Адвокатът на Пабло Гонсалес, журналист от Страната на баските, работещ за няколко испански медии, обяви, че е поискал закрила за довереника си от Международния Червен кръст, съобщи испанският вестник publico.es – една от медиите, за които Гонсалес е отразявал украинската криза от мястото на събитията.
Както „Барикада” вече съобщи, на 28 февруари сутринта Гонсалес, който предавал от украинско-полската граница репортажи за бежанския поток, е бил арестуван от полските власти в град Ржешов (други транскрипции за името на града – Жешов, Жешув) за „действия във вреда на полската държава”. И оттогава нито адвокатът му Гонсало Бойе, нито семейството му имат връзка с него.
Още преди началото на руските военни действия срещу Украйна, Гонсалес се е намирал в тази страна и е пътувал из нея, предавайки репортажи за обстановката. На 6 февруари е бил арестуван в Киев от украинските служби за сигурност. Те го третирали като „проруски” настроен, защото бил ходил и в Донбас, и му казали, че не е желан в Украйна. От съображения за сигурност Гонсалес напуснал страната, установявайки се край полско-украинската граница, за да отразява бежанския поток оттам. Последния си такъв репортаж предал на 27 февруари вечерта, а на следващата сутрин бил задържан.
Веднага след вестта за ареста му с искания за неговото незабавно освобождаване излязоха испански и международни журналистически организации, като Асоциацията на пресата в Мадрид, Синдикатът на журналистите в Мадрид, Баската колегия на журналистите, Международната федерация на журналистите (МФЖ), „Репортери без граници”, IPI (Международният прес-институт), PLI (Платформата за свобода на пресата) и други.
По-късно се разбра, че полските власти са повдигнали срещу Пабло Гонсалес обвинение в шпионаж в полза на Русия, за което може да получи от 1 до 10 години затвор. Той ще трябва да остане в полски затвор около 3 месеца, докато бъде насрочен съдебен процес срещу него.
Адвокатът и семейството му алармират, че нямат връзка с него и се притесняват за неговото физическо и психическо състояние, тъй като не знаят на какво въздействие може да е подлаган в затвора.
Съпругата му Оиана Гоириена, която живее с трите им деца на 7, 9 и 14 години в провинция Биская в Страната на баските, даде интервюта за редица испански медии, както и за информационната агенция Ройтерс. Жената, която е омъжена за Пабло Гонсалес от 16 години, уверява в изявленията си пред publico.es , че той никога не се е занимавал с нищо друго, освен с журналистика. Отразявал е и други военни конфликти, излагайки на риск живота си. Според нея обвиненията срещу мъжа ѝ в шпионаж са „напълно фалшиви”. Тя категорично ги отхвърля. Смята, че полските власти са ги скалъпили, защото съпругът ѝ има руски паспорт и е роден в Москва. Той е внук на т. нар. „деца на войната” – децата на испански републиканци, които след Гражданската война в Испания са били изпратени в емиграция в СССР и са израсли там. Такива са баба му и дядо му. Но самият Пабло от години живее в Испания и работи за испански медии. „Това, че има руски паспорт и знае руски език, не го прави шпионин,” възмущава се съпругата му. Тя споделя и болката си, че не знае какво да отговоря на въпросите на децата им кога ще се върне таткото: „Как да им кажа, че може да е и след 10 години?!”
Полското обвинение вменява на Пабло Гонсалес, че използвал журналистическия си статут за шпионски цели, като снимал гари, влакове и шосета в крайграничната зона с Украйна. Но точно оттам минава и бежанският поток, на който са били посветени репортажите му.
Publico.es посочва в отделна публикация, че случаят с Гонсалес не е единственото посегателство от страна на полските власти срещу работата на журналистите. Припомнен е казус от юни 2021 г., когато журналист от популярното полско списание „Впрост” е арестуван и хвърлен в затвора също с обвинение, че шпионирал за Русия. Същото списание още през 2014 г. става обект на брутално нахлуване от полските служби за сигурност, които искат достъп до редакционните компютри, за да установят от кой източник е постъпила информация за гръмка анткорупционна публикация на „Впрост”.
На свой ред журналистката Катажина Влодковска от вестник „Газета виборча” става обект на дело, заплашващо я със затвор, ако не разкрие източника за свой репортаж по повод убийството на кмета на Гданск през 2019 г.
Припомня се и бежанската криза на беларуско-полската граница от есента на 2021 г. Тогава полският Сенат приема спорен закон, който забранява достъпа на репортери в граничните райони. В съответствие с него на 16 ноември м. г. полски военни арестуват двама полски журналисти и чешки фотограф, които правят репортаж за временен полски военен лагер край границата с Беларус. Военните ги третират като криминални престъпници.
Тревогата на семейството, близките и колегите на Пабло Гонсалес какво става сега с него в полския затвор е голяма. Пред Publico.es жена му Оиана Гоириена набляга: „Като журналист Пабло е много обективен, прецизен и усърден. Пристрастен е към работата си. Не бива да спираме да привличаме вниманието към факта, че един журналист е арестуван, докато върши работата си. Правата му са нарушени и бих искала цялата колегия да застане на негова страна. Нека не забравяме, че той изкарва хляба си, работейки като журналист”.