Международната федерация на журналистите (МФЖ) призова Съвета за сигурност на ООН, който заседава днес по повод новата ескалация в израелско-палестинския конфликт, да предприеме спешни действия за спиране на преднамереното и систематично взимане на прицел на журналисти и медии в Газа.
Призивът на МФЖ е отправен, след като трета сграда с офиси на медии, включително на Асошиейтед прес и „Ал Джазира“, беше унищожена от израелски бомби в Газа на 15 май т. г. МФЖ категорично осъжда атаката.
Освен това над 30 журналисти са били нападнати или задържани. Интернет услугите са блокирани.
По повод извършените удари МФЖ изпрати послания до израелските власти, генералния секретар на ООН и всички членове на Съвета за сигурност с искане за прекратяване на целенасочените и систематични нападения срещу медии и журналисти с ясното намерение да се заглушат гласовете на информиращите за събитията в Газа.
Генералният секретар на МФЖ Антони Беланже заяви: „Израел нарушава международните си задължения. Резолюция 1738 на Съвета за сигурност на ООН изрично изисква от държавите да защитават журналистите и техния помощен персонал, работещ в конфликтна среда. Тези скандални удари по медии трябва да спрат ”.
МФЖ нееднократно призовава израелското правителство да разследва нападения и целенасочени убийства на палестински медийни работници. МФЖ също така осъди ситуацията пред ООН, като подаде официални жалби до специалните докладчици през декември 2020 г. МФЖ смята, че липсата на прозрачни разследвания и разрастващата се безнаказаност за извършващите тези престъпления подхранват продължаващи атаки срещу медиите в Палестина и Израел.
Преди два дни МФЖ реагира също осъдително и срещу извършена на 13 май израелска атака по друга сграда с офиси на медии в Газа. В разрушената тогава сграда „Ал Шорук“ по данни на Палестинския журналистически синдикат (PJS) са се намирали офиси на няколко международни и регионални медии, включително: Russia Today, Russia Today English, ZDF-Германия, Dubai TV, Aljazeera English, Press TV, вестник Al Hayat Aljadeedah, Al Aqsa TV, Al Aqsa Radio, Al Quds Today TV, Dubai Channel 12, Al Aqsa Visual, медийна компания Tayf, медийна компания Huna Al Quds и Палестинска компания за медийно производство.
МФЖ припомня, че и през нощта на 11 май израелските военни са извършили подобен удар – тогава те бомбардират кулата „Ал Джаухара“, в която са се намирали офисите на 13 медийни институции и неправителствени организации.
МФЖ категорично осъди нападението и призова международната общност да предприеме спешни действия, за да привлече Израел към отговорност за престъпленията му срещу журналисти. Наред с целенасочените бомбардировки, израелските власти са арестували и медийни работници на Западния бряг.
Насилието срещу журналисти засяга и израелските медийни дейци. МФЖ осъди нападението срещу журналисти, работещи за израелската обществена телевизия Kan News, бити от еврейски екстремисти в Тел Авив в четвъртък, 13 май, според съобщения в медиите.
Генералният секретар на МФЖ Антони Беланже е категоричен: „Целенасоченото бомбардиране на медийни съоръжения е срамен опит на израелската армия да заглуши медиите, съобщаващи за насилието в ивицата Газа, и нарушава международното право. Умишленото и систематично взимане на прицел на медийни работници трябва да спре. Безнаказаността, на която се радват тези, които умишлено атакуват журналисти, означава, че медийните работници са изправени пред непосредствена допълнителна заплаха да бъдат ударени. МФЖ ще поиска справедливост и прекратяване на заплахите във всички местни, регионални и международни сфери, за да гарантира, че нито едно от тези престъпления няма да остане ненаказано ”.
Съюзът на българските журналисти (СБЖ), който е колективен член на МФЖ, днес изцяло подкрепи исканията на международната федерация и също излезе със своя позиция. „В СБЖ сме дълбоко потресени и възмутени от поредицата удари на Израел срещу офиси на местни, регионални и световни медии в Газа. Вече трета многоетажна сграда с такива офиси там е разрушена от обстрел на израелската армия само в рамките на броени дни. И това предизвикателно посегателство става точно в навечерието на свикано за днес заседание на Съвета за сигурност на ООН, което трябва да разгледа тревожещата целия свят последна ескалация в израелско-палестинския конфликт, в който вече има толкова много невинни жертви,“ пише в свое становище председателката на УС на СБЖ Снежана Тодорова.
Тя изтъква още: „Възприемаме ставащото като грубо погазване на международното право и потъпкване на базисните права и сигурността на журналистите и медиите в зони на конфликти – права, чиято ненакърнимост е и условието световната общественост да получава автентична и достоверна информация за такива остри сблъсъци. Бруталните израелски нападения срещу медийни представителства, на които сме свидетели, не могат да се тълкуват по никакъв друг начин, освен като опит да се запуши устата на информиращите, опит да се попречи на света да научава истината за израелско-палестинския конфликт. Категорично осъждаме тези израелски действия, които идват като продължение и на много предходни, когато израелските власти са репресирали и палестински, и израелски журналисти. Потвърждаваме нашата многократно изразявана решителна солидарност с колегите, ставащи обект на такива посегателства.“
Israel just intentionally destroyed press offices in Gaza, giving only one hour’s warning. Associated Press President „horrified that the Israeli military would target and destroy news organizations in Gaza.“
Imagine this was your home:
https://t.co/8fGMaIBASP pic.twitter.com/gcGcDukX5j
— Edward Snowden (@Snowden) May 15, 2021
Израелските удари по офиси на медии в Газа коментира и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, чийто говорител заяви, че той е „потресен“. Гутериш е изразил дълбоката си загриженост от нарастването на цивилните жертви в израелско-палестинския конфликт и е разкритикувал унищожаването на медийни офиси в Газа, предава АФП, цитирана от много световни медии, сред които livemint.com и rt.com. .
Ръководителят на световната организация изтъква, че е особено „ужасен от нарастващия брой цивилни жертви, включително смъртта на десет членове на едно и също семейство, сред тях и деца, в резултат на израелски въздушен удар върху лагера Шати в Газа, за който се твърди, че е бил насочен снощи срещу лидер на Хамас“, подчерта говорителят Стефан Дюжарик в изявление от името на Гутериш.
Гутериш също така казва, че е „потресен“ и „дълбоко загрижен“ от разрушаването на сградата, в която се помещават „офисите на различни международни медийни организации“, включително Асошиейтед прес и Ал Джазира, и която, според израелската армия, също се използвала от Хамас за „събиране на информация и разузнаване“. Асошиейтед прес излезе с официална позиция, в която опровергава твърденията на израелската армия за дейност на Хамас в сградата, използвана от медията от 15 години.
Генералният секретар „напомня на всички страни, че всяко безразборно нападение срещу цивилни структури и медии нарушава международното право и трябва да се избягва на всяка цена“, се казва в изявлението.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху в събота обвини Хамас за смъртоносната спирала на насилието, като същевременно увери, че Израел „прави всичко възможно, за да защити нашите цивилни и да не застрашава палестинските цивилни лица“.
Ескалацията на напрежението между Израел и Хамас достигна своя връх през последните дни след седмици на нарастваща враждебност. Възмущението на палестинците от бариерите за сигурност, поставени в Източен Йерусалим по време на Рамадан, и опитите за принудително изселване на арабски семейства бяха част от причините за вълната на насилие.
От началото на тази серия военни действия, започнала в понеделник, 188 палестинци, включително 55 деца, са убити при израелски атаки срещу Газа, а ранените са около 1100 души, сочат данни на палестинското министерство на здравеопазването. Сред израелците има около 10 жертви, включително две деца, както и около 560 ранени.