Със 158 гласа „за”, 1 „против” и 72 „въздържал се” новоизбраното 47-мо Народно събрание избра днес за свой председател 34-годишният юрист Никола Минчев от партия „Продължаваме промяната”. Единствената друга кандидатура за поста беше на националистическата и антиваксърска партия „Възраждане”, най-малката формация в новия парламент, която издигна своя депутат Цончо Ганев, но той получи подкрепата единствено на 13-те си колеги от своята партия.
„За мен е чест да бъда председател в един толкова отговорен момент. Ще работя българският парламент да бъде място за градивно говорене и закони”, заяви Минчев, заемайки председателското си място, като апелира за налагане на „нов модел за правене на политика”. Той е роден на 13 септември 1987 г., завършил е Немската гимназия в София. Дипломирал се е като магистър по право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Говори английски и немски език. Специализирал е процесуално представителство и е защитавал правата на клиенти пред Арбитражния съд и Международната търговска камара. Работил е за адвокатската кантора „Джингов, Гугински, Кючуков и Величков“.
Избрани бяха и 7 зам.-председатели на НС – по един от всяка парламентарна група. Това са Мирослав Иванов от „Продължаваме промяната”, Росица Кирова от ГЕРБ, Мукаддес Налбант от ДПС, Кристиан Вигенин от БСП, Ива Митева от „Има такъв народ”, Атанас Атанасов от „Демократична България” и Цончо Ганев от „Възраждане”.
Новият парламент се събра под акомпанимента на малоброен, но шумен антиваксърски митинг, който се провеждаше точно срещу главния вход на сградата на НС.
Първото парламентарно заседание по традиция бе водено от временен председателстващ – най-възрастния измежду народните представители. В тази роля влезе Силви Кирилов от „Има такъв народ”, допреди да отстъпи мястото си на избрания за постоянен председател Никола Минчев.
Още в начелото на заседанието към народните избраници се обърна президентът Румен Радев, който говори без да чете словото си, за разлика от повечето изказали се след това лидери на парламентарни групи и формации.
Радев посочи като приоритет на новия парламент демонтажа на „прокурорския чадър” над корупцията и злоупотребите, като предупреди, че ако това не стане, „миналото ще потърси политически реванш под прикритието на същия този чадър”. Държавният глава изрази надеждата, че „всички демократи – и от ляво, и от дясна в това НС са убедени, че това е ключът към бъдещето”. Той подчерта: „Без справедливост и законност всички добри намерения са обречени на провал”. И добави, че „тези ценности са предусловия за надмогването на бедността, за благоденствието и модернизацията на България”.
Президентът призова парламентът да разгледа предложения от служебния кабинет бюджет за следващата година, който предвижда „растеж на доходите, подкрепа на семействата с деца, грижа за възрастните, стимулиране на развитието на малките общини, създаване на условия за икономически растеж”.
Радев определи като приоритетна задача борбата с пандемията. Апелира също да се форсират отдавна отлагани реформи и законови промени, „за да можем да отбележим успех в образованието, здравеопазването, социалната сфера, икономиката, културата, спорта, обществения ред и сигурността”. Отправи и призив да се гарантира прозрачност и предвидимост на законотворческия процес, като се прекрати практиката ключови закони да се променят тихомълком. „Това е вратата на лобизма и тя трябва да бъде затворена,” категоричен бе Радев. Той подчерта и важността на консенсуса по всички външнополитически теми, включително и по казуса със Северна Македония. Президентът обърна внимание колко е важно българската дипломация да бъде поверена на професионалисти от кариерата.
Редът в изказванията на ръководителите на парламентарни групи и формации бе според броя депутати във всяка една от тях.
Първи се изказа Кирил Петков от най-голямата парламентарна сила „Продължаваме промяната”, който още при идването си днес в НС потвърди пред репортери, че остава кандидат за премиер на своята партия. В обръщението си от парламентарната трибуна той не пропусна да включи както българските граждани в България, така и българските граждани, живеещи в чужбина. „Време е за България, където младите се връщат обратно, където възрастните хора имат достойни старини. Време е за иновации, инвестиции и конкурентоспособност, време е да сложим нов смисъл в думите „народен представител”. Време е за всички нас да си свършим работата“, заяви Петков.
Според него „голяма част от народните представители преди нас не са си свършили добре работата, затова страната ни е изправена пред огромни предизвикателства.” Последва дълго и конкретно изброяване на проблеми, наследени от предходни управления. Петков зададе риторични въпроси за болницата в Ямбол, където болните се пренасяли с одеяла между етажите, за хората в Силистра, които от 30 години чакат за мост над Дунава, за видинчани, които по думите на Петков се надяват да имат тунел под Петрохан, за „митичния тунел под Шипка, който е с дължина под четири километра, но реално още даже не е започнат и връзката между Северна и Южна България остава само мечта за хората в Габрово”, за „огромната опасност, която грози цяла Монтана, ако неремонтираната стена на техния язовир поддаде – това би причинило 6-метрова вълна, заливаща целия град”. Петков спомена и строителството на АМ „Хемус” с обобщението, че „освен раздадени милиони, път няма”.
Съпредседателят на „Продължаваме промяната” каза още: „Къде са били народните представители, които е трябвало да решават тези проблеми? Отговорът се крие само в няколко думи: алчност, егоизъм и нехайство, не на всички, но на много от тях… По разбитите ни пътища се разминават Ролс-Ройси и Ферарита, но те не са на успешни бизнес лидери, а на хора, свързани с властта. Хора, които харчат със спокойствие нашите данъци, все едно че са им бащиния. Това са просто едни корумпирани лобисти без никакъв истински бизнес. Това трябва да спре днес. Нека всеки един от нас като народен представител да каже – искам да бъда част от промяната, ще ги решим тези проблеми. Искам заедно да заявим – време е за нулева толерантност към корупцията, време е за нулева търпимост към кражбите, време е за истинско правосъдие в България”.
От името на останалите парламентарни групи се изказаха съответно Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС, Мустафа Карадайъ от ДПС, Корнелия Нинова от БСП, Любомир Каримански от ИТН, Христо Иванов от „Демократична България” и Костадин Костадинов от „Възраждане”.