Москва в лицето на говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова призова София да спре участието си в „лова на вещици”, който „нанася вреда на националните интереси на самата България”. „Време е да се върнете към конструктивен двустранен дневен ред, който е много по-естествен на руско-българските отношения,” се посочва още в становището на Захарова, публикувано на сайта на руското външнополитическо ведомство. Поводът е обявяването на двама руски дипломати, работили досега в посолството на страната си у нас, за „персона нон грата”.
Захарова припомня, че подобен ход се предприема от София „вече за пети път през последната година и половина – и отново без предоставяне на каквито и да е доказателства”. Говорителката споменава и предшествалата „шумна кампания” с публичните изявления на главния прокурор Иван Гешев, оповестил, че са заловени група лица, „уж работили за Русия”, служейки в български държавни силови структури. „Така, следвайки известната рецепта, беше подготвена почвата за решението да се изгонят нашите дипломати,” сочи Захарова.
Тя изтъква още: „Налага се да констатираме поредно обостряне в България на антируска „шпиономания”, която поради някакви си причини дава рецидив в навечерието на планираните за 4 април парламентарни избори в страната и на фона на надигането на русофобията на Запад, преди всичко в САЩ”.
Захарова добавя по повод прогонените дипломати, че „в съответствие с дипломатическата практика Руската федерация си запазва правото на „огледални” ответни мерки”. За такива предстоящи мерки предупреди и зам.-председателя на Съвета на Федерацията Константин Косачов.
Обявяването за „персона нон грата” на двама сътрудници на руското посолство в София стана вчера, на 22 март. Те има72 часа, за да напуснат страната ни.
Днешната реакция на Захарова бе предшествана от проведена пак днес, но в сутрешните часове, среща на българския премиер Бойко Борисов с новата руска посланичка у нас Елеонора Митрофанова, която той прие в Министерския съвет. Според правителствената прес-служба това станало във връзка с началото на посланическия мандат у нас на представителката на Москва.
България държи да има открит и взаимноизгоден диалог с Руската федерация, при който страната ни се води от националните си интереси и евроатлантически приоритети, заявил Борисов, цитиран от същия източник.
Събеседниците обсъдили „двустранните отношения и наличието на желание и от двете страни те да бъдат задълбочавани в дух на добронамереност и прагматичност”. От прес-съобщението не се разбира дали в разговора е станало дума за шпионската афера и за прогонването на двамата руски дипломати. Но е твърде малко вероятно темата да е била пропусната, макар и да е покрита с поверителност.
В дадено преди срещата, но излязло пак днес интервю за български всекидневник посланик Митрофанова е категорична: „Русия не води каквато и да било незаконна дейност срещу България. Стига сте правили шоу по тази тема”. Също като Захарова, и тя констатира нарастване на „антируската риторика” у нас и обръща внимание, че от октомври 2019 г. „примерно веднъж на три месеца българските власти неоснователно „с помпозност” експулсират руски дипломати под измислени предлози”.
Посланичката добавя: „Напомням, че тези „тъмни петна” върху летописа на руско-българските отношения бяха предшествани от сериозен напредък в двустранните контакти на високо и най-високо ниво през 2018-2019 г. Като съпоставим фактите, се налага изводът, че постъпателното развитие на нашето сътрудничество на някого е заседнало като кост в гърлото. Тук е необходимо да подчертая, че Русия винаги е уважавала цивилизационния избор на тази или онази държава. В частност никога не сме подлагали на съмнение евроатлантическия вектор на България, като се стремим към изграждането на трайни връзки в тези сфери, където имаме общ интерес”.
Елеонора Митрофанова разяснява и тиражираната информация, че съпругата на Иван Илиев – т. нар. „резидент” от „шпионската група”, за която известни прокуратурата, била влизала в руското посолство. Посланичката подчертава, че записите са регистрирали как жената е влизала в консулството, а не в посолството, като поводът е бил уреждане на пенсионни въпроси. Митрофанова уверява също, че за първи път е чула името на Иван Илиев от медиите.
Припомняйки манипулирането на световно ниво със съмнителни твърдения – от епруветката с бял прах на Колин Пауъл в ООН преди войната в Ирак до постановъчните кадри на „Белите каски” в Сирия, имитиращи химическа атака на сирийските сили, руската посланичка настоява „да оценяваме критично подобни пърформанси”.
Тя казва още:„В епохата на информационната война, която се води срещу държавата ми, обществото поради заетост и забързан ритъм на живот невинаги подлага на съмнение достоверността на фактите и обстоятелствата. Тъкмо по тази причина в позицията на посолството изхождаме от това, че преди да ни обвиняват във всички смъртни грехове, би трябвало да се изчака завършване на следствието и произнасяне на политически необвързано съдебно решение”.
Митрованова набляга: „Печално е, че на фона на засилването на антируската истерия по света България се тласка в авангарда на тази деструктивна тенденция. За този кратък период, в който съм тук, се убедих, че в сърцата на българите Русия заема особено място. Смея да ви уверя, че същото топло отношение към вашата страна имат и моите съотечественици. Никакви опити да се разкъсат духовното братство и взаимната симпатия между нашите народи няма да постигнат успех. Едно напразно харчене на сили… Предизборните страсти отминават, политическата конюнктура се променя, трендове остаряват, на мястото им идват нови. Убедена съм, че натрупаният за векове позитивен заряд в отношенията между нашите страни ще преодолее и този труден период. Впрочем всичко това вече се е случвало в богатата ни съвместна история.”
Междувременно от вчера руски и европейски медии тиражират обширното интервю, което даде пред китайски медии намиращият се на знаково посещение в Китай пряк началник на Мария Захарова и Елеонора Митрофанова – руският външен министър Сергей Лавров. То е публикувано и на сайта на руското МВнР. В него има доста съществени оценки за съвременната геополитика и за отношенията на Русия с ключови сили на световната сцена, включително и с ЕС, и с негови отделни членки. Показателно е, че Лавров замина за Пекин веднага, след като в Аляска се състоя протекла в много напрегната обстановка среща между външните министри на САЩ и Китай, а американския президент Джо Байдън даде нашумяло интервю с квалификация на руския лидер Владимир Путин като „убиец“.
Ето някои акценти от изявленията на Лавров пред китайските медии.
„За нас Китай е добър съсед, и Европейският съюз също ни е съсед, и ние винаги сме били заинтересовани да придвижваме напред нашите отношения по всички посоки. Щом Европа е скъсала тези отношения, просто разрушавайки всички механизми, създавани в продължение на много години, и на нас са ни останали като партньори само отделни европейски страни, които искат да се ръководят от своите национални интереси, то , навярно, това обективно води към по-бързо развитие на нашите отношения с Китай, отколкото на онова, което остана от отношенията ни с европейските страни”, казва Лавров.
Министърът продължава: „С Евросъюза като организация нямаме никакви отношения, цялата инфраструктура на тези отношения е унищожена от едностранни решения на Брюксел”. Лавров изтъква, че ако някога Брюксел сметне за възможно „да отстрани тази аномалия”, тогава Руската федерация ще бъде готова за това само въз основата на равноправието и баланса на интересите.
Според руския външен министър „САЩ, Европа и Западът като цяло по същество подменят дипломацията… със стъпки по налагане на другите на своите правила, които според тях трябва да стоят в основата на световния ред – не международното право, а някакви правила.” Според него част от тях са и санкциите.