Около 70 изявени фигури от БСП и симпатизанти на левите идеи учредиха на своя сбирка на 15 май в зала 6 на НДК новото идейно-политическо обединение Платформа „Социализъм 21 век” и приеха свое обръщение.
Сред участниците бяха проф. Ваня Добрева, проф. Димитър Генчев, проф. Захари Захариев, Валери Жаблянов, Велислава Дърева, Георги Пирински, Антон Кутев, Юрий Асланов, Ана Ананиева, Ана Пиринска, Емил Костадинов, Георги Божинов, Явор Куюмджиев, Георги Тодоров, Лъчезар Костов, Янчо и Иван Такови, Ненко Темелков, Христо Монов, Петко Тодоров и други.
„Къде се загуби лявото в България?”, питат създателите на Платформа „Социализъм 21 век” и призовават към спешна, свободна и отговорна дискусия за идейния профил на БСП. Те настояват, че демократичният социализъм е „незаменимата идейна основа за възраждане и успех на силно ляво движение”. Посочено е също, че учредяването на обединението е в съответствие с Устава на БСП и отговаря на решенията на 50-тия конгрес на партията и на неговата проекто-резолюция за нова политическа програма, също озаглавена „Социализъм 21-ви век”. Впрочем, ръководството на БСП отклонява дискусията по този проект по време на конгреса, а по-нататък темата потъва в организационни въртопи и така и не е довела до нищо реално досега.
„БСП трябва да се възроди като съвременна социалистическа партия с ясна идеология, програма и практически план за действие срещу социалната, икономическата и политическата криза на капитализма. Да се възроди като партия на демократичния социализъм, член на Партията на европейските социалисти и на Социалистическия интернационал в името на радикална социална трансформация във взаимодействие с широк спектър други леви партии и движения,” пишат учредителите на Платформа „Социализъм 21 век”.
В текста на Платформата се констатира, че през последните пет години БСП вече не е носител на промяна, а се е превърнала в част от компрометираното статукво, поради което се е представила зле на парламентарните избори на 4 април т. г., изпаднала е в пълна политическа изолация, станала е нежелан партньор за участие в диалог и за сформиране на правителство.
Посочва се още, че „вместо за решителна политика за социализация на всички сфери на обществения и икономическия живот, БСП се обяви за „консервативен социализъм“ и бизнес-ориентирана политика”. Освен това се отбелязва, че „партията не активизира широко демократично движение, което да се противопостави на систематичното и целенасочено рушене на демокрацията от неолибералните олигархични безчинства на антиконституционния модел „ГЕРБ-ДПС“.”
Изтъква се също: „”Реформата“ през последните пет години подмени БСП като идеи, идеология, същност и политика. В последните години атмосферата в БСП се характеризира с безпрецедентни чистки на всички равнища и саморазправа със социалисти под лозунга „врагове”. Така от масова партия с жизнени структури и демократично единодействие БСП бе превърната в еднолична, командна, лидерска организация с резултат дълбоко разделение в партията и реална заплаха за самото ѝ съществуване.”
Припомня се, че след „погрома” на БСП на изборите на 4 април партийното ръководство не е поело своята отговорност и се подчертава: „Предсрочните избори през лятото ни поставят пред екзистенциален избор – запазване на сегашното статукво и още по-голям срив или радикална промяна на БСП?”
В Платформата са очертани и действия, които да се предприемат за излизане от така очертаната ситуация. Иска се свикване на 50-ия конгрес на БСП, „който да направи обективен и трезв анализ на резултатите от изборите и състоянието на БСП, да приеме неотложни мерки за възстановяване на вътрешнопартийната демокрация, както и за незабавно прекратяване на остракизма и „лова на вещици“”. Отправен е призив конгресът „да спре и опитите за налагане на председателски „абсолютизъм“ и нов уродлив „култ към личността“, като избере нов Национален съвет на партията. Председателката на БСП пък е призована незабавно да подаде оставка, „като първа решаваща стъпка за изход от дълбоката криза на партията, чрез възстановяване на демократичното единодействие”.
Предлага се още „безусловна подкрепа на президента Румен Радев и вицепрезидента Илияна Йотова за втори мандат”, обединяване на усилията на „леви политически формации и граждански структури на принципна, равнопоставена и взаимно уважителна основа, с цел насърчаване на мощно ляво движение за дълбока социална трансформация на България”, провеждане на „политики за борба с всички форми и проявления на неофашизъм, расизъм, дискриминация, шовинизъм и ксенофобия спрямо малцинствените групи; за равенство между половете; за опазване на планетата и борба с екологичната катастрофа”.
Специално се настоява и за „превръщане на съдебната система в гарант за справедлив съдебен процес за надеждна правна защита на основните лични, социални, политически и икономически права на гражданите, както и промени в изборното законодателство за възстановяване и гарантиране на демократичния характер на политическата система на България”.
Изтъкната е и необходимостта от „категорична позиция на БСП за колективна сигурност и мирно сътрудничество в Балканско-Черноморския регион, в общоевропейски и в глобален мащаб в новия полицентричен свят”.
Учредителната сбирка на идейно-политическото обединение „Социализъм 21 век“ прие и обръщение към социалисти, симпатизанти и граждани, в което са очертани предложения за промени „в три решителни стъпки“.
Едната стъпка е за нова предизборна платформа, която да е подчинена на залегналите в конституцията общочовешки ценности – свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост, търпимост. Призовава се „въз основа на конституционните норми да докажем основните приоритети на нашата социална алтернатива в новите глобални реалности“. Изброени са и конкретните акценти, а именно – гаранции за производителен труд срещу пълна заплата и осигуровки в променящите се условия на дигиjална и зелена икономика; равенство на гражданите пред закона с прегради срещу дискриминация или привилегии; съжителство между хората и природата с особена закрила на земята като основно национално богатство; подкрепа за кооперациите и асоциациите на гражданите за стопански и социален напредък и социализация на икономиката; равносилна защита на частната и на държавната и общинска собственост; mрогресивно данъчно облагане на гражданите и фирмите; за социална Европа на гражданите и народите, срещу неравенството и бедността; външна политика за национална сигурност, независимост, благоденствие на гражданите и справедлив международен ред.
Като втора стъпка е посочено изграждането на нова стратегия и поведение на БСП. Партията е призована „да изостави агресивното противопоставяне по всички посоки в полза на конструктивния диалог и принципното взаимодействие с широк кръг леви и левоцентристки формации, както и на съгласие по основните национални приоритети въз основа на конституцията на страната“.
Като трета стъпка е посочена и необходимостта от излизане пред избирателите с нови лица, тъй като, ако това не стане, всяка нова платформа или стратегия „ще остане нечута и неразбрана“.
„Да възстановим и утвърдим мястото и ролята на левицата за по-доброто бъдеще на България!“ – призовава обръщението във финала си.
При обсъжданията по време на учредяването на Платформата „Социализъм 21 век” на 15 май изказалите се подчертаха, че целят широка и конструктивна дискусия, която да възстанови диалога и обединяването на БСП, като обхване и цялото ляво пространство в България.
Трябва да се направи сериозен анализ как БСП да се върне във водеща политическа позиция, а новото идейно-политическо обединение да се включи със свои предложения как партията да се представи по-добре на предстоящите избори, посочи Георги Пирински.
„Не правим партия в партията, ние сме партията. Събрахме се тук от желание да възкресим идеята за социализма като бъдеще”, каза Велислава Дърева.
Валери Жаблянов, припомняйки „съкрушителния удар върху БСП” на изборите от 4 април, изтъкна: „Всички се надяваме партията да си стъпи на краката. Да не се бори просто с паралелната държава, а да постави основите на социалната държава”.
Учредяването на новото идейно-политическо обединение в БСП предизвика и оживени коментари сред хора с леви идеи в социалните мрежи.
Ето какво написа политологът и медиен експерт Иво Инджов:
„Днес бях и на учредяването на идейно-политическото движение „Социализъм 21 век” в БСП. То е отворено и за непартийни членове, в съгласие с устава на БСП. Движението иска оставката на Нинова, БСП да спре да се управлява като корпорация и, което е най-важното, да се върне към идеите на демократичния социализъм.
Адмирирам!
Още повече, че на учредяването видях уважавани от мен фигури като Георги Пирински, Велислава Дърева, Юрий Асланов, Ана Пиринска и др. Чух и много смислени неща от хора от регионалните структури на партията, които отхвърлят командно-адмитстративния „модел Нинова”.
Стискам палци за успех на новото формирование!
Но, за да не стане то само Ляво крило – 2 в БСП, по подобие на: „…1” на Янаки Стоилов, трябва да направи две неща:
– да развива реална дейност
– да има харизматичен лидер!
Освен това считам, че колкото и прогресивните кръгове в БСП да се опитват да генерират промяната вляво с и вътре в БСП, тя ше има успех, не само когато БСП олевее, но и когато има по-малък, но гласовит партьор вляво от нея. Една от задачите му трябна да бъде да я ръчка в правилната посока
Нещо като “ Подемос“ по отношение на ИСРП в Испания.
Si, se puede! ”
А ето и мнението на известната лява журналистка Дора Чичкова:
„БСП беше най-силна, когато в нея имаше много фракции. Острокритични и почти непримирими. И една към друга, и вкупом към ръководството. Лилов го правеха… да не казвам на какво. А той ги размяташе и разхвърляше както си иска с убийствената сила на своя интелект. Да, с аргументи и с интелект. Не с обвинения в предателство и зловредност.
Никой председател след него не постигна това. Не се и опита. Напротив, неизбежно опираха до някаква версия на „врага с партиен билет”, за да укрепват неубедителното си лидерство. С което неизбежно отслабваха партията. От председател на председател – все по-зле. За да се стигне до рекордите на Нинова. Защото нейното са си наистина рекорди – и в идейното обезсмисляне, и в насаждането на вътрешнопартийна омраза, и в електоралния срив на БСП. Логичен резултат, когато политическият разговор е подменен с интриги и тролски подмятания.
Създадената днес фракция е напълно в съгласие с Устава на БСП. Имам резерви към много от участниците, но моите резерви не ми дават право да им вменявам користна мотивация.
Бих помолила всички леви приятели да погледнат на събитието като на нов опит за връщане на БСП към по-естественото за нея състояние на критични (преди всичко към ръководството) дискусии за идеи и политики, което някога я правеше силна и печеливша. А не като на борба за „софрата”. Впрочем коя е софрата, какво има на нея? И тези, които днес са в ръководството и в депутатския корпус, на софра ли са всъщност, след като основното обвинение към критиците им не стига по-далеч от прословутата софра?…”