В четвъртък парламентът на Украйна гласува оставката на министъра на вътрешните работи Арсен Аваков, с което бе сложен край на неговия седем и половина годишен мандат, белязан от обвинения в полицейска бруталност, корупция и покровителство на крайно десни банди.
Два дни по-рано Аваков, който е смятан за един от най-могъщите хора в Украйна и чието министерство контролира както полицията, така и Националната гвардия, внесе оставката си при президента Володимир Зеленски. Той не посочва причините за решението си, но в последните месеци той изпадна в конфликт с президента по повод разследването на смъртта на разследващ журналист при взрив на кола бомба в центъра на Киев през 2016 г.
Заместник-председателят на парламентарната комисия по въпросите на сигурността и член на партията на Зеленски Ирина Верешчук коментира пред Reuters, че президентът вероятно е призовал Аваков да се оттегли.
Аваков бе назначен за министър на вътрешните работи скоро след “Евромайдана” и продължи да заема позицията в четири различни правителства и при двама президенти, въпреки честите промени в кабинетите и многобройните обвинения в корупция.
“Той отдавна се смята за покровител на движението „Азов“ – крайнодясна ултранационалистическа групировка със собствена политическа партия и паравоенни сили, свързана със западни неонацистки групировки“, казва пред Haaretz Майкъл Колборн, автор на книгата „От огъня на войната: украинското движение „Азов“ и глобалната крайна десница“.
Facebook наложи забрана на “Азов” през 2019-та, а политическото крило на движението, партия “Национален корпус”, е описвана от Държавния департамент на САЩ като „националистическа група на омразата“. По-рано тази година конгресменът Елиса Слоткин, председател на подкомисията по разузнаване и борба с тероризма, призова държавния секретар Антъни Блинкен да обяви “Азов” за „чуждестранна терористична организация“.
„Още когато беше губернатор на Харковска област в средата и края на 2000-те години, Аваков покровителстваше предшественика на „Азов“ – „Украински патриот“ – като един вид крайнодясна улична сила, която да работи за него и съюзниците му“, казва Колборн пред Haaretz и добавя, че на групата е било позволено „да се разрасне, да укрепне и да затвърди присъствието си, когато той е бил на този пост“.
Изследователят обаче добавя, че “макар че през последните години на крайно десните групи е било позволено да действат сравнително безнаказано в Украйна, нападайки членове на ЛГБТК и ромската общност, не всичко това може да се проследи до Аваков”. „В Украйна все още съществува климат на безнаказаност за крайно десните, при който в определени граници те могат да действат, както си искат, без да си навличат твърде много неприятности, ако изобщо имат такива“, добавя Колборн.
Според Володимир Ищенко, научен сътрудник в Института по славянски изследвания към Техническия университет в Дрезден, е твърде рано да се спекулира с това какво точно въздействие ще има оставката на Аваков върху крайната десница в страната, като посочва, че „тези, които очакват изчезването на Азов от украинската политика, грешат“.
„Те бяха във взаимноизгодни отношения с Аваков, а не негови марионетки. Азов/Национален корпус са способни за независима политика, сменят съюзниците и покровителите си, и ще се противопоставят на всеки опит да бъдат разпуснати“, казва той пред Haaretz.
Ищенко посочва още, че крайната десница е разцепена, като някои нейни представители са „изиграли важна роля в неотдавнашните протести против Аваков“. Колборн е съгласен, че „оставката на Аваков не трябва да кара някого да мисли, че движението „Азов“ е в беда или нещо подобно; те са доста гъвкави и адаптивни към променящите се обстоятелства“.
Въпреки това мнозина смятат, че напускането на Аваков в крайна сметка ще е положително за страната. Бившият редактор на новините в Kyiv Post Матю Купфер посочва многобройните обвинения за корупция, забавените реформи в полицията и провала в разследването на важни случаи като убийството на журналиста Павел Шеремет. Аваков е „много непопулярен в Украйна и има подчертано негативна репутация. Въпреки това до деня, в който подаде оставка, той се възприемаше като човек, който не може да бъде заменен“, каза Купфер, според когото оставката е „здравословна промяна“ за страната.
Във вторник вечерта Зеленски предложи Денис Монастирски, депутат от своята партия „Слуга на народа“, за заместник на Аваков на поста вътрешен министър. Гласуването на неговото назначение ще се състои в петък. . 41-годишният Монастирски е председател на парламентарната комисия по правоприлагане и член на Националния съвет за антикорупционни политики. Той заяви, че решението да приеме предложението на Зеленски е било „най-трудното“ в живота му.