Казахстанският топ-опозиционер и бивш енергиен министър Мухтар Аблязов се обърна от страницата си във Фейсбук към участниците в кипналите антиправителствени безредици в Казахстан, призовавайки ги да „координират действията” си, съобщава украинското издание „Страна.ua”. Телефонните номера, посочени в неговото съобщение, са с кодове на украински оператори. Същите номера вече са се въртели в социалните мрежи още преди половин година, сочи още сайтът. Тогава – през юли 2021 г., тези номера са били съпроводени с указание да се контактува „с щаба в Киев”, а целта била „планиране и координация на протестни акции за сваляне на режима на Назарбаев”.
81-годишният Нурсултан Назарбаев несменяемо управляваше в Казахстан още от съветско време и до 2019 г., когато сам се оттегли от президентския пост, но остана с почетната титла „лидер на нацията” и оглави ключовият Съвет за сигурност. Смята се, че реално той продължава да контролира властта в страната. На поста на държавния глава от 2019 г. е Касъм-Жомарт Токаев, предложен пак от Назарбаев. По предложение на Токаев пък казахстанската столица Астана бе преименувана в Нур-Султан („нур“ на арабски означава „светлина“, а „султан“ – „власт, авторитет“).
От 2 януари т. г. няколко града в Казахстан, особено най-големият Алмати, бивша столица на страната до 1997 г., са обзети от нарастващи антиправителствени протести, прераснали в безредици. Бунтът е съпроводен с насилствени действия от демонстрантите – превземане и подпалване на обществени и официални сгради, нападения и физическа разправа с полицаи и военни, отнемане и опожаряване на полицейски и пожарникарски коли, както и на линейки. Сред опустошените и подпалени сгради са кметството на Алмати, старата президентска резиденция, местните офиси на министерството на вътрешните работи и на комитета за държавна сигурност, прокуратурата, летището, няколко телевизии и т. н. Бе съобщено също така, че участници във вандалските действа разграбват оръжейни магазини.
Конкретният повод за вълненията е двойното увеличение на цената на газа пропан-бутан, въведено от казахстанското правителство, и по-конкретно от енергийното министерство, от 1 януари т. г. Увеличението болно удря повечето домакинства в страната, ползващи пропан-бутан и за готвене, и за отопление, и за движение на автомобилите.
Въпреки че президентът Токаев уволни правителството за безотговорното поскъпване, остро порица министерството на енергетиката и върна старите цени, вълненията не стихнаха, а се разраснаха и радикализираха. По улиците започнаха скандирания „Старче, отивай си!”, насочени срещу Назарбаев.
На 5 януари Токаев обяви, че отстранява Назарбаев от Съвета за сигурност и сам пое ръководството на обединяващия силовите структури орган.
След като на 4 януари Токаев направи вече едно телевизионно обръщение към нацията, в което призова младите хора – основната сила в уличните безредици – да не предприемат наказуеми насилствени действия и обеща, че ще се отзове на всички справедливи и законни искания, на 5 януари държавният глава излезе с ново, доста по-твърдо обръщение. В него той съобщи, че в резултат на престъпните действия на част от демонстрантите са били убити 8 служители на полицията и армията, а стотици са ранени. Има и стотици бити и ранени граждани, включително жени, деца и старци. „Тълпи от бандитстващи елементи пребиват военнослужещи, издевателстват над тях, водят ги голи из улиците, насилват жени, разграбват магазини. Обстановката застрашава жителите на Алмати. Това не може да се търпи,” каза президентът и предупреди, че силите на реда ще реагират най-сурово на такива действия. Той обяви извънредно положение на цялата територия на страната, което ще продължи до 19 януари. По-рано извънредното положение действаше само в някои по-засегнати от безредиците градове.
Токаев отбеляза също, че според него е очевидно наличието на „щателно премислен план на заговорници”, а изпълнителите на насилствените действия били „мотивирани финансово”.
Насочвайки днес вниманието към указанията, давани във Фейсбук от опозиционера Аблязов, „Страна.ua” припомня, че още при предишните подобни напътствия, разпространени в мрежата от негово име преди половин година, се посочвало: „Ние ще правим тясна координация само по групи. Във всеки град трябва да има минимум по 100-200 групи. Те ще контактуват само с мен и с щаба в Киев, което ще гарантира конфиденциалност и безопасност”.
По-късно на 5 януари Аблязов качи на своя Фейсбук-профил и подробно свое видео-обръщение със съвсем конкретни указания какво да правят и как да действат участниците в антиправителствените прояви в Казахстан. Той де факто призна, че пряко стои зад разиграващите се събития, които определи като „сваляне на режима на Назарбаев“ и обеща, че на негово място ще дойде „временно правителство на народното доверие“. Той призова последователите си да не трошат и палят материално имущество, защото след това новата власт ще трябва да го възстановява.
„Страна.ua” припомня и повече подробности за самия Аблязов. В края на 90-те той е министър на енергетиката и търговията на Казахстан. Но през 1999-та влиза в конфликт с Назарбаев и подава оставка.
След оттеглянето му властите обвиняват Аблязов в злоупотреби и създаване на престъпна групировка. Осъден е на 6 години колония, но само година по-късно под натиска на Запада е освободен. Същевременно Аблязов продължава да е собственик на най-голямата частна банка на Казахстан – „БТА”. Но през 2010-та я губи – банката е национализирана.
През 2017 г. той основава свое опозиционно движение „Демократичен избор за Казахстан”. Същата година бизнесменът Муратхан Токмади обявява, че Аблязов го е принудил да убие съдружника му в „БТА” Ержан Татишев. В резултат през 2018-та ексминистърът получава доживотна присъда. Но задочно. Още от 2010-та, след като се лишава от банката, Аблязов емигрира и заживява във Франция. Оттогава е смятан за „главния опозиционер” на Казахстан, макар да действа само от чужбина.
Руският изтоковед и икономист Евгений Сатановски, създател и ръководител на Института за Близкия изток, коментира, цитиран от сайта „ПолитРоссия”: „Ситуацията в Казахстан е напрегната. Меко казано. Съдейки по ставащото, това си е истинска цветна революция, засега още в начален стадий, но от това никому не става по-леко.” Според Сатановски засега не е ясно дали ръководството на бившата съветска република ще съумее да се справи с добре организираните и явно подлежащите на режисиране вълнения. Експертът смята, че желание да съборят настоящата власт имат „всички” – либерали и ислямисти, пантюркисти и регионални елити, считащи, че ги държат далеч от властта, а също и недоволни местни националисти.
„Също така има сериозни фигури сред бившите министри и сред други висши чиновници, изтикани от властта и принудени да живеят в чужбина, притежаващи солидни средства и връзки,” посочва Сатановски. Той не споменава конкретни имена, но е убеден, че именно недоволни бивши държавни големци са организаторите на цветната революция.
Сатановски отбелязва: „Прекалено грамотно е организирано всичко. Избухна като по команда, в най-удобния момент от гледна точка на предстоящите преговори на американците и представителите на НАТО с Русия. На Китай, чийто Синдзян-уйгурски автономен регион е точно на границата с Казахстан, тези сблъсъци на казахстански протестиращи и силоваци също хич не му трябват точно преди Олимпиадата в Пекин.” Експертът смята, че Русия не може сега да се занимава с Казахстан, защото на украинското направление във всеки един момент е възможно да се случи какво ли не. А предстоят и крайно сложните преговори с НАТО за гаранциите за руската сигурност. Същевременно Сатановски е убеден, че ако казахстанските власти се обърнат с някакви конкретни искания към Москва, тя ще откликне.
Сатановски смята още за събитията в Казахстан следното: „Даже слепият, глухият и немият разбира, че играта се води чрез активна политика отвън”. Експертът подчертава: „Ясно е, че крайни бенефициенти от ставащото ще са американците и турците”.
На 5 януари през деня говорителят на Кремъл Дмитрий Песков изрази убеждението, че ръководството на Казахстан е напълно способно само да се справи с вътрешните проблеми на страната. Същия ден беларуският президент Александър Лукашенко по своя инициатива обсъди казахстанската криза в телефонни разговори с руския си колега Владимир Путин и с казахстанския Касъм-Жомарт Токаев. Беларус, Казахстан и Русия членуват в Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКБ), включващ още Армения, Киргизстан и Таджикистан. По време на разговорите е било потвърдено, че ръководителите на страните, членуващи в тази структура, са в постоянен контакт помежду си.
В състояло се късно вечерта на 5 януари съвещание на казахстанското ръководство, което бе предавано по телевизионните канали в страната, президентът Касъм-Жомарт Токаев обяви, че Казахстан е обект на „външна агресия“. Според него участниците в безредиците са преминали „сериозна подготовка“ зад граница. Токаев също така информира, че се е обърнал с молба към държавните глави на членките на ОДКБ да окажат съдействие на Казахстан за преодоляване на „терористичната заплаха“.
Президентът нарече организаторите на погромите „терористични банди“. Също така той съобщи, че такива банди са завзели пет самолета, включително и чуждестранни, на летището в Алмати. И по времето докато тече съвещанието, на летището се води ожесточен бой между бандитите и въздушно-десантно поделение на министерството на отбраната.
Според Токаев разиграващите се в Казахстан събития са атака по сигурността на гражданите на страната. Той увери, че ще направи всичко, за да защити интересите им.
Час след поисканата помощ от ОДКБ, ротационният председател на Съвета за колектива сигурност на тази структура – арменският премиер Никол Пашинян, съобщи във Фейсбук, че е даден положителен отговор на Казахстан, където ще бъдат изпратени Колективни миротворчески сили. Целта на контингента е да се стабилизира и нормализира обстановката в тази страна.
Междувременно Русия съобщи, че е подсилила охраната на космодрума Байконур, разположен на казахстанска територия.
Заради безредиците в Казахстан, който произвежда около 40% от урана в света, цената на този стратегически материал на световните пазари се покачи с 8%.
Зам.-председателят на Комитета по международните въпроси в руската Държавна дума Дмитрий Новиков коментира, че събитията в Казахстан могат да бъдат манипулирани от Запада, който поддържа в страната редица чуждестранни НПО. „Казахстан интересува западните спецслужби като страна, която е в състояние да влияе върху съдбите на Китай и Русия, определяни от Вашингтон като негови главни опоненти през 21-ви век,“ посочи Новиков, цитиран от в. „Известия“.
Същото издание се позовава и на казахстанския политолог Данияр Ашимбаев, който посочва: „Не бива участниците в безредиците да се наричат „протестиращи“. Ние виждаме младежки банди, мародери, вандали, екстремисти, хулигани и провокатори. Лесно е да се усети наличието на организатори и координатори. Изглежда на сцената отново се вадят побойници от сенчестите криминално-радикални групировки“.
Друг казахстански политолог – Марат Шибутов, обръща внимание, че тълпата не мисли за политически искания и някакви преговори с властта, а целенасочено превзема административни сгради и търси сблъсъци със силите на реда, както се вижда в Алмати. „Нормално ще можем да осмислим всичко, едва след като масовите безредици бъдат потушени. Съответно тогава ще се проясни картината на ставащото,“ казва той пред „Известия“.
Ръководителката на информационно-аналитичния център към Московския държавен университет Даря Чижова изтъква, че причините за събитията в Казахстан са много по-дълбоки от цените на пропан-бутана. Още през пролетта на 2021-ва социолозите отчитат повишаване на задлъжнялостта към банките сред жителите на страната, а също и засилване на депресивните и фрустрационни настроения сред населението. „Хората не виждат пред себе си окуражаващо бъдеще, нито надежда за икономическо подобрение. Именно в това са причините на настоящото положение. Независимо, че властта поетапно изпълнява най-адекватните и обосновани искания на демонстрантите, нажежаването в тълпата само нараства. Този протест няма конкретни искания. В случая за властта е важно да спази баланса – от една страна, да покаже „твърда ръка“ и да съхрани монопола си за прилагане на сила, а от друга да не допусне „сакрални жертви“ и да не даде поводи на провокаторите“, смята Чижова.