„Струва ми се, че говорихме на един и същи език, но това съвсем не значи, че трябва непременно да си надничаме в душите, в очите и да се кълнем във вечна любов и дружба. Съвсем не. Ние защитаваме интересите на нашите народи. Тези отношения имат прагматичен характер.”
Така руският президент Владимир Путин обобщи впечатленията си от своята среща на 16 юни с американския си колега Джо Байдън в Женева, която прикова вниманието на целия свят. Тя продължи половин час повече от предвиденото – общо около четири часа, първо в тесен формат между двамата лидери и външните министри на САЩ и Русия Антъни Блинкен и Сергей Лавров, а после и в разширен формат с участието на целите делегации на страните.
Преди началото на срещата и след края ѝ Путин и Байдън демонстрираха добро настроение и диалогичност. Но не дадоха обща пресконференция, а направиха изявления пред медиите поотделно, съответно в зоните на своите делегации, разположени в парка зона около вилата „Ла Гранж”, където протече самата среща.
Пръв даде пресконференцията си Путин, а брифингът на Байдън се състоя по-късно, като на него руски журналисти не бяха допуснати. При Путин такива ограничения нямаше и към него бяха отправени много въпроси от западни медии.
Въпреки многото предварителни коментари, че срещата Путин-Байдън е само опознавателна и от нея няма защо да се очаква съвместен документ, такъв все пак се появи. Двамата президенти приеха съвместна декларация за стратегическа стабилност, която веднага беше публикувана на сайта на Кремъл. В нея се посочва:
„Ние, президентът на Руската федерация В. В. Путин и президентът на Съединените американски щати Дж. Р. Байдън, отбелязваме: Русия и САЩ демонстрираха, че дори в периоди на напрежение са способни да постигнат прогрес в реализирането на съвместните цели за осигуряване на предсказуемост в стратегическата сфера, за снижаване на рисковете от въоръжени конфликти и на заплахата от ядрена война.
Неотдавнашното продължаване на Договора за съкращаване на стратегическите настъпателни въоръжения свидетелства за нашата подкрепа за контрола над ядрените въоръжения. Днес ние потвърждаваме подкрепата си за принципа, според който в една ядрена война не може да има победители и тя никога не бива да започва.
За постигането на тези цели Русия и САЩ в най-близко време ще стартират комплексен двустранен диалог по стратегическата стабилност, който ще бъде конкретен и енергичен. Чрез такъв диалог ние се стремим да заложим основата за бъдещ контрол над въоръженията и за мерки по снижаването на рисковете”.
Декларацията несъмнено е важен и конструктивен знак, че въпреки всичките си различия по други теми Русия и САЩ потвърждават своята отговорност и ангажираност спрямо контрола над въоръженията и недопустимостта на глобален ядрен конфликт – което е добра новина за цялото човечество.
И Путин, и Байдън подчертаха в изявленията си след своята среща именно този общ ангажимент за избягване на ядрена война и за контрол над въоръженията.
Руският президент заяви пред медиите: „Върху САЩ и Русия лежи голяма отговорност за стратегическата стабилност в света. Ние я осъзнаваме. Джо Байдън взе своевременно решение за продължаване на Договора за съкращаване на стратегическите настъпателни въоръжения до 2021 г. Договорихме се, че започваме консултации на междуведомствено равнище”.
За духа на разговорите Путин отбеляза: „Общата ми оценка – смятам, че нямаше никаква враждебност. Напротив, нашата среща премина, разбира се, в принципен дух. По много въпроси преценките ни се разминават. Но и от двете страни беше демонстрирано желание да се разберем един друг и да постигнем договорености.” Руският лидер определи Байдън като конструктивен и уравновесен събеседник, а също и като „много опитен, това веднага си личи”.
На свой ред Байдън сподели пред медиите и своите впечатления от Путин и от акцентите в разговора им: „Ние не искаме да се окажем в условията на ядрена война, той го разбира, той също няма интерес от такава война. Това не означава, че е готов да свали гарда. Той все едно продължава да мисли, че е в обкръжение, той все едно продължава да очаква, че ние се опитваме да го свалим, той си има тези опасения. Но не мисля, че те са движещата сила в развитието на отношенията със САЩ”.
Байдън разказа още, че е споделил с Путин своя президентски дневен ред, който „не е против Русия или против когото и да било”, а е съсредоточен върху борбата с пандемията, съживяването на икономиката, възстановяването на отношенията с американските съюзници и приятели по цял свят, защита на гражданите на САЩ. „Казах също, че нито един президент на САЩ не може да съхрани доверието на американските граждани, ако не защитава нашите демократични ценности, общите и основните свободи,” заяви още Байдън.
Двамата президенти са се договорили посланиците на страните им, които бяха изтеглени зарази обтягането на руско-американските отношения тази пролет, да се върнат отново и да заработят активно на постовете си.
По темата за Украйна и Путин, и Байдън потвърдиха на пресконференциите си, че ще продължат дипломатическите усилия за регулиране на ситуацията в Донбас въз основа на Минските споразумения. „Що се отнася до влизането на Украйна в НАТО, това май изобщо няма какво да се обсъжда,” отсече Путин.
Байдън от своя страна подчерта, че е декларирал „неизменната подкрепа на САЩ за суверенитета и териториалната цялост на Украйна”.
Запитан дали срещата между двамата президенти е спомогнала за доверието помежду им, Путин припомни мисъл на Толстой, че „няма пълно щастие, а само негови проблясъци”, но в този контекст „проблясък сякаш присветна”. Руският президент смята още, че срещата е била „резултатна, опредметена, конкретна” и е преминала „в такава атмосфера, която настройва към постигане на резултати”.