Идейно-политическото обединение в БСП Платформа „Социализъм XXI век” излезе със свой проект за позиция на България от 5 точки по военната операция на Русия в Украйна. Обединението предлага на БСП въз основа на този проект да предприеме инициатива за активно българско участие в разработването на нова европейска политика за мир и нова стратегическа концепция на НАТО като отбранителен съюз.
„Военната операция на Русия в Украйна бележи тежкия провал на дипломацията да намери решение на изострилите се до крайност противоречия между САЩ, НАТО и Руската федерация,” се отбелязва във въведението към предложението. Направен е и обзор на развивали се в дълъг период от време събития и процеси, натрупали предпоставки и условия за сегашната ескалация.
„Десетилетия наред САЩ и НАТО погазват принципите на международното право и пренебрегват поетите към Москва ангажименти НАТО да не се разширява към границите на Руската федерация. ЕС остана страничен наблюдател на задълбочаващото се напрежение, без свои инициативи за преодоляването му чрез система от трайни гаранции за европейската сигурност,” се посочва в текста.
Припомня се и извършеният преди осем години в Украйна „неонацистки държавен преврат с участието и подкрепата на страни от ЕС и НАТО”, а също и как впоследствие „режимът в Киев възроди нацистката идеология и практика, провокира разделение и противопоставяне в самата Украйна, истеричната русофобия и бандеровщина”. Отбелязано е, как всичко това „доведе до гибелта на над 13 хиляди души, двойно повече са ранените, осакатените и безследно изчезналите, в Одеса бяха изгорени живи 50 души, а „международната демократична общност” обяви извършителите на тези престъпления за пазители на европейските ценности”.
По отношение на развиващите се в момента събития „Социализъм XXI век“ сочи, че „светът е шокиран от военните действия на Русия на украинска територия” и заявява категорично, че „в ХХІ век е абсолютно недопустима дори мисълта за война в Европа”.
Очертана е рамката на действията, които могат да помогнат за преодоляването на кризата, както и каква роля може да изиграе България: „Днес е наложително спешно да се пристъпи към съгласуване на най-необходимите мерки за преодоляване на военната фаза на конфликта, както и към набелязване на основните ориентири на нова система за траен мир и гарантирана сигурност за всички европейски държави. За националната сигурност на България такава система е от жизнен интерес, в това число и конкретно по отношение на района на Черно море. Република България, като равноправен член и на Европейския съюз, и на НАТО, е и равноотговорна за формирането на политиките на двата съюза по въпросите на отбраната и сигурността. Сега повече от всякога!”
„Социализъм XXI век“ настоява „НАТО и САЩ в пълна степен да отчетат легитимните искания на Русия за гарантиране на нейната национална сигурност, а Руската федерация от своя страна напълно да гарантира суверенитета на Украйна”.
Участниците в идейно-политическото обединение към БСП посочват още: „Водени от разбирането, че националната сигурност на всяка държава в Европа и в света следва да се гарантира във взаимовръзка със сигурността, както на прилежащите държави, така и на държавите от съответния регион и в общоевропейски мащаб, настояваме БСП да предложи цялостна позиция на България за отхвърляне на войната в полза на мира по пътя на дипломацията на равнопоставени начала”.
Ето и конкретната предложена проекто-позиция от 5 точки:
Прекратяване на военните действия на територията на Украйна и установяване на мир въз основа на необходимите договорености с Руската федерация;
Отказ от засилено дислоциране на военни контингенти на НАТО в България и в държавите-членки от Източното крило на Алианса;
Преустановяване на разширяването на НАТО на Изток и отказ от присъединяване на Украйна към НАТО при пълни гаранции за нейната сигурност и суверенитет;
Република България да предложи разработка в рамките на ЕС на нова европейска политика за мир в Европа въз основа на принципите и механизмите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/ и на основополагащите норми на Организацията на обединените нации /ООН/;
Република България да предложи приемане на нова стратегическа концепция на НАТО в изпълнение на ролята си на отбранителен съюз в изпълнение на Член Първи на Североатлантическия договор от 4 април 1949 г.: „Страните по Договора се задължават, в съответствие с Устава на Организацията на обединените нации, да уреждат всеки международен спор, в който могат да се окажат въвлечени, с мирни средства и по начин, който да не застрашава международния мир, сигурност и справедливост, и да се въздържат в международните си отношения от заплаха със сила или употреба на сила по какъвто и да е начин, несъвместим с целите на Организацията на обединените нации.“.