В разрез с многобройните апели за вдигане на задушаващата Куба американска блокада, отправяни дори от конгресмени и сенатори на собствената му Демократическа партия, президентът на САЩ Джо Байдън не само не отменя никоя от антикубинските санкционни мерки, но въвежда и нови.
На 22 юни Финансовият департамент в неговото правителство обяви вкарването в „черен списък” на вътрешния министър на Куба Алваро Лопес Миера и на Националната специална бригада (спецчасти към кубинското МВР). Мотивът е, че те са отговорни за „посегателства” и „репресии” срещу демонстранти при протестите в различни кубински градове на 11 юли. Приписва им се арестуването и „изчезването” на над 100 души, но не е посочен нито един конкретен случай.
Минути след оповестяването на това решение бе разгласена и декларация на самия Байдън, който отбелязва, че наложените сега от администрацията му нови санкции са „само началото” и че „САЩ ще продължат да санкционират отговорните за потисничеството над кубинския народ”. Президентът посочи, че в политиката си спрямо Куба работи заедно с „кубиноамериканците”, чиято общност определи като „жизненоважен партньор”. Той каза още, че съвместно със създадени работни групи се търсят начини за осигуряване на алтернативен интернет за кубинците, а също така се преразглежда и политиката за парични преводи до жители на острова от техни роднини в САЩ. Преди няколко дни служител на президентската администрация беше пояснил, че стремежът на Белия дом бил тези преводи да стигат директно до кубинците, без да облагодетелстват правителството.
В отговор Хавана категорично отхвърли всички отправени от Вашингтон обвинения и осъди новите санкции като поредна агресивна намеса във вътрешните работи на Куба. Тези оценки даде кубинският външен министър Бруно Родригес на специална пресконференция. Той подчерта, че правителството на САЩ „няма абсолютно никакво морално право” да се занимава с арестите на нарушители на обществения ред в Куба, след като то самото прилага „систематичен расизъм” и брутално полицейско насилие спрямо демонстрантите в собствената си страна. В предшествал пресконференцията коментар в Туитър Родригес дори посъветва Байдън да приложи закона „Магнитски” спрямо самия себе си именно заради репресиите в самите САЩ.
Външният министър на Куба подчерта в изявленията си пред медиите: „В Куба се спазват абсолютно всички законови и процесуални гаранции за арестуваните”. Той обвини администрацията на Байдън, че лъже, като говори за посегателства срещу мирни демонстранти, и мълчи за употребеното от част от участниците в проявите насилие. „Кубинските власти действаха при стриктно спазване на закона, абсолютно зачитане на нормите за тяхното поведение и с минимална употреба на сила пред лицето на вандалски актове,” посочи Родригес.
Министърът увери също така, че разпространяваните в редица медии твърдения за предполагаеми „изчезвания” на демонстранти са фалшификация. Той настоя правителството на САЩ, което повтаря тези твърдения без никакви доказателства, да посочи поне един конкретен случай на действително „изчезнал” кубинец. И обеща: „Ангажирам се за броени часове да опровергая всяко такова твърдение по безспорен начин”.
Родригес също така отрече да е имало случаи на изтезания на арестанти и пак настоя „лицата, които твърдят това, да представят имена, места и доказателства”.
В отговор на твърденията на Байдън, че проблемите с достъпа до интернет в Куба идвали от цензурата, външният министър посочи, че „основната пречка” за нормалните интернет-връзки е блокадата на Вашингтон. Той изиска и „правителството на САЩ да реагира спрямо стотиците информационни атаки срещу Куба, осъществявани от информационни средства, базирани на американска територия”.
По отношение на споменатото от Байдън ревизиране на американската политика спрямо паричните преводи за Куба и предходните изявления на негови говорители, че кубинското правителство удържало по 40% от тези преводи, Родригес отново изтъкна, че това е „безсрамна” лъжа. „Преводите не подлежат нито на удръжки, нито на облагане, нито на такси. Единствената, която получава проценти от тях, не е кубинската власт, а е компанията Western Union,” подчерта Бруно Родригес. Той напомни също така, че именно Вашингтон е този, който по времето на мандата на Доналд Тръмп оряза до крайност възможностите за такива преводи.
Министърът алармира и за още нещо подготвяно от американска страна, най-вече от определени кубиноамерикански сили – изпращането на флотилия, която да се инсталира по протежение на кубинската морска граница. Родригес призова правителството на САЩ „да действа сериозно”, за да се предотврати тази провокация и възможните инциденти, които няма да са от полза за никого.