
България е на последно място по усвояване на средства от SURE – инструмента на ЕС за подкрепа на заетостта в пандемията, показват последните данни на Европейската комисия. Това се посочва в позиция на КНСБ във връзка с публикуваните на 23 март от ЕК данни относно темповете, с които отделните държави се възползват от европейските средства за подкрепа на работниците и бизнеса в коронакризата.
„За подкрепа на работниците България е усвоила само 500 млн. евро. За сравнение Румъния е успяла да постигне 8 пъти повече – 4 млрд. евро. По линия на инструмента се предоставя финансова помощ под формата на заеми, които се отпускат от ЕС на държавите-членки при благоприятни условия“, посочват от КНСБ.
Според КНСБ фискалната ангажираност към проблемите на работещите в условията на икономическа криза може да бъде далеч по-голяма. Конфедерацията посочва, че още от миналата година настоява за по-активна политика, тъй като „до момента, макар и правилна в много направления, бе доста консервативна на фона на икономическата политика на останалите страни-членки на ЕС“.
„За нас това е необяснимо, защото страната ни няма проблем с държавния дълг или с хронични дефицити, какъвто имат мнозинството от тези държави, които са изразходвали няколко пъти повече средства като дял от БВП за преодоляване на последиците от кризата. Нещо повече – средствата от SURE не се вписват като дефицит в салдото по държавния бюджет“, коментират синдикатите.
Освен последна по усвояване на средства от SURE, България е изразходила до момента и най-малко пари за подкрепа на бизнеса и домакинствата като дял от БВП – 6,7% от БВП при средноевропейски стойности от 14,3%, коментират те.
„Това са пропуснати ползи, за да подпомогнем работещите и техните доходи в момент, в който най-силно се нуждаят. Преди няколко дни излезе и поредната статистика на Евростат за неравенствата, която отново постави България на първо място по най-много неравенства в целия ЕС. Фискалната политика има потенциал да редуцира тези неравенства, ако се възползваме от всички средства на финансиране, които потенциално можем да получим от ЕС“, завършва позицията на КНСБ.
Не пропускайте всяка сряда от 19:00 часа предаването „Политизирай това!“, в което водещата Мирена Филипова разговаря с експерти на живо по актуални въпроси. Всички епизоди на предаването гледайте тук!