Тайните сделки и скритите активи на някои от най-богатите и влиятелни хора в света излизат наяве благодарение на най-голямото изтичане на документи от офшорни зони досега.
Наречен „документите от Пандора“, този архив включва 11,9 млн. файла от компании, наети от богати клиенти да създават офшорни структури и тръстове в данъчни убежища като Панама, Дубай, Монако, Швейцария и Каймановите острови.
Изтеклите документи разкриват тайните офшорни афери на 35 световни лидери, включително настоящи и бивши президенти, министър-председатели и държавни глави. Те хвърлят светлина и върху тайните финанси на повече от 300 други държавни служители, включително министри, съдии, кметове и генерали в над 90 държави.
Файловете включват информация за основните дарители на британската Консервативна партия и повдигат трудни въпроси пред Борис Джонсън точно по време на годишната конференция на партията му, отбелязва Guardian.
В изтеклите данни фигурират над 100 милиардери, както и знаменитости, рокзвезди и бизнес лидери. Много от тях използват фиктивни компании, за да укриват собствеността на луксозни вещи като имоти и яхти, както и инкогнито банкови сметки. Сред придобитите по този начин вещи има дори произведения на изкуството – от заграбени камбоджански антики до картини на Пикасо и стенописи на Банкси.
“Документите на Пандора” разкриват вътрешните механизми на един сенчест финансов свят, предоставяйки рядък поглед към скритите операции на глобалната офшорна икономика, която позволява на някои от най-богатите хора в света да укриват богатството си и в някои случаи да плащат малко или никакви данъци.
Масивът данни включва имейли, бележки, документи за регистрация, сертификати за акции, доклади за съответствие и сложни диаграми, показващи лабиринтни корпоративни структури. В много случаи тези документи позволяват за пръв път да се идентифицират истинските собственици на определени непрозрачни фиктивни дружества.
Файловете са изтекли към Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) във Вашингтон. Организацията е предоставила достъп до изтеклите данни на избрани медийни партньори, сред които Guardian, BBC Panorama, Le Monde и Washington Post. Повече от 600 журналисти работят файловете в рамките на мащабно глобално разследване.
“Документите на Пандора” представляват най-големият масив от поредицата мащабни изтичания на финансови данни, които разтърсиха офшорния свят от 2013 г. насам. Вероятно най-същественото изтичане досега бяха т.нар. “Панамски документи” от 2016 г., които се състояха от 2.6 терабайта файлове na базираната в Панама компания “Мосак Фонсека”. На следващата година станаха обществено достояние т.нар “Досиета от Рая” – 1.4 терабайта данни от фирми за офшорни услуги в Бермуда. “Документите на Пандора” е най-голямото подобно изтичане – 2.94 терабайта данни на 14 различни доставчици на такива услуги за богати клиенти.
Създаването на офшорни структури или извличането на ползи от тях само по себе си не е незаконно, а в някои случаи хората могат да имат легитимни причини за това, като например съображения за сигурност. Но тайната, която предлагат данъчните убежища, често се оказва привлекателна за укриватели на данъци, измамници и перачи на пари.
Друга формално законна практика е богати лица и компании да крият активите си в офшорни зони, за да избегнат плащането на данъци другаде – нещо, което според според оценките струва на правителствата милиарди под формата на пропуснати ползи.
ICIJ и партньорските медии са анализирали данните в продължение на над 18 месеца и започнаха да публикуват откритията си в неделя, 3 октомври. Първите публикации засягат разкритията за офшорните финансови дела на някои от най-влиятелните политически лидери в света.
Сред тях е владетелят на Йордания, крал Абдула II, който според изтекли документи е натрупал тайна имотна империя на стойност 100 млн. долара, простираща се в Малибу, Вашингтон и Лондон. Йорданският крал е отказал да отговори на конкретни въпроси, но заявява, че няма нищо нередно в това да притежава имоти чрез офшорни компании. Йордания изглежда е блокирала уебсайта на ICIJ в неделя, часове преди публикуването на документите.
Файловете показват също, че през последните години управляващото в Азербайджан семейство Алиеви е продало имоти в Обединеното кралство на стойност близо 400 млн. паунда. Един от имотите им е продаден на британската корона, която сега проучва как е платила 67 млн. паунда на компания, която е действала като прикритие на често обвиняваната в корупция фамилия Алиеви.
“Документите на Пандора” заплашват да предизвикат и политически сътресения за двама лидери на Европейския съюз. Премиерът на Чехия Андрей Бабиш, който ще се яви на избори тази седмица, е изправен пред въпроси защо е използвал офшорна инвестиционна компания, за да придобие замък за 22 млн. долара в Южна Франция. Той също е отказал да коментира пред разследващите журналисти.
А в Кипър, който сам по себе си е спорен офшорен център, президентът Никос Анастасиадис може би ще трябва да обясни защо основаната от него адвокатска кантора е обвинена, че е укрила активите на пословичен руски милиардер зад фалшиви собственици на компании. Фирмата отрича да е извършила каквото и да било нарушение, а кипърският президент твърди, че е престанал да участва активно в делата ѝ, след като през 1997 г. става лидер на опозицията.
Изтеклите файлове разкриват, че бившият британски премиер Тони Блеър и съпругата му Чери са си спестили 312 000 лири от данъци върху недвижимите имоти, когато са закупили сграда в Лондон, частично притежавана от семейството на виден бахрейнски министър. Семейство Блеър са закупили и офис на стойност 6,5 млн. паунда в Мерилебоун, като са придобили офшорна компания от Британските Вирджински острови. Въпреки че това не е незаконно и няма доказателства, че Блеъс са се опитвали да избегнат данъците върху недвижимите имоти, сделката показва вратичка, която е позволила на богатите собственици на имоти да не плащат данък, който е обичаен за обикновените британци.
Изтеклите данни ярко показват централната координационна роля, която Лондон играе в мрачния свят на офшорните зони. Столицата на Обединеното кралство е дом на мениджъри на богатства, адвокатски кантори, агенти за учредяване на дружества и счетоводители. Всички те съществуват, за да обслужват своите ултрабогати клиенти. Много от тях са родени в чужбина магнати, които се ползват със специален статут , който им позволява да не плащат данъци върху активите си в чужбина.
Следите на офшорните схеми се простират отА фрика до Латинска Америка и Азия, и вероятно ще поставят трудни въпроси пред политици по целия свят. Според разследващите журналисти в архива са открити имената на общо 336 политици от цял свят, включително двама от България, като имената им все още не се съобщават. Страната с най-много политически фигури, фигуриращи в “Документите на Пандора” е Украйна – 38. Сред тях е и президента на страната Володимир Зеленски, който беше избран през 2019 г. с обещанието да прочисти известната с корупцията си и влиянието на олигарси украинска икономика. По време на предизборната кампания Зеленски е прехвърлил своя дял от 25% в офшорна компания на близък приятел, който сега работи като главен съветник на президента, сочат файловете. Зеленски отказва да коментира и не е ясно дали продължава да е бенефициент.
Масивът данни включва и редица близки сътрудници на руския президент Владимир Путин, но не и самия него. Сред тях са и най-добрият му приятел от детството – покойният Пьотр Колбин, когото критиците наричаха „портфейл“ за богатството на самия Путин, и жена, за която се твърди, че някога е имала романтична връзка с руския лидер. Никой от тях не отговори на поканата за коментар пред медиите.
В Пакистан Мунис Елахи, виден министър в правителството на министър-председателя Имран Хан, се е свързал с офшорен доставчик в Сингапур за инвестиране на 33,7 млн. долара. Кенийският президент Ухуру Кениата обича да се представя като враг на корупцията. През 2018 г. той заяви пред Би Би Си: „Имуществото на всеки държавен служител трябва да се декларира публично, за да могат хората да задават въпроси и да питат: кое е законно?“ Сега обаче Кениата ще трябва да обясни защо той и близките му роднини са натрупали богатство от над 30 млн. долара в офшорни зони, включително имоти в Лондон.
Подобно на предишните подобни изтичания, “Документите на Пандора” поставят в центъра на вниманието и самата офшорна система. Едно развитие, което вероятно ще се окаже неудобно за президента на САЩ Джо Байдън, който обеща да ръководи международните усилия за постигане на прозрачност в световната финансова система, е това, че самите САЩ се очертават като водещ данъчен рай. Досиетата сочат, че по-специално щатът Южна Дакота приютява богатство за милиарди долари, свързано с лица, които преди това са били обвинени в тежки финансови престъпления.
“Документите на Пандора” разкриват и някои от невидимите последици от предишни изтичания на информация за офшорни зони, които стимулираха скромни реформи в някои части на света, като например Британските Вирджински острови, където вече се води регистър на действителните собственици на регистрираните там компании. Новото изтичане на данни обаче показва, че богатите клиенти и техните съветници се приспособяват към новите реалности, като просто преместват парите си в други офшорни юрисдикции.
Някои клиенти на “Мосак Фонсека”, вече несъществуващата адвокатска кантора, която бе в центъра на разкритията на „Панамските документи“ от 2016 г., просто са прехвърлили компаниите си към конкурентни доставчици, като например друг глобален тръстов и корпоративен администратор с голям офис в Лондон, чиито данни са включени в новата порция изтекли файлове.
Запитан от разследващите журналисти защо се в преместил в новата компания, един неин клиент отговаря откровено: „Бизнес решение за напускане след “Панамските документи”“. Друг работещ във фирма за офшорни услуги заявява, че индустрията винаги се е „адаптирала“ към външния натиск.
Изтеклите файлове показват, че някои представители на индустрията се опитват да заобиколят новите разпоредби за защита на личните данни. Един швейцарски адвокат например е отказал да изпрати имената на своите високопоставени клиенти по електронна поща на доставчик на услуги на Британските Вирджински острови, след като е прието новото законодателство. Вместо това той ги изпратил по въздушна поща със строги инструкции те да не бъдат обработвани по никакъв „електронен начин“. Самоличността на друг действителен собственик е била споделена чрез WhatsApp.
Джерард Райл, директор на ICIJ, заявява, че водещите политици, които са организирали финансите си в данъчни убежища, са заинтересовани от статуквото и вероятно ще бъдат пречка за реформирането на офшорната икономика. „Когато имате световни лидери, политици, държавни служители, всички те използват тайната и този свят, тогава не мисля, че ще видим края му.“
Той очаква документите от Пандора да имат по-голямо въздействие от предишните изтичания, не на последно място защото те се появяват в разгара на пандемия, която е изострила неравенството и е принудила правителствата да вземат безпрецедентни заеми, които да бъдат поети от обикновените данъкоплатци. „Това са „Панамските документи на стероиди“ – каза Райл.
Според проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), през 2020 г. богатството в размер най-малко 11,3 трлн. долара се е съхранявало в офшорни зони. „Това са пари, които се губят в хазните по света, и пари, които могат да бъдат използвани за възстановяване от ковид“, каза Райл. „Ние губим, защото някои определени хора печелят. Толкова е просто”.