Чехия
„Промяната е тук, ние сме промяната.”. С тези думи Петер Фиала, лидер на чешкия десноцентристки съюз „Заедно”, посрещна новината за инфарктната победа на формацията му над популисткото движение ANO на премиера Андрей Бабиш. На изборите през уикенда чехите наказаха статуквото и избраха промяната. „Заедно” и съюзът на Партията на пиратите и на партията „Кметове и независими” печелят общо 108 места в 200-местната долна камара на чешкия парламент. Освен това, за първи път от Втората световна война, чешката комунистическа партия, която подкрепяше правителството на малцинството на Бабиш, не успя да влезе в парламента.
Избирателите наказаха Бабиш заради обвиненията, че се е възползвал от премиерската си длъжност, за да обслужва собствените си бизнес интереси; за несправяне с коронавирусната криза; а дни преди вота гръмна и скандалът „Досиетата Пандора”. Оказва се, че Бабиш е инвестирал над 20 милиона долара в офшорни компании, за да купи 16 имота във Франция. Бившият премиер потвърди информацията в интервю за чешка телевизия, но уточни, че това се е случило преди да влезе в политиката.
Демократичната опозиция в Чехия се готви да започне преговори за съставяне на правителство и отхвърля възможността за сътрудничество с движението на Бабиш.
Австрия
Същият ден младата надежда на консерваторите в Европа австрийският канцлер Себастиан Курц подаде оставка по обвинения в корупция, заявявайки: „Правя път, за да избегна хаоса. Моята страна е по-важна за мен от личността ми.“ Според прокуратурата Курц е „централна фигура” в случаи на злоупотреби и даване на подкупи. Държавното обвинение твърди, че от 2016 г. насам финансовото министерство е плащало на таблоида в. Österreich („Австрия”)да публикува благоприятни материали и сондажи, които са подпомогнали избирането на Курц за лидер на консервативната партия, а по-късно и за канцлер. От прокуратурата твърдят, че генералният секретар на финансовото ведомство Томас Шмид и Курц са действали координиранопо тази схема.
България
Между последния предсрочен парламентарен вот на 11 юли и предстоящия на 14 ноември, станаха ясни няколко неща. Много преди „Досиетата Пандора” служебното правителство осветли някои фрапиращи корупционни схеми. Като започнем от Българската банка за развитие, която е раздала 1 милиард лева на осем фирми (някои от тях свързани с Делян Пеевски); сериозни злоупотреби в държавните фирми „Автомагистрали” и Държавната консолидационна компания – възлагане на строителни работи по пътищата за общо над милиард лева, без да се спазва законът за обществените поръчки и превеждане на огромни суми авансово към подизпълнители; шефове на служби за сигурност координирано излязоха в многомесечен неплатен отпуск при назначаването на служебното правителство; документиран полицейски тормоз над мирно протестиращи граждани в центъра на София; и за капак – правителствената болница „Лозенец“ търгувала с органи…
Как реагират партиите на статуквото в България на изнесените факти от служебното правителство? Факти, които предстои да се докажат в съда, разбира се, но избирателят очаква политическа отговорност.
Същият ден, в който австриецът Курц подаде оставка по подозрение за корупция, а чехите наказаха Бабиш за офшорните му завоевания, ГЕРБ и ДПС обявиха листите, с които ще се явят на предстоящите избори.
Отговорност? Лидерите на двете формации на статуквото, които от години имат повече белези на политически секти, отколкото на партии, щедро възнаграждават с водачески места всички главни действащи лица в множество корупционни и други скандали от последните години.
ГЕРБ
Бившият вътрешен министър по време на побоищата над протестиращи и неговият наследник, по чието време се укриваха записите с насилие – Младен Маринов и Христо Терзийски – са „наградени“ с водачески места на листите на ГЕРБ в София-област и Кюстендил.
Лидерът Борисов ще бъде водач в Пловдив, а втори след него е скандалният бивш кмет Иван Тотев, който неотдавна беше разжалван от ГЕРБ и на негово място беше издигна кандидатурата на настоящия кмет Здравко Димитров – Зико.
Друг виден кадър на ГЕРБ и понастоящем водач на листата им в Хасково е бившият енергиен министър в кабинета „Борисов 1“ Делян Добрев. Освен със съмнителна енергийна експертиза, Добрев ще бъде запомнен и с шумния скандал „Хасково гейт“ – корупционни схеми и назначаване на приближени лица в местната администрация.
ДПС
Само ден, след като Делян Пеевски беше извикан на разпит в ДАНС, България се събуди с новината, че той се завръща в политиката… Най-видният „герой“ на нашето време и един от двамата българи, първи появили се в разкритията на „Досиетата Пандора“, ще е водач на листата на ДПС във Велико Търново. Следван е от зам.-председателят на движението Йордан Цонев.
„Той (Пеевски – б. р.) има какво да даде на България и на региона ни. Още миналата година, по време на пандемията, той направи крупни дарения в болниците в областта. Не сме парадирали с тези жестове, но това е човек с голямо сърце. Неговото име ще бъде не това, което нашите опоненти го изрисуваха. Това е Делян, зад който ДПС стои плътно и го подкрепя“, коментира областният лидер на ДПС във Велико Търново Гюнай Далоолу, цитиран от в. „Труд“.
БСП
А къде е най-сериозната алтернатива на ГЕРБ? В какво състояние ще се яви БСП на изборите? С нова програма и нови лица?
Нищо подобно! Изтощена, обезверена и зомбирана от една персона. И тук сектантството вече е дълбоко залегнало. Както при Борисов и Доган, така и Нинова разчита на последователите, които сляпо ѝ се доверяват и убедено напредват към пропастта…
Разочарованите от социалната действителност леви хора са идеалните жертви на отлично разработените механизми за контрол и експлоатация. Всеки, който е против нея, е против нас. Всеки, който критикува, е платен агент на чужди сили. Всеки, който дори само се усъмни в правотата на някое нареждане – предател. И така, колкото повече загуби инкасира БСП, толкова повече „врагове“ и виновни се намират, и толкова по-здрава става хватката на вождицата.
Да правиш едно и също нещо отново и отново, и да очакваш различни резултати, е лудост. Според корнелианците е „последователност”, „принципност” и „стабилност”. Факт е, че последователно, принципно и стабилно БСП се превръща в дружество с ограничена отговорност, по-известно като „незаобиколим фактор“ в парламента.
Но това са терзания за 15 ноември. Днес ли? Днес очевидно посланието е да не се предприема нищо, за да не вземе БСП да си вдигне резултата или да спечели изборите. Че вижте как се объркаха нещата в Германия… Нека просто си седи и стиска кротко палци не тя да расте, а другите да се сгромолясват. Все пак и това е принос към българския политически живот!…
В крайна сметка наистина „всеки сам си преценЯ”. (Този граматически неправилен израз доби застрашителна популярност през последните години. В социалните мрежи има дори предложение да замести надписа на парламента „Съединението прави силата“…)
„Всеки сам си преценЯ” какъв публичен образ имат партиите им и какви политики отстояват.
А избирателите на кого да се доверят?
Западният европеец Курц прецени сам да се оттегли.
Централноевропейските чехи прецениха да отстранят Бабиш от властта.
Нашите източни европейци обаче изглежда са се заинатили, че Промяната ще ги подмине. Каквото ни статуквото, такава ни и промяната? Или така само се иска на онези, които искат да я избегнат?