11 април е обявен от ООН за Международен ден на бившите политзатворници, концлагеристи и пострадалите от фашизма и войните, защото на този ден през 1945 г. се вдигат на въстание създалите своя интернационална нелегална организация затворници в нацисткия концлагер Бухенвалд, разположен в Тюрингия, недалеч от Ваймар. Въстаниците отправят по радиостанция апел за помощ към настъпващите от запад американски военни части, които в отговор форсират действията си и по-късно същия ден влизат във вече завзетия от концлагеристите лагер на смъртта.
От създаването на този лагер през 1937 г. до освобождаването му на 11 април 1945 г. през него минават 250 000 затворници. 56 000 от тях са убити или умират от глад, изтощение, болести. Сред жертвите на Бухенвалд е и Ернст Телман, ръководителят на германските комунисти, разстрелян в крематориума на лагера през 1944 г.
Първият концентрационен лагер в Германия е създаден от нацистите още скоро след идването им на власт през 1933 г. Това е лагерът край баварския град Дахау. До края на Втората световна война и на германска територия, и из териториите на окупираните от хитлеристите европейски държави се разгръща обширна мрежа от около 14 000 лагери на смъртта. Между 1933 и 1945 г. през тях преминават около 20 милиона души от 30 страни. 12 милиона от тях загиват. Половината от жертвите са граждани на СССР. Всеки пети от затворниците в концлагерите е бил дете…
Хората там са били принуждавани да извършват тежък физически труд, понасяли са глад, студ, изтезания и унижения, с тях са извършвани чудовищни експерименти, милиони са унищожени в газови камери…
Бухенвалд, в чиято метална врата нацистите вплитат фразата „Всекиму своето”, е един от трагичните символи на онова едновременно зловещо и героично време. С въстанието си затворниците в този лагер показват, че човешкият дух, солидарността и доброто въпреки всичко не могат да бъдат сломени. През 1958 г. там е изграден мемориален комплекс.
Същата година в СССР е написана песента „Камбаната на Бухенвалд”. Стиховете са на поета Александър Соболев (рождено име – Исак Собол), а музиката – на композитора Вано Мурадели. Песента става хит на състоялия се във Виена през лятото на 1959 г. Седми световен фестивал на младежта и студентите.
В по-късни години тя влиза в репертоара на известния съветски певец, азербайджанец по националност, Муслим Магомаев. Неговото изпълнение е едно от най-разтърсващите.
„Камбаната на Бухенвалд” звучи пронизващо силно и актуално и днес… Ето текста ѝ в оригинал:
Люди мира, на минуту встаньте!
Слушайте, слушайте:
Гудит со всех сторон –
Это раздаётся в Бухенвальде
Колокольный звон,
Колокольный звон.
Это возродилась и окрепла
В медном гуле праведная кровь.
Это жертвы ожили из пепла
И восстали вновь,
И восстали вновь,
И восстали, и восстали,
И восстали вновь!
И восстали, и восстали,
И восстали вновь!
Сотни тысяч заживо сожжённых
Строятся, строятся
В шеренги к ряду ряд.
Интернациональные колонны
С нами говорят,
С нами говорят.
Слышите громовые раскаты?
Это не гроза, не ураган.
Это вихрем атомным объятый
Стонет океан, Тихий океан.
Это стонет, это стонет
Тихий океан.
Это стонет, это стонет
Тихий океан.
Люди мира, на минуту встаньте!
Слушайте, слушайте:
Гудит со всех сторон –
Это раздаётся в Бухенвальде
Колокольный звон,
Колокольный звон.
Звон плывёт, плывёт
Над всей землёю,
И гудит взволнованно эфир:
Люди мира, будьте зорче втрое,
Берегите мир, берегите мир,
Берегите, берегите,
Берегите мир!
Берегите, берегите,
Берегите мир!