Германия се съгласи да плати на Намибия 1,1 млрд. евро за финансиране на проекти сред общностите, засегнати от геноцида над племената хереро и нама в началото на 20-ти век, съобщава Guardian. Правителството на Ангела Меркел обаче настоява, че това е жест на помирение, но не и правно обвързващо обезщетение.
Десетки хиляди мъже, жени и деца са разстреляни, измъчвани или прогонени в пустинята Калахари от германските войски между 1904 и 1908 г., след като племената хереро и нама се разбунтуват срещу колониалното управление в тогавашната Германска Югозападна Африка, която сега е Намибия.
От 2015 г. насам Германия преговаря с правителството на Намибия, но категорично изключва този процес да бъде представян като финансови компенсации за геноцид. Берлин нарича това опит за „излекуване на раните“ от историческото насилие.
В четвъртък официални лица в Берлин потвърдиха съобщенията в намибийските медии, че след девет кръга преговори двете страни са постигнали съгласие по текста на съвместната декларация, както и за сумата от 1,1 млрд. евро, която ще бъде изплащана отделно към съществуващите програми за помощ в продължение на 30 години.
От общата сума повече от един милиард евро ще отидат за проекти, свързани със земеделската реформа, инфраструктурата в селските райони, водоснабдяването и професионалното обучение. Общностите на потомците на хереро и нама, които са етнически малцинства във всички седем засегнати региона, трябва да участват в разработването на конкретните проекти.
Около 50 млн. евро ще отидат за създаване на фондация за помирение между двете държави, включително културни проекти и програми за младежки обмен.
По информация на Guardian в текста на съвместната декларация зверствата, извършени от германските войски, ще бъдат наречени „геноцид“, но ще бъдат пропуснати думите „обезщетение“ или „репарации“. Това е породено от опасения, че подобен език може да създаде правен прецедент за подобни искове от други държави.
Някои от многобройните организации, представляващи потомците на оцелелите от геноцида, от самото начало критикуват начина на водене на преговорите и отказаха да подкрепят позицията на правителството на Намибия.
В четвъртък намибийският вестник „Нова ера“ съобщи, че поне трима лидери на коренни общности, които до този момент са подкрепяли преговорите на правителството, са отказали да одобрят окончателния текст на декларацията, което може да затрудни подписването на споразумението от президента Хаге Гейнгоб.
Позицията на германската страна е, че тя е договорила споразумението с правителството на Намибия, което представлява цялото население на страната, и че сделката не зависи от одобрението на наследниците на общностите хереро и нама.
Германският външен министър Хайко Маас приветства споразумението. „Нашата цел беше и продължава да бъде да намерим общ път към истинско помирение в памет на жертвите“, заяви политикът социалдемократ.
„Това изисква от нас да бъдем безрезервни и непоколебими в назоваването на събитията от германския колониален период в днешна Намибия, и особено на жестокостите от периода 1904-1908 г. Отсега нататък официално ще наричаме тези събития такива, каквито са от съвременна гледна точка: геноцид“, добавя той.