Лидерката на БСП Корнелия Нинова днес представи в телевизионно интервю вижданията си по политическия ландшафт в навечерието на новите парламентарни избори.
Водещата на сутрешния блок по БНТ анонсира интервюто със соцводачката като представяне на „стратегии, програми и очаквания” на нейната партия. Под тази „шапка” Нинова обяви, че социалистите влизали в новата електорална битка като „подготвени, предвидими, консолидирани” и знаещи какво и как да се направи. Тя се аргументира, че през последните години БСП била единствената последователна парламентарна опозиция на предходното управление и предложила 1200 алтернативни законопроекта. Не посочи за колко от тях се е преборила да бъдат приети. Затова пък наблегна, че социологически проучвания сега сочели растеж в подкрепата за БСП и това доказвало правилната ѝ линия на „спокойствие, диалогичност, конкретика” в последните два парламента.
Нинова подчерта, че „държавата има нужда от стабилност” и изтъкна, че БСП си връщала позициите и дори според някои сондажи вече се класирала на второ място чрез своята „разумност”.
За новия проект на бившите министри Кирил Петков и Асен Василев соцлидерката се изказа резервирано и критично, изразявайки несъгласие с обявеното им намерение да постигат „леви резултати с десни политики”. Тя го нарече „надпартиен лозунг”, който според нея е „неверен, за да не кажа по-силна дума” – защото убивал идеологиите и самата същност на политиката, призвана да търси верни пътища в спора „между консерватизма и либералното”. Нинова оспори подхода на Василев като финансов министър да отстоява, че чрез намаляването на дефицита се намирали пари за социални нужди като майчинството. Според нея само връщането към дефицита, издействано от парламента, осигурило средства и за майчинството, и за самоосигуряващите се дейци на културата, и за общините. „Няма как с намален дефицит да постигнеш леви политики. Върнахме дефицита и тогава успяхме да направим левите политики,” заяви лидерката на БСП. От което, очевидно, трябва да се прави изводът, че тя не включва в арсенала на левите политики такъв инструмент като повишаване на данъците на най-големите състояния и компании, а би управлявала основно чрез бюджетен дефицит. Което не е точно целта на други леви управления по света, стъпващи върху научнообоснована и подробно разработена икономическа програма.
Нинова въобще не засегна никакви програмни виждания на БСП, а посвети повечето от телевизионното си време за новата формация на Петков-Василев. Обяви, че чакала на тази формация да ѝ мине „романтичния период” и да се изяви „на терена на истинската политика”.
Соцводачката изброи и редица въпроси, по които щяла преценява що за политическа сила се появява: „Искат ли болниците да са търговски дружества? Готови ли са за промяна още в първите 100 дни (вероятно на новото правителство – б. р.) в законите за здравеопазването и образованието? Ще отстъпят ли Северна Македония да бъде приета в ЕС, ако не изпълнява договора с България? Какво мислят за джендър идеологията и Истанбулската конвенция? Ама не да кажат: тя, конституцията, ги забранява. А да кажат те какво мислят, споделят ли го това нещо. Когато се отговори на конкретни въпроси, ние сме готови да седнем и да разговаряме.”
Нинова каза още, че еуфорията около формацията на Петков-Василев много ѝ приличала на същите ентусиазирани настроения при старта на партията на Слави Трифонов, и за нея това било „дежа вю”.
Стана ясно също, че БСП отива и на тези избори с досегашната си коалиция – в компанията на още 16 партии и организации, които Нинова определи като леви. Освен това тя хем потвърди, че за президентския вот БСП стои зад кандидатската двойка Румен Радев-Илияна Йотова, хем пак повтори, че това тепърва трябвало да се одобрява в низовите партийни организации, откъдето можело да идват и други номинации.
Ден по-рано критиците на Нинова от вътрешнопартийната опозиция – от Платформа „Социализъм ХХІ век“ – разпратиха до медиите свое предизборно становище. В него те критикуват партийното ръководство за допуснатия „още по-голям” срив на изборите на 11 юли и настояват: „Пределно ясно е, че е дошло времето да работим не за удовлетворяването на щенията на председателя на партията и на един или друг от приближените до него, а за спасяване на Българската социалистическа партия и на левите идейни и политически ценности, за извършване на дълбоки промени в обществено-политическия, икономическия и социалния живот и постигането на по-добър живот за настоящите и бъдещите поколения на България”.
За да се предотврати „следваща унизителна и унищожителна за БСП изборна загуба”, от Платформата предлагат няколко акцента: да се заяви незабавна и категорична подкрепа за кандидатурите на Радев-Йотова в президентските избори; да се даде на местните структури на БСП сами да формират кандидат-депутатските листи; да се пристъпи веднага към подготовката, обсъждането и приемането на предизборна платформа, адекватна на новите реалности като основа за качествено нова предизборна коалиция, която да обедини действията за победа на левите и левоцентристките политически сили; да се завие отново към идейните, политическите и нравствените ценности и принципи на БСП за силна защита на нейния ляв идейно-политически профил и т.н.
Платформа „Социализъм ХХІ век“ настоява за „пълна мобилизация на всички партийни структури и кадри за настъпателна предизборна подготовка, кампания и успешно представяне на БСП и левицата в президентските и парламентарните избори на 14 ноември 2021 г.”
Нинова досега не е реагирала по никакъв начин на становището, а в телевизионното си интервю, дадено на следващия ден, бе категорична, че за никакви нови коалиции няма да преговаря предварително, а ще води разговори само след вота, когато другите политически сили изяснят каква промяна искат.