Фармацевтичната индустрия излива огромни ресурси в разгарящата се политическа борба за допускането на генерични ваксини срещу коронавирус, пише Intercept.
Декларациите за оповестяване на лобистка дейност в САЩ за първото тримесечие на 2021 г. показват, че фирмите от сектора са мобилизирали над 100 лобисти, които да се свържат с членове на конгреса и представители на администрацията на Байдън, за да настояват Вашингтон да се противопостави на предложената в Световната търговска организация временна отмяна на патентите. Такава мярка би позволила производство на генерични варианти на ваксините по целия свят, но САЩ, Европейския съюз и други богати държави блокират предложението.
Фармацевтичните лобисти, работещи против предложението в САЩ, включват Майк Маккей, който е набирал средства за кампаниите на много демократи в Камарата на представителите, а в момента е на хонорар във Pfizer, както и няколко бивши служители в Търговското представителство на САЩ, което отговаря за преговорите в СТО.
Няколко търговски сдружения, получаващи финансиране от фармацевтични компании, също са фокусирали усилията си върху блокиране на предложението в СТО. Според документите Търговската камара на САЩ, Бизнес кръглата маса и Международният съюз за интелектуална собственост, също са ангажирали десетки лобисти да се противопоставят на инициативата на развиващите се държави
Вероятно в резултат на този лобистки натиск редица влиятелни политици в САЩ застанаха на страната на фармацевтичната индустрия. През миналата седмица сенаторът републиканец Том Тилис публикува отворено писмо, в което настоява администрацията “да се противопостави на всякакви усилия, насочени към отмяна на правата на интелектуална собственост”. Хауърд Дийн, бивш председател на Националния комитет на Демократическата партия, излезе с подобна критика към предложението, повтаряйки много от опорните точки на компаниите.
В момента едва около 1% от ваксините за коронавирус отиват в страни с ниски доходи. Прогнозите сочат, че при текущия темп мнозинството от световното население няма да може да се имунизира преди 2023 или 2024 година. В отговор на тази ситуация коалиция от държави, оглавявана от Индия и Южна Африка, внесоха в СТО петиция за временно преустановяване на правата на интелектуална собственост върху медицински продукти за превенция и лечение на коронавирус, за да може да започне бързо производство на ваксини.
Искането е отправено към Съвета ТРИПС (Споразумението за търговските аспекти на интелектуалната собственост) на СТО. Ако бъде одобрено, местните фармацевтични производители ще могат да получат т.нар. “принудителни лицензи” и да започнат производство на ваксините, без да бъдат съдени от притежателя на интелектуалните права.
Предложението набира все по-силна подкрепа в световен мащаб. Наред с много от страните-членки на СТО, стотици депутати от Европейския парламент, десетки членове на Конгреса на САЩ, включително сенатор Бърни Сандърс, както и много здравни специалисти настояват то да бъде прието.
Петицията за отмяна на патентите обаче среща яростна съпротива от водещите компании за лекарства, които биха изгубили част от печалбите си, ако предложението мине. Те също така се страхуват, че такова развитие ще доведе до по-разхлабено прилагане на правата за интелектуална собственост върху лекарства в бъдеще.
„Недостигът на ваксини не е заради интелектуалната собственост, а заради предизвикателствата, свързани с производството и разпространението”, пише в своя статия в The Economist Мишел МакМъри-Хийт, президентът на Организацията за иновации в биотехнологиите – търговско сдружение, представляващо Moderna, Pfizer и Johnson & Johnson. По нейните думи петицията в СТО представлява “един от онези празни жестове, които прехвърлят разходите и отговорността към най-нуждаещите се страни”, и по-добро решение би било да се поддържа подхода на COVAX, благотворителна организация, подкрепяна от милиардера Бил Гейтс, която подпомага покупките и даренията на ваксини за развиващия се свят.
Здравните специалисти и активисти обаче са силно скептични към тази позиция. “Лобистите на компаниите твърдят, че отмяната на патентите в ТРИПС няма да увеличи доставките на ваксини. Но ако това е истина, тогава защо се противопоставят? Защото те всъщност смятат, че това наистина ще доведе до увеличение на производството на ваксини”, коментира пред Intercept Джеймс Лъв, директор на организацията Knowledge Ecology International, която подкрепя отмяната на патентите. “От правна гледна точка самата отмяна ще е най-важна заради елиминирането на две ограничителни разпоредби в ТРИПС, които затрудняват износа. От политическа гледна точка това ще даде зелена светлина за реално използване на вече съществуващите разпоредби за принудително лицензиране, което ще окаже натиск върху производителите на ваксини да сключват повече доброволни споразумения”, добавя той.
Програмата COVAX си е поставила за цел да достави 2 милиарда дози от ваксините за бедните страни, но заради забавянията и липсата на финансиране досега е успяла да осигури едва 40 милиона дози.
“Фармацевтичната индустрия организира истинска контраофанзива срещу засилващите се гласове за отмяна на патентите”, казва Брук К. Бейкър, професор по право в Североизточния университет и старши политически анализатор в Health GAP. “Това включва малка армия от високоплатени лобисти, сред които има много бивши служители на държавната администрация. Наред с това има и публични кампании и статии от лакеи на индустрията, атакуващи предложенията и предсказващи гибел за фармацевтичния бизнес, ако то бъде прието. Този бизнес е готов на всичко, за да запази интелектуалната си собственост и търговските си тайни, макар че не може да произвежда достатъчно, за да отговори на нуждите на развиващите се държави”, добавя той.
Бейкър призовава администрацията на Джо Байдън не само да се съгласи на отмяната на патентите, но и да “разясни пред американското общество, че не е възможно да постигнем и поддържаме имунитет към Covid-19, без целия свят да е ваксиниран”.
Досега администрацията на Байдън не е излязла с официална позиция по въпроса, макар да блокира предложението в СТО. Търговският представител на Вашингтон Катрин Тай твърди, че преглежда въпроса и се е срещнала както с представители на фармацевтичното лоби, така и с активисти, подкрепящи инициативата.