията.
Случаят предизвиква загриженост от страна на групите за свобода на печата и правата на човека, които предупреждават, че съдебното преследване на Асанж ще има широкообхватни последици за журналистите и издателите, които се осмеляват да предизвикват влиятелни правителства, като разкриват най-строго пазените им тайни.
В изявление адвокатите на Асандж изразиха съжаление, че искането за обжалване е било отхвърлено, и припомниха, че при първоначалното гледане на делото „съдът е установил, че съществува реален риск от забранено третиране в случай на екстрадиране в САЩ“. Адвокатският екип заявява, че през следващите четири седмици ще може да подава документи в офиса на Пател, както и че Асанж все още може да обжалва на други основания.
През декември Върховният съд постанови, че Асанж може да бъде екстрадиран, отменяйки по-ранно решение на Уестминстърския магистратски съд, който установи, че екстрадицията би застрашила живота на Асанж.
В изявление от януари заместник-изпълнителният директор на Комитета за защита на журналистите Робърт Махони предупреди, че „преследването на основателя на Уикилийкс в САЩ ще създаде дълбоко вреден правен прецедент, който ще позволи преследването на репортери за тяхната журналистическа дейност“.
Махони, както и други защитници на свободата на словото и журналистиката, призовават Министерството на правосъдието на САЩ да спре процедурата по екстрадиция и да оттегли обвиненията си срещу Асанж.
В отговор на присъдата от понеделник заместник-директорът на „Амнести интернешънъл“ за Европа Джулия Хол заяви, че решението представлява „удар по Джулиан Асанж и по правосъдието“. Тя също така отхвърли като недостатъчни твърденията на американските служители, че благосъстоянието на Асанж ще бъде гарантирано в американския арест.
„Забраната на изтезанията и други форми на малтретиране е абсолютна и празните обещания за справедливо отношение като тези, които САЩ предложиха в случая с Асанж, заплашват дълбоко да подкопаят тази международна забрана“, каза тя.
„Отказът е лоша новина и за свободата на печата, тъй като оставя непокътнат подлият метод, по който САЩ се опитват да преследват издатели за шпионаж. Изискването към държави като Обединеното кралство да екстрадират хора за публикуване на класифицирана информация, която е в обществен интерес, създава опасен прецедент и трябва да бъде отхвърлено. САЩ трябва незабавно да оттеглят обвиненията срещу Джулиан Асанж.”, призовава тя.