Министърът на икономиката в служебното правителство Кирил Петков бе днес във ВМЗ-Сопот, където разговаря с работниците и синдикатите, обявили стачна готовност. Те настояват за смяна на ръководството на предприятието, за изваждането му от състава на Държавната консолидационна компания (ДКК) и за преминаването му на пряко подчинение на икономическото министерство.
Министърът иска същото, но по негови думи е бойкотиран от ДКК – мегахолдинга, създаден от предходното управление на ГЕРБ начело с Бойко Борисов. То събра в ДКК компании, обявени за стратегически, под предлога, че така ще ги опазва „от крадливи ръце”. Само че показателите на ВМЗ-Сопот от последните месеци са тревожни според работниците, синдикатите и Карил Петков, а ДКК дори отказва да предоставя информация на икономическия министър, макар той да е принципал на мегахолдинга. Ръководството на ДКК, назначено от ГЕРБ, никога не се е появявало публично, а доскоро компанията дори нямаше собствен сайт.
Що се отнася до ВМЗ-Сопот, последните налични в публичен достъп финансови отчети на предприятието са от септември м. г., макар държавните компании да са длъжни да публикуват такива отчети всяко тримесечие на сайта на Агенцията за публичните предприятия и контрол.
Кирил Петков обяви днес в Сопот, че директорският борд на ВМЗ, назначен от кабинета на Борисов през април т. г., се проваля – предприятието не изпълнява договори, не разплаща доставки и за броени месеци били натрупани около 6 млн. лева загуби. Поради това министърът настоя за оставката на четирима от петимата членове на борда, като отбеляза, че към един от тях – изпълнителния директор Иван Гецов, нямал забележки, без да даде подробности. Петков настоя и за оставката на изпълнителния директор на ДКК. Уточни, че ако оставките не бъдат подадени, той щял да уволни въпросните лица.
Синдикатът „Подкрепа” във ВМЗ Сопот също иска отстраняване на босовете и най-вече на председателя на Съвета на директорите Иван Карабатаков. Според синдикалстите той водел ВМЗ към фалит и ликвидиране. „По негово нареждане бяха спрени доставки на основни материали, което от своя страна създава реална опасност завода да загуби и малкото договори за изпълнение, които има. Това би довело предприятието до положението от 2012/2013-та година, когато то бе поставено в положение на фалит и несъстоятелност“, се казва в становище на „Подкрепа”.
Директорският борд на ВМЗ бе реформиран от правителството на Борисов малко преди да загуби властта, като бордът бе увеличен от 3-ма на 5-ма членове. След проведен конкурс за председател на съвета на директорите на ВМЗ-Сопот беше избран Иван Карабатаков. В силните години на „Мултигруп” той е ръководил нейни туристически фирми и въобще се е утвърждавал главно в този бранш, без да има опит в оръжейното производство, каквато е спецификата на ВМЗ.
Останалите членове на въпросния борд са също далеч от продукцията на ВМЗ. Това са туроператорката Кристина Стоянова, синдикът Тихомир Иванов и адвокатът Георги Вълчанов.
На сайта на ВМЗ-Сопот липсват снимки на Карабатаков, Стоянова, Иванов и Вълчанов. От петимата членове на борда със снимка е представен само изпълнителният директор Иван Гецов, когото Кирил Петков не се кани да сменя. Самият Гецов, който също присъстваше на днешната среща с министъра, увери, че ВМЗ има пари за заплати, както и работа.
Лидерът на „Подкрепа” в предприятието Димитър Атанасов заяви, че решението дали да се обяви стачка на 24 август ще бъде взето утре.