В понеделник, на 5 април, в Йерусалим бе подновен процесът за злоупотреби, който се води срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху, съобщава Би Би Си. На него прокурорът Лиат бен Ари изнесе подробности за начина, по който премиерът е постигал „медиен комфорт”, притискайки собственици на електронни издания да му спестяват негативни публикации и да го обгрижват с позитивни.
Разкритият механизъм представлява интерес и за българската публика, защото е универсален и се употребява успешно от всякакви властелини из различни географски ширини – дори в земи като една човешка длан, които могат да бъдат обикаляни с една джипка.
В Израел прокурорското слово предизвика огромен интерес, защото изнесе най-конкретните досега обвинения в точещия се от доста време процес срещу Нетаняху. Според обвинителят Бен Ари, в кръга около министър-председателя „основната валута” било „оказването на взаимни услуги”.
Бившият изпълнителен директор на компанията „Walla” Илан Йешуа, дал показания пръв като свидетел на обвинението, заяви, че ми у е било разпоредено да махне от новинарския сайт със същото име („Walla”) всички негативни публикации за Нетаняху. Според Йешуа собственикът на сайта Шаул Елович заповядал да се публикуват други текстове – с нападки срещу противниците на премиера.
Според едно от обвиненията на прокуратурата, повдигнати срещу Нетаняху, министър-председателят взимал „регулационни решения” на стойност стотици милиони долари в полза на Елович – така се разплащал за позитивното отразяване на премиерската дейност.
Самият Нетаняху, също както и Елович, категорично отричат да са вършели нередни неща.
Делото за „позитивното отразяване” на дейността на високопоставено длъжностно лице, упражнявано в замяна на насрещни услуги, е прецедент в израелската съдебна практика. На съдиите предстои да решат дали такава практика спрямо медиите може да се счита за корупция и измама на общественото доверие.
От понеделник, 5 април, започна онази част от процеса срещу Нетаняху, в която се представят доказателства. Всички израелски телевизии водят преки предавания от делото. В този етап на съдебната процедура ще бъдат изслушани и разгледани показанията на над 300 свидетели на обвинението и на защитата.
Съдебният процес срещу все още действащия израелски премиер започна преди почти една година – първото заседание беше на 24 май 2020 г.
Друго от повдигнатите срещу премиера обвинения, се фокусира върху подозрения, че той е получавал скъпи подаръци – лукзозни пури и шампанско – от холивудския продуцент Арнон Милчин. Следствието е изчислило, че Общата стойност на визираните подаръци е почти 300 000 долара. Смята се, че в отговор Нетаняху е лобирал за личните и делови интереси на въпросния олигарх.
В делото на Нетаняху все пак не фигурират никакви нощни шкафчета, пачки с евро или златни кюлчета.