Може би е пожелателно мислене да обявяваме пандемията в САЩ за приключила, поради което е и самонадеяно да правим категорични заключения какво сме научили от нея. Така че това може да се счита само за предварителен списък.
- Работниците винаги са от първостепенно значение
Не бихме могли да оцелеем без милионите служители в складове, фирми за доставки, магазини за хранителни стоки и болници, които буквално рискуват живота си по време на пандемия. Въпреки това повечето от тези работници са мизерно платени. В САЩ повечето „съществени“ работници нямат здравни осигуровки или платен отпуск. Повечето работодатели (включително рекордно забогателите по време на кризата Джеф Безос и Илон Мъск) не осигуряват на служителите си необходимите лични предпазни средства.
Урокът тук е, че работещите в „жизненоважни“ сектори заслужават много повече, отколкото получават.
- Здравеопазването е основно право
Сега хората получават ваксините си без да плащат и стотинка. Това може да се отнася за цялото здравеопазване. Въпреки това много американци, които се заразиха с Covid-19, се оказаха затрупани с огромни болнични сметки. Към средата на 2020 г. около 3.3. млн. души в САЩ изгубиха обвързаното с работодателя здравно осигуряване, а броят на напълно неосигурените нарасна с 1.9 милиона. Изследване на Urban Institute установи, че по време на пандемията за хора с хронични заболявания, представители на малцинствата и деца в домакинства с ниски доходи е било най-вероятно да са забавили или да се отказали от търсене на лекарска грижа.
Урокът е, че здравното осигуряване трябва да е универсално и достъпно.
- Конспиративните теории могат да бъдат смъртоносни
Праз миналия юни около един от всеки четирима американци вярваше, че пандемията „със сигурност“ или „вероятно“ е създадена умишлено, според анкета на изследователския център Pew. Други конспиративни теории накараха някои хора да не се предпазват и да не се ваксинират, което води до ненужно заболяване или смърт.
Урокът е, че информираната общественост е от съществено значение. Част от отговорността се пада върху всички нас. Друга част е на Facebook, Twitter и други платформи, които позволиха на дезинформацията да процъфтява.
- Капиталовият пазар не е икономиката
Капиталовите пазари нарастваха през цялата пандемия, увеличавайки още повече състоянието на най-богатия 1% от населението, който притежава половината от всички акции, собственост на американци. Същевременно от март 2020 г. до февруари 2021 г. 80 милиона души в САЩ са загубили работата си. Между юни и ноември 2020 г. близо 8 милиона са изпаднали под линията на бедността.
Урокът е, че трябва да спрем да използваме капиталовите пазари като измерител на икономическото благосъстояние. Вместо това трябва да се гледа процента на заетите и тяхното медианно заплащане.
- Заплатите са твърде ниски, за да се оцелява
Повечето хора в САЩ живеят от заплата до заплата. Поради това след като удари пандемията, много нямаха спестявания, на които да разчитат. Консервативните политици се оплакват, че увеличаването на помощите за безработица с 300 долара седмично, прието от Конгреса през март, обезкуражава хората да започнат работа. Но това, което наистина обезкуражава хората, е липсата на достъпни детски грижи и мизерните заплати.
Урокът е, че трябва да бъде повишена минималната работна заплата, да се подсилят синдикатите, а компаниите да бъдат тласнати да споделят печалбите си със своите работници.
- Дистанционната работа вече е част от икономиката
Процентът на хората, работещи от домовете си достигна връх от 70% през април 2020 г. Мнозинството от тях продължават да работят дистанционно, като 40% изразяват желание да продължат тази практика и след края на здравната криза.
Тук има два урока. Компаниите ще трябва да се приспособят. Поради това много недвижими имоти ще останат неизползвани. Защо да не бъдат превърнати в достъпни жилища?
- Милиардерите не са отговорът
Комбинираното богатство на 657-те милиардера в САЩ нарасна с 1.3 трлн. долара – или 44.6% – по време на пандемията. Джеф Безос, с лично състояние от 183.9 млрд. долара, стана най-богатият човек в света. Личното богатство на Лари Пейдж, съоснователят на Google, нарасна с 11.8 млрд. долара до 94.3 млрд. Другият съосновател на технологичния гигант, Сергей Брин, забогатя с допълнителни 11.4 млрд. долара. Въпреки това, данъците, с които са облагани милиардерите, са по-ниски отвсякога. Богатите американци днес плащат една шеста от данъчната ставка, която са плащали през 1953 г.
Урокът е това, че за можем да си позволим всичко, от което страната се нуждае, трябва да бъдат повишени данъците за най-богатите.
- Държавната намеса може да бъде решението
Прословутата мантра на Роналд Рейгън, че „държавата не е решението на нашия проблем, държавата е проблемът“, вече може официално да бъде пенсионирана. Започналата по време на администрацията на Тръмп „Операция светлинна скорост“ успя да стимулира създаването на ваксини много по-бързо, отколкото много експерти смятаха за възможно. Администрацията на Байдън имунизира хората по-бързо от която и да е имунизационна програма в историята.
Освен това 900-те милиарда долара помощи, гласувани от Конгреса през миналия декември, предотвратиха опасността милиони хора да изгубят обезщетенията си за безработица и спомогнаха за възстановяването на икономиката. Следващият пакет от 1.9 трлн. долара, който демократите прокараха през март, ще помогне на САЩ да постигнат нещо, което не са успяха да направят след рецесията от 2008-09: стабилно възстановяване.
Урокът е, че правителствената намеса не само помогна да бъде преодоляна пандемията. Тя също така направи много повече за поддържане на хората и икономиката, отколкото при предишни рецесии. И трябва да е готова да го направи отново.
*Робърт Райх е бивш министър на труда на САЩ, професор по обществена политика в Калифорнийския университет в Бъркли и автор на книгите „Спасяване на капитализма: за мнозинството, а не за малцина„, „Общото благо“ и „Системата: кой я е подправил и как да я поправим“.