Министерството на културата е било „обрано до дъно още в началото на месец май“, заяви на пресконференция днес служебният културен министър проф. Велислав Минеков. „Всичко е било разходено безобразно, а всеки ден идват проекти, желания за фестивали и културни събития, на които в момента не ни е възможно да помогнем“, каза министърът. Той добави, че се води диалог с различни министерства, общини и институции за осигуряването на по-висок бюджет на МК.
„Всички подопечни на министерството по някакъв начин са свикнали с мизерията. Нека всички тези, живели в тишина, да започнат да говорят силно“, призова проф. Минеков. Той отбеляза, че и впоследствие, в качеството си на гражданин, ще следи и настоява следващият министър да продължи контрола и изпълнението на започнатото от него и екипа му.
Проф. Минеков представи новия директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Това е успешният архитект и мениджър Петър Петров, който е спечелил конкурс за позицията.
„НИНКН ще отговори на очакванията на обществеността“, заяви арх. Петров и обобщи основните сред тях – преустановяване на забавянето на преписките по съгласуване, както и вземането на адекватни мерки, свързани с опазване на културното наследство. По думите му Закона за културното наследство има „належаща, крещяща нужда от промени, защото без тях горепосоченото е невъзможно. В момента имаме неприложими процедури, описани в този закон“.
Арх. Петров се ангажира и с дигитализацията и актуализацията на статути и режими на опазване на недвижимите културни ценности от НИНКН.
Министър Минеков обяви също, че обещаната от него възможност за свободен износ на авторски произведения в чужбина вече е факт. „Писмото ми до Агенция „Митници” е подписано. Честито на българските художници!“, заяви той. Износът ще става чрез попълване на декларация от страна на авторите на творбите, която ще бъде качена на сайта на културното министерство.
Министърът напомни на медиите, че на 30 юни изтича законовият срок, в който трябва да подадат своите декларации в министерството на културата. Той призова политическите партии, сключващи договори за предизборна реклама, да не го правят с медии, които не присъстват в публичния регистър на оглавяваното от него ведомство.
Обеща също, че в министерството ще бъде създадена работна група, която да огледа не само правилата за подаването на декларации, но и за намирането на най-подходящото решение, което да подсигури добра информираност на обществото относно медийните собственици и тяхното финансиране.
Във връзка с оставката на Ивелина Димитрова, която беше член на Съвета за електронни медии (СЕМ) от квотата на президентството, проф. Минеков намекна, че институцията, която би трябвало да бъде независим орган за контрол на медиите, се е политизирала. Той каза, че все още чака официален отговор от СЕМ заради отнетото му право на отговор по време на гостуването му в БНТ. Проф. Минеков обяви още, че подготвя писмо, обясняващо казуса, което ще бъде изпратено до Европейската комисия, Държавния департамент на САЩ, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и „Репортери без граници“.
Министърът изрази мнение, че една от спешните задачи на новия парламент трябва да бъде преработването на Закона за радиото и телевизията. Според него именно проблемите в закона и липсата на прозрачност в медийната собственост са причина за изпадането на страната до 112-ото място в класацията на „Репортери без граница“.