Бивша кандидатка за президентския пост в САЩ, бивша представителка на Демократическата партия в Конгреса, ветеранка от военномедицинската служба във войната в Ирак, станала антивоенна активистка, отрицателка на прилаганата из различни кътчета на света американска политика за „смяна на режима” – всичко това е Тулси Габард, която остава един от авторитетните и критични гласове в американската политика.
В предаване на телевизия Fox News от 11 януари тя изрази своята гледна точка по нажежаваната конфронтация между САЩ и Русия около Украйна. Габард отбеляза, че президентът на САЩ Джо Байдън „лесно може да сложи край на тази криза и да избегне война с Русия”, като гарантира онова, което иска Москва – че Украйна няма да бъде приемана в НАТО. Тази страна и без това не отговоря на изискванията на Североатлантическия алианс кандидатките за членство да нямат неразрешени вътрешни конфликти. А и ако тя бъде приета в пакта, „това ще постави войските на САЩ и НАТО точно на прага на Русия”, което се възприема в Москва като заплаха за руската национална сигурност.
Тулси Габард смята, че след като администрацията на Байдън не прави нищо за деескалация с Русия, значи тя не я и иска, а се стреми към точно обратното – всячески да тласне руската държава към нахлуване в Украйна. Според демократката с това Байдън цели две неща. Първо, да получи повод за налагане на драконовските антируски санкции, с които постоянно се заканва и които ще са „съвременна блокада срещу Русия и руския народ“. Второ, чрез създаване на дълготраен климат на нова Студена война да захранва и облагодетелства американския военно-промишлен комплекс, „с който администрацията е в тясна връзка”, посочва Габард. Тя добави, че така ВПК ще направи „много повече пари, отколкото е направил в борбата срещу Ал Кайда или в производството на оръжия за Ал Кайда”.
Габард обобщи: „И кой плаща цената? Американският народ плаща цената, украинският народ плаща цената, руският народ плаща цената. Това подкопава собствената ни национална сигурност, но ВПК, който контролира толкова много от нашите политици, печели и тича към банката“”.
Твърденията за възможна руска инвазия в Украйна се засилват на Запад от ноември миналата година, когато няколко медии тиражираха предполагаеми планове за извършване на подобна операция. От своя страна Москва отхвърля тези обвинения и уверява, че Североатлантическият алианс е онзи, който пълни с оръжие Украйна.
Президентът на Русия Владимир Путин заяви в телефонен разговор с американския си колега Байдън, проведен на 12 февруаари, че Москва недоумява защо САЩ предоставят на медиите умишлено невярна информация за предполагаеми руски планове за „нахлуване“ в Украйна.
Ден по-рано руското външно министерство декларира, че срещу Москва се извършва „координирана медийна атака“, която цели да „подкопае и дискредитира справедливите искания на Русия за гаранции за сигурност, както и да оправдае геополитическите стремежи на Запада и военната ескалация на украинска територия.” Министерството подчерта, че може да се говори за „конспирация на западните власти и медиите” за създаване на изкуствено напрежение около Украйна чрез масово и координирано насаждане на невярна информация с цел постигане на геополитически интереси.
От своя страна руският министър на отбраната Сергей Шойгу потвърди на 11 февруари по време на конструктивна среща с британския си колега Бен Уолъс, че засилването на напрежението в региона „не е по вина на Русия” и че руската страна няма намерение никого да напада.
Междувременно американски медии, позовавайки се на твърдения на самия Байдън в негов онлайн разговор с партньори от НАТО, тиражират вече конкретни дати за началото на „руското нахлуване“ в Украйна – без никаква фактологическа обосновка се споменава и 15 февруари, за когато е предвидено посещение на германския канцлер Олаф Шолц в Москва, и 16 февруари. А големи световни застрахователни компании обявиха на 13 февруари, че след 48 ч. спират да действат застраховките за авиополети над Украйна.