В неделя при удар с дрон в Кабул, за който американските власти първоначално твърдяха, че е унищожил автомобил с „няколко атентатори самоубийци“, бяха убити 10 цивилни от едно семейство, включително няколко деца.
Според съобщенията в медиите, че при удара, нанесен в Хваджа Бурха, работнически квартал в Кабул, са загинали членове на семейство Ахмади, като най-малката жертва е 2-годишно момиченце. Кадри от моргата, споделени в социалните медии, показват обгорените тела на няколко деца, както и снимки на жертвите преди смъртта им. Според членове на семейство Ахмади, които са разговаряли с репортери, един от загиналите е бивш афганистански военен, който е работил като подизпълнител за силите на САЩ, както и като работник в благотворителна организация.
„Американците казаха, че при въздушния удар са убити членове на ИДИЛ“, разгневено каза съсед на семейството пред репортери след удара „Къде е ИДИЛ тук? Тези деца ИДИЛ ли бяха?“
Here are 5/6 children out of 9 total killed in the drone strike for the Kabul bombing. Likely none of the people killed had anything to do with ISIS-K. This is coming out yesterday after it was revealed that U.S. marines killed roughly 80% of the victims with reckless gunfire pic.twitter.com/qrckcAdAU9
— Ben Rubinstein ?? (@BlekingBen) August 29, 2021
Министерството на отбраната и други звена от администрацията на Байдън продължиха да описват атаката с безпилотен самолет като „успешен“ удар срещу бойната групировка „Ислямска държава – Хорасан“ (ИДИЛ-Х), която пое отговорност за самоубийствен атентат на летището в Кабул. След като медиите потвърдиха, че е било убито невинно семейство, говорителят на Пентагона Джон Кърби заяви, че Министерството на отбраната „не е в състояние да оспори“ съобщенията, че са били убити цивилни, като заяви, че инцидентът ще бъде разследван.
Този удар с дрон в Кабул е само един от дългата поредица нападения в Афганистан, извършени от силите на САЩ и техните проксита, в резултат на които са убити голям брой цивилни. Предишни нападения са поразявали семейства, пътуващи с коли и автобуси, сватбени тържества, болници, пълни с пациенти, и групи земеделци, работещи на полето. Въпреки че изтеглянето на американските войски може да се определи като край на войната в Афганистан, ударът в Кабул показва как войната може просто да навлезе в нова фаза, в която САЩ ще нанасят удари по цели с безпилотни самолети, излитащи от далечни бази.
САЩ отдавна са критикувани, че не провеждат сериозни разследвания за убитите при техни военни акции цивилни – и такава отчетност ще е още по-трудна за постигане при война от разстояние.
„От моя опит знам, че летвата за задълбочено разследване на военните е толкова висока, че повечето достоверни инциденти биват отхвърлени. Разследванията, които се провеждат, не са нито последователни, нито стриктни“, казва Ник Макдонъл, автор на книгата „The Bodies in Person: An Account of Civilian Casualties in American Wars“, анализ на въздействието на американските въздушни войни в Близкия изток. „В същото време военните многократно са потулвали информацията за цивилните жертви. Програмата за безпилотни летателни апарати е непрозрачна, с изключително ограничена отчетност за всички участници“, добавя той.
Това, което отличава удара с дрон в Кабул от дългогодишния модел на атаки, водещи до смърт сред цивилното население, беше нивото на незабавно внимание и възмущение, което той предизвика. Войната на САЩ в Афганистан се водеше предимно в селските райони, далеч от вниманието на международните медии. Кабул, от друга страна, е силно населената столица и основно седалище за емигранти, неправителствени организации и афганистански и международни журналисти.
Когато бе съобщено за удара, веднага започнаха да се разпространяват видеоматериали с убитите при нападението цивилни и дори международни журналисти успяха бързо да стигнат до мястото на нападението.
За разлика от това, последствията от много от предишните подобни удари оставаха незабелязани. Това се отнася и за ответния удар, нанесен непосредствено след неотдавнашното терористично нападение на международното летище „Хамид Карзай“. Той бе в селски район в Източен Афганистан, като Пентагона твърди, че при него са убити двама души: „планировчик“ и „подпомагащ“ на ИДИЛ.
По време на пресконференцията в понеделник, Кърби отказа да сподели повече информация за самоличността на двамата души, за които се твърди, че са убити при предишното нападение. Освен специализираните в Афганистан наблюдатели, малцина обърнаха внимание на това. Журналистите и защитниците на правата на човека досега не са съобщили никакви подробности за разследванията на място и дали такива разследвания изобщо са възможни.
Непрозрачният характер на войната в Афганистан затруднява изчисляването на точния брой на жертвите на операциите на САЩ – предизвикателство, което се усложнява от дългогодишния отказ на самите военни да съставят статистически данни и да проверяват информацията за убитите при техните удари. Секретният характер на войната срещу тероризма като цяло, на всички различни театри на действие, в съчетание с военните практики, които отделят малко внимание на разследването на ударите, прави оценката на въздействието върху цивилното население почти невъзможна.
Първоначално Пентагонът излезе с изявление, в което приветства удара в квартал Хваджа Бурха, тъй като е спрял поредната непосредствена терористична заплаха срещу летището. След като обаче местни журналисти и активисти започнаха да разпространяват потресаващи кадри на убити цивилни, Пентагонът разпространи съобщение за пресата, в което се посочва, че „не е ясно какво може да се е случило“ при удара, като твърди, че е имало вторични експлозии от бомбардировката, които предполагат наличието на експлозиви на земята. (Белият дом цитира това обяснение в собствените си изявления относно твърденията за цивилни жертви.)
Пентагонът често публикува кадри от своите въздушни удари с цел да рекламира успешните атаки срещу предполагаеми терористи. В миналото бяха публикувани някои видеоклипове, за които по-късно бе разкрито, че всъщност са поразили цивилни цели. Пентагонът отказа да коментира пред The Intercept дали ще публикува кадри от удара в неделя, за да потвърди твърдението си за вторични експлозии.
The target of a U.S. drone strike in #Kabul was supposed to be #ISIS-K suicide bombers. Assuming it is the same strike, what we found were 10 dead civilians, including 7 children. Our latest from #Afghanistan https://t.co/BxSHCpqqqr pic.twitter.com/qRpZq6LG4i
— Marcus Yam 文火 (@yamphoto) August 30, 2021
Обещанията на самите военни да разследват инцидентите с цивилни жертви в миналото не доведоха до съществена отчетност.
Съгласно стандартните си практики на армията на САЩ, военните не провеждат разследвания на място, за да научат кой е загинал при въздушните им удари, като оставят изтощителната работа по установяване на това кой е загинал и защо на независими мониторингови организации и разследващи журналисти, които разполагат с много по-малко ресурси от Пентагона. Миналата година в. „Вашингтон пост“ съобщи, че с увеличаването на въздушните удари през последните години на войната в Афганистан броят на ударите, разследвани от военните за цивилни жертви, е намалял. Малцина извън засегнатите райони изобщо биха забелязали много от ударите, особено когато не се провеждат никакви разследвания.
В случаите, в които военните все пак са предприели собствени разследвания, констатациите биват посрещнати скептично. „Тези разследвания не са нищо друго освен реклама за пред медиите“, казва пред „Вашингтон пост“ служител на местния съвет от провинция Хелманд в Афганистан. „Те нямат милост. Те виждат само цели за убиване.“
Въздушният удар в Кабул обаче предизвика скръб и гняв сред много афганистанци, които и без това не могат да се съвземат от превземането на страната от талибаните след рухването на подкрепяното от САЩ централно правителство. Въпреки че Пентагонът обеща да поеме отговорност за подобни инциденти, експертите по войната с безпилотни самолети твърдят, че на базата на предишната практика няма основание да се очаква значимо правосъдие за жертвите.
„Отказът да се признаят, разследват или компенсират по подходящ начин смъртните случаи и нараняванията на цивилни граждани е една от постоянните характеристики на въздушните удари на САЩ, както в признати войни като Афганистан, така и извън тях, например в Сомалия“, казва Хина Шамси, директор на проекта за национална сигурност на Американския съюз за граждански свободи. „Конкретните причини и институциите, участващи в тези неуспехи, могат да се различават във всеки контекст – и в продължение на 20 години многократно сме били свидетели на правни и политически дебати и обещания от страна на правителството на САЩ да се справи по-добре. Но това е слабо утешение за цивилните граждани, които се оказват цели на американската смъртоносна сила и които понасят ужасни щети при малка или никаква прозрачност и отчетност.“