Старт на „обратно броене за освобождаването на Крим” обяви днес в Киев президентът на Украйна Володимир Зеленски на специално свикана международна среща с участието на 44 представители на държави и организации под надслова „Кримска платформа”. Целта на проявата, която в Москва бе окачествена като „антируска”, е да вкара в световния дневен ред въпроса за принадлежността на полуостров Крим.
Във форума участва и България в лицето на външния министър от служебното правителство Светлан Стоев. Той ще бъде в Украйна от 23 до 25 август, като след включването си в „Кримска платформа” ще присъства и на тържествата за 30-годишнинат от независимостта на Украйна, а също и на честванията за 200-годишнината от основаването на град Болград. На украинска територия живее най-голямата историческа българска общност зад граница – това днес са около 200 000 души.
„От днешния ден ние фактически започваме обратно броене за освобождаването на нашата земя, на украинския полуостров. И е много вероятно 23 август 2021 г. да влезе в историята като ден на началото на деокупацията на Автономната Република Крим и на град Севастопол,” заяви Зеленски при откриването на „Кримска платформа” в Киев. Президентът увери, че неговата държава ще предприеме всички възможни стъпки за връщането на Крим в рамките на своята територия и за напредъка към съвместна евроинтеграция.
Той подчерта надеждата си, че със съвместните усилия на чуждестранните партньори Русия ще бъде „принудена да седне на масата на преговорите”, защото „самичка нашата независима Украйна никога няма да може да си върне Крим, на нас ни е необходима подкрепа на международно равнище”.
Литва, Латвия и Полша участват в „Кримска платформа” с премиерите си. Другите участници са на министерство ниво. Европейските институции са представени от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и от за.-председателя на Еврокомисията Валдис Домбровскис, който е бивш премиер на Латвия.
В изказването си българският представител – министър Стоев, заяви: „Този форум е подходящото място да потвърдя още веднъж силната и традиционна подкрепа на България за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в международно признатите ѝ граници, включително териториалните води“. Стоев изрази убеденост, че платформата ще допринесе към международните усилия за възстановяване териториалната цялост на Украйна.
Българският външен министър отбеляза, че като член на ЕС и като приятел и партньор с историческа българска етническа общност в Украйна, страната ни ще продължи да бъде силно ангажирана в прилагането на политиката по непризнаване на анексията на Крим. „Деокупацията на Крим и регулирането на конфликта в Източна Украйна трябва да останат високо в международния дневен ред“, каза Стоев, добавайки: „Като черноморска страна ние сме загрижени от нарастващата милитаризация на региона“. В изказването си министърът акцентира и върху необходимостта от осигуряване на свободно преминаване към украинските пристанища в Азовско море. Пълното и цялостно прилагане на Минските споразумения е единственият път за политическо решение на конфликта в и около Украйна, подчерта Стоев.
Форумът завърши със съвместна декларация. В нея се приветстват необходимите дипломатически усилия за възстановяване териториалната цялост на Украйна в международно признатите ѝ граници. Изразява се тревога от милитаризацията на Черноморския регион, осъждат се нарушенията на правата на човека в Крим.
Русия реагира с поредица остри коментари на провеждането на „Кримска платформа”. Руският външен министър Сергей Лавров още преди десетина дни оприличи срещата на „вещерско сборище”, на което Западът щял да насърчава неонацистките настроения на Киев.
Днес първият зам.-председател на комитета по международни въпроси към Съвета на федерацията – горната камара на руския парламент, Владимир Джабаров посочи, че „Кримската платформа” се опитва да тласка света към военен конфликт с Русия. Той предупреди участващите във форума страни, че Москва ще разглежда това като намеса в своите вътрешни работи, тъй като след референдума от 2014 г., проведен сред жителите на полуострова и на Севастопол, Крим е част от Руската федерация.
Предупреждение за „съответстващи изводи” към участниците н „Кримска платформа” отправи преди два дни и говорителката на руското външно министерство Мария Захарова. А говорителят на Кремъл Дмитрий Песков днес нарече киевската среща „антируско мероприятие, недружествено към Москва”.
В отговор на руските коментари Володимир Зеленски подхвърли днес на форума в Киев подигравателно: „Щом тази инициатива толкова я интересува, ние каним Руската федерация да се присъедини към „Кримската платформа” за съвместно изработване на пътищата за деокупация на Крим и за поправяне на нейната историческа, трагическа грешка”.
На 21 август обаче Киев остави без отговор заявката за участие в този форум, отправено от Александър Молохов, ръководител на работната група по международно-правни въпроси към постоянното представителство на Крим при президента на Руската федерация. Самият Молохов изтълкува недопускането му в Киев като израз на страх от страна на украинските власти да не се пропука представяния от тях пред света мит за „окупацията” на полуострова.