Карлес Пучдемон – бившият премиер на Каталуня, който избяга от постановилото ареста му испанско правосъдие и се установи в Белгия, бе арестуван на 23 септември на италианския остров Сардиния съгласно заповед на Върховния съд на Испания. Днес италиански съд трябва да реши дали да го екстрадира в Испания или да го освободи. Според адвокатите му Пучдемон е спокоен и убеден, че ще го пуснат.
По-късно днес, след проведено заседание на италианския съд, наистина дойде новината, че след прекарана една нощ зад решетките Пучдемон е освободен. Но е длъжен да остане в Сардиния, докато изцяло приключи даденото дело там, като трябва да се яви и на следващото съдебно заседание на 4 октомври.
Испанското правосъдие настоява той да бъде екстрадиран, защото иска да го съди заради провеждането на противоконституционния референдум за независимостта на Каталуня на 1 октомври 2017 г. По същото обвинение вече бяха осъдени и други каталунски политици, които лежаха в затвора, а по-рано тази година бяха помилвани от испанското правителство начело с премиера социалист Педро Санчес.
Междувременно в Испания вече тече диалог между правителството в Мадрид и все още доминираното от привърженици на независимостта местно управление в Барселона. Участващите в този диалог управляващи в Каталуня партии днес вече реагираха остро срещу ареста на Пучдемон и настояха за незабавна амнистия за него и по всички подобни случаи. Кабинетът на Санчес обаче смята, че Пучдемон трябва да се изправи пред правосъдието. Десните партии в испанския парламент също настояват за съд над бившия каталунски премиер, когото смятат за превратаджия.
Пучдемон пристигна в Сардиния, за да участва в провеждащ се там международен фестивал на каталунския фолклор. Той бе придружаван от настоящата председателка на каталунския парламент Лаура Борас и от отговарящата за външните отношения съветничка на каталунското правителство Виктория Алсина.
Сегашното не е първото задържане на Пучдемон в чужбина. Още през 2018 г. той бе изправен пред съда в германската провинция Шлезвиг-Холщайн, който обаче отказа да го екстрадира в Испания и го освободи. Белгия, където той живее постоянно, на свой ред също отказва да екстрадира Пучдемон.
Той освен това бе избран за евродепутат през 2019 г. и като такъв имаше имунитет, докато Европарламентът не гласува през март т. г. този имунитет да му бъде отнет. Само че Пучдемон оспорва това пред Европейския съд и още няма окончателно решение. Докато тече делото, той поиска временно да му се възстанови имунитетът като предпазна мярка, но през май т. г. съдът отказа. Сега обаче, след като е арестуван, той има право отново да отправи такова искане. Според адвокатите му самия факт на такова апелиране означава, че той трябва да бъде освободен от италианския съд.
Има и още съдебни процедури, които текат около неговия случай. Така например, испанският Върховен съд от своя страна настоява за становище на Европейския съд дали Белгия има право да откаже екстрадицията му, обосновавайки решението си с факта, че в нейното законодателство престъпленията, в които го обвиняват (едно от тях е „бунт срещу държавността”), не съществуват.
В. „Ла Вангуардия” припомня също, че Пучдемон неколкократно е пътувал до Франция, включително миналия уикенд, но там той нито веднъж не е бил арестуван.
Новата глава в дългата сага отново налива масло в огъня на каталунската криза, която в последните месеци изглеждаше успокоена покрай водения диалог между Мадрид и Барселона.