На фона на продължаващата ескалация около Украйна и започналата евакуация на мирно население от Донбас заради твърдения на разузнаванията на ДНР и ЛНР за предстоящ масиран удар по тях от Киев, германското списание „Шпигел” излезе с многозначителна публикация по пораждаща напрежение между Русия и НАТО тема. Списанието откри и отпечата документ от 1991 г., потвърждаващ многократните заявления на Москва за получени в онзи период от западните ѝ партньори обещания, че Североатлантическият алианс няма да се разширява на Изток след обединението на Германия.
Става дума за протокол от срещата на външните министри на САЩ, Велкобританя, Франция и Федерална република Германия, състояла се на 6 март 1991 г. в Бон. Тема на разговорите е била сигурността в Централна и Източна Европа.
Документът е бил открит от американския политолог Джошуа Шифринсън в разсекретени неотдавна масиви на Националния британски архив, пояснява „Шпигел”.
На срещата в Бон са се обсъждали вече поети ангажименти по време на други преговори, състояли се през 1990 във формата 2 плюс 4 – двете германски държави (ФРГ и ГДР) плюс Франция, СССР, САЩ и Великобритания. Там е било договорено финалното споразумение за бъдещето на Германия, подписано по-късно, и е било заявено, че разширяването на НАТО ще е ограничено.
В този контекст на Бонската среща през 1991-ва, чийто протокол излиза наяве сега, политическият директор на западногерманското външно министерство Юрген Хробог обяснява, че „на Полша и останалите” (бившите соцстрани – б. р.) не може да бъде предложено членство в НАТО, тъй като вече е обещано, че „разширяване оттатък Елба няма да има”. „Шпигел” отбелязва, че Хробог очевидно е допуснал лапсус и е имал предвид не река Елба, а река Одер.
На същата среща представляващият САЩ дипломат Реймънд Зайц също отстоява такава позиция, заявявайки: „Ние дадохме да се разбере на Съветския съюз в преговорите 2 плюс 4, както и в други преговори, че нямаме намерение да се възползваме от изтеглянето на съветските войски от Източна Европа. НАТО не трябва да се разширява на Изток нито формално, нито неофициално“.
Публикуването в „Шпигел” на този протокол де факто оборва твърденията на сегашния генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг и на други съвременни западни дейци, че на Русия никога не са били давани обещания НАТО да не се разширява на Изток. Както е известно, Русия нееднократно е декларирала, че е била излъгана от западните си партньори и те не спазват ангажимента си Североатлантическия алианс да не напредва към нейните граници. Поради тази причина прз декември м. г. тя настоя за гаранции за своята сигурност, сред които постави условието Украйна да не бъде приемана в НАТО, а силите на алианса да се изтеглят на позициите си отпреди 1997 г. Тези искания бяха решително отхвърлени и от САЩ, и от НАТО, без перспектива да се стигне до компромис. Дипломатическите совалки все пак продължават, и за 23 февруари е насрочена среща в Женева между външните министри на САЩ и Русия Антъни Блнкен Сергей Лавров по украинската криза.
На 19 февруари украинският президент Володимир Зеленски направи изказване на Мюнхенската конференция по сигурността, в което с доста остър тон настоя западните съюзници на страната му да се погрижат за нейната военна и икономическа сигурност. В противен случай се закани Украйна на ревизира статута си на неядрена сила. Зеленски заяви, че е възложил на външния си министър Дмитро Кулеба да действа за свикването на консултации в рамките на т. нар. Меморандум от Будапеща – консултации, за каквито Киев настоява безрезултатно вече четвърти път. „Ако те и този път не се състоят, или резултатите м не предвидят конкретни решения по гаранциите за сигурност на нашата държава, то Украйна ще е в пълното си право да счита, че Меморандумът от Будапеща не работи и всички пакетни споразумения от 1994 г. са поставени под съмнение,” заяв Зеленски.
Напомняме, въпросният меморандум е подписан на 5 декември 1994 г. от Украйна, САЩ Руската федерация. Той предвижда гаранции за сигурността и териториалната цялост на Украйна, като в замяна на това Киев се отказва от ядреното си оръжие, с което разполага като наследство от СССР. Съответно пък САЩ и Русия се ангажират да зачитат украинския суверенитет и на свой ред да не прилагат ядрено оръжие срещу Украйна.
На 17 февруари т. г. Зеленски предложи да се изработи глобален договор за сигурността на Украйна, като сред подписалите го отново да са САЩ и Русия. Украинският президент обясни, че така ще разчита да получи юридическа система от гаранции, която с нищо да не отстъпва на предлаганата на натовските членки.
В отговор руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Русия е готова да обсъжда сигурността на всички страни в региона, а не само на Украйна. Той напомни, че по-рано руският президент Владимир Путин подробно и убедително е разяснил защо осигуряването на безопасността на Украйна чрез влизането ѝ в НАТО е неприемливо за Русия и тя ще го разглежда като пряко посегателство срещу собствената си сигурност.
Ако Украйна наистина излезе от Меморандума от Будапеща и се откаже от статута си на държава без ядрено оръжие, това означава, че тя вече ще може да приема на територията чуждестранни ядрени оръжия.