Министерството на външните работи и въпросите на Британската общност на Обединеното кралство (FCO) е спонсорирало медии като Reuters и BBC за провеждането на серия от програми, целящи да насърчават смяна на режима в Русия и подкопаване на позициите на Москва в Източна Европа и Централна Азия, показват изтекли документи.
От материалите се вижда как Thomson Reuters Foundation и BBC Media Action са участвали в прикрита кампания за информационна война, насочена към противодействие на Русия. Работейки чрез сенчесто звено в британското външно министерство, наречено “Контрадезинформация и развитие на медиите” (CDMD), медийните организации са си сътрудничили с различни частни подизпълнители. Тази дейност е развивана под шапката на тайна организация, известна просто като “Консорциумът”.
Чрез програми за обучение на руски журналисти под надзора на Reuters, британското външно министерство се е стремяло да произведе “промяна в отношението на участниците” и да насърчава “позитивно въздействие” върху тяхното “възприемане на Обединеното кралство”.
“Тези разкрития показват, че докато депутатите в британския парламент са негодували срещу Русия, британски агенти са използвали BBC и Reuters за прилагане на същите тактики, в които политици и медийни коментатори обвиняваха Русия”, казва пред The Grayzone Крис Уилямсън, бивш лейбъристки депутат, който се опита да приложи обществен контрол върху дейността на CDMD, но усилията му бяха блокирани с аргументи за националната сигурност.
“BBC и Reuters представят себе си като безупречен, безпристрастен и авторитетен източник на световни новини, но и двете медии са силно компрометирани от тези разкрития. Такива двойните стандарти само влошават още повече имиджа на политиците и медийните измамници от естаблишмента”, казва още Уилямсън.
Говорителката на Thomson Reuters Foundation Джени Верекер имплицитно е потвърдила автентичността на изтеклите документи в отговор на въпросите на The Grayzone. Тя обаче настоява, че “Изводът, че Thomson Reuters Foundation е участвала в тайни дейности” е неточен и представя погрешно нашата работа в обществен интерес. „От десетилетия ние сме подкрепили свободата на пресата и сме работили, за да помагаме на журналисти по цял свят да развият уменията, за да отразяват събитията независимо”, казва тя.
Изтеклите документи напомнят силно на други, свързани с FCO материали, публикувани между 2018 и 2020 г. от хакерски колектив, наричащ себе си „Анонимните“. Същият източник поема отговорност и за новите разкрития.
През октомври 2020 г. изтекли по тази линия материали извадиха наяве мащабна пропагандна кампания, финансирана от FCO, за култивиране на подкрепя за смяна на режима в Сирия. Скоро след това британското външно министерство заяви, че компютърните му системи са били пробити от хакери, с което потвърди автентичността на документите.
Новите разкрития илюстрират тревожни подробности как Reuters и BBC – две от най-големите и уважавани новинарски организации в света – са се опитвали да изпълнят призива на британските власти за подобряване на способността им “да отговарят и промотират своето послание Русия” и да “противодействат на руския държавен наратив”. Сред заявените цели на британското външно министерство е и “да бъде отслабено влиянието на руската държава върху съседите й”.
Reuters и BBC са изискали договори на стойност милиони долара, за да помагат на интервенционистките цели на британската държава. Медийните организации са обещали да култивират руски журналисти чрез спонсорирани от министерството пътувания и обучения, да създават мрежи за влияние във и около Русия, и да насърчават про-НАТО наративи в рускоговорящите региони.
В няколко предложения към британското външно министерство Reuters се хвали със своята глобална мрежа за влияние от 15 000 журналисти и служители, включително 400 в Русия.
Проектите на FCO са изпълнявани прикрито и в партньорство с привидно независими онлайн издания с висок профил, включително Bellingcat, Meduza и MediaZona. От изтеклите документи изглежда, че участието на Bellingcat в дейностите на FCO е включвало и интервенция в изборите в Северна Македония през 2019 г в полза на пронатовски кандидат.
Фирмата за разузнавателни услуги Zinc Network, която е координирана операциите, се хвали със създаването на “мрежа от ютюбъри в Русия и Централна Азия” както и “подпомагане на участниците да извършват и получават международни плащания, без да бъдат регистрирани като външни източници на финансиране“. Фирмата също така изтъква способността си да “активира набор от съдържание” в подкрепа на антиправителствените протести в Русия.
Новите документи осигуряват ключов фон за стремежа на страни членки на НАТО като Обединеното кралство да влияят върху протестите в Беларус през 2020 г. и повдигат въпроси относно вниманието, което се отделя на руската опозиционна фигура Алексей Навални.
Материалите също така хвърлят съмнение върху независимостта на две от най- големите и най-престижни медийни организации в света. В контекста на документите Reuters и BBC да изглеждат като придатък на британските служби за сигурност.
Инфилтрация в руските медии
Поредица от официални документи, разсекретени през януари 2020 г.,разкриха че агенция Reuters е била тайно финансирана от британските власти през 60-те и 70-те години, за да подпомага анти-съветска пропагандна организация, управлявана от разузнавателната служба MI6. Британските правителства са използвали BBC като посредник, чрез който да се прикриват плащанията към новинарската организация.
Тези разкрития накараха Reuters да декларира, че “споразумението с MI6 от 1969 г. не е било в съответствие с нашите Принципи на доверие и не бихме направили това днес“. Във този етичен кодекс на медията се декларира мисия за “запазване на независимостта, почтеността и свободата от пристрастия при събирането и разпространението на информация и новини.”
В собствената си декларация на ценностите ВВС заявява, че “доверието е основата на ВВС. Ние сме независими, безпристрастни и честни”.
От новоизтеклите документи обаче изглежда, че и двете медии отново са влезли в непрозрачни отношения с властите на Обединеното кралство, за да противодействат и подкопават Русия.
През 2017 г. нестопанската част на медийната империя на Ройтерс – Thomson Reuters Foundation (TRF) – е представила официална оферта за „сключване на договор с министъра на външните работи, представен от британското посолство в Москва, за осъществяване на проект„ Изграждане на капацитет в руските медии “. Писмото с дата 31 юли 2017 г е подписано от главния изпълнителен директор на Reuters Моник Виле.
Предложението на Reuters е отговор на покана за подаване на оферти от FCO, което потърси помощ при изпълнението на „програма от тематични обиколки в Обединеното кралство на руски журналисти и онлайн инфлуенсъри“.
Работейки чрез британското посолство в Москва, FCO се стреми да произведе „промяна в отношението на участниците“, насърчавайки „положително въздействие“ върху тяхното „възприятие за Обединеното кралство“.
През 2019 г. външното министерство предлага още една подобна инициатива, този път формулирайки по-агресивен план за „противодействие на наратива на руското правителство и доминацията в медийното и информационното пространство“. На практика британското правителство се опитва да проникне в руските медии и да разпространи собствения си наратив чрез влиятелна мрежа от руски журналисти, обучени във Великобритания.
Reuters откликва и на двата призива на FCO с подробни предложения. В първата си оферта медийният гигант се хвали с установяването на глобална мрежа от 15 000 журналисти и блогъри чрез „интервенции за изграждане на капацитет“. За Русия тя твърди, че най-малко 400 журналисти са били култивирани чрез нейните програми за обучение.
От медията изтъкват, че вече са организирали 10 обучителни обиколки за по 80 руски журналисти от името на британското посолство в Москва. Reuters предлага да организира още осем тура, обещавайки да популяризира „културните и политически ценности на Обединеното кралство“ и „да създаде мрежа от журналисти в цяла Русия“, обединени от споделен „интерес към британските дела“.
Офертата на Reuters излага на показ институционалните предразсъдъци и интервенционисткия дневен ред, формиращи програмите за обучение. Представяйки подробности за поредица от финансирани от Обединеното кралство програми, посветени на „противодействието на руската държавна пропаганда“, Reuters приравнява позициите на руското правителство с екстремизма. Иронично е, че Reuters нарича собствените си усилия за отслабването им „безпристрастна журналистика“.
Същевременно изглежда, че Reuters си дава сметка, че тайното сътрудничество с британското посолство в Москва е силно провокативно и потенциално разрушително за дипломатическите отношения. В отчета за една от тези обиколки за руски журналисти, проведена в разгара на аферата Сергей Скрипал, се посочва, че Thomson Reuters Foundation е била “в постоянна комуникация с британското посолство в Москва, за да се оценят нивата на риск, включително репутационен риск за посолството.“
Интересен момент в предложението на Reuters е споменаването на белоруския телевизионен канал Белсат и неговото особено значение „за способността на правителството на Обединеното кралство да открива и противодейства на разпространението на руска информация“. Белсат описва себе си като “първият независим телевизионен канал в Беларус”, но документите на Reuters показват, че служи като средство за прокарване на влиянието на НАТО. Каналът действа от територията на Полша и е финансиран от полското външно министерство и други държави от ЕС.
Изглежда че офертата на Reuters е била одобрена, тъй като през юли 2019 г. Медията подписва договор с Фонда за конфликти, стабилност и сигурност (CSSF) към британското външно министерство. Никоя от страните изглежда не е искала публиката да разбере за сътрудничеството им в проект за противодействие на Русия, поради което договорът е класифициран като “строго поверителен”.
“Отслабване на влиянието на руската държава”
Разкритите от изтеклите документи програми са провеждани под егидата звеното “Контрадезинформация и развитие на медиите” (CDMD) към британското външно министерство. Ръководената от разузнавач на име Анди Прайс програма е забулена в секретност.
Британските власти отхвърлят искове по Закона за свобода на информацията, свързани с бюджета на това звено и са блокирали усилия на депутати като Крис Уилямсън да получат данни за финансите и дейността му, позовавайки се на националната сигурност. “Когато се опитах да задълбоча проверката си, министрите ми отказаха достъп до каквито и да е документи и кореспонденция, свързани с дейността на тази организация, Беше ми казано, че публикуването на тази информация би нарушило и подкопало ефективността на тази програма”, разказва бившия депутат.
По време на среща, проведена в Лондон на 26 юни 2018 г., Прайс представя нова програма на министерството, целяща “да отслаби влиянието на руската държава в близките ѝ съседи”. Той предлага консорциум от фирми да помага на британските власти в създаването на нови и привидно независими медии, които да противодействат на руските държавни медии в непосредствената сфера на влияние на Москва и да усилват посланията на правителствата, сътрудничещи си с НАТО.
Оправдана въз основа на предполагаемото намерение на Русия да „сее разединение и направлява нарушаване на демократичните процеси“, представената от Прайс кампания е по-агресивна и мащабна от всичко, което Русия е била хващана да върши на Запад.
Прайс подчертава, че запазването на секретност е от съществено значение, като предупреждава, че „някои получатели на грантове няма да искат да бъдат свързани с FCO“.
Година по-късно CDMD представя програма, която се предвижда да действа до края на 2022 г., и която ще струва на британските данъкоплатци 8.3 млн. долара. Тя цели създаването на нови медии и подкрепа на вече съществуващи такива, за да “противодейства на усилията на русия да посява разединение” и да “повиши устойчивостта на враждебните съобщения от Кремъл в балтийските страни”.
Така британските власти дава поръчка на група частни подизпълнители да налагат про-натовски послания в Балтийските държави, и вероятно сами да посяват някакви раздори.
От документите се подразбира, че от BBC също са направили успешна оферта за участие в прикритата кампания за влияние в Прибалтика чрез своето поделение BBC Media Action. В партньорство с Baltic Centre for Media Excellence, британската медия работи по този проект с водещи рускоезични канали и онлайн портали в Литва, Латвия и Естония.
От BBC са предложили да участват и в друга пропагандна програма на FCO в Украйна, Молдова и Грузия. В тази оферта Reuters и вече нефункционираща фирма за разузнавателни услуги Aktis Strategy са посочени като ключови партньори в консорциума.
BBC посочва и местните си партньори в тези страни като „Громадське“ – украинска интернет телевизионна мрежа, появила се в навечерието на т.нар. “Революция на достойнството”. Създаването на медията е подпомогнато финансово и логистично от Американска агенция за международно развитие (USAID) и медийния фонд на милиардера Пиер Омидяр.
BBC Media Action също така предлага да работи заедно с Aktis за развитието на медии “в близост до неконтролираните от правителствата територии на зони като Донбас в Източна Украйна, Приднестровието в Молдова, Абхазия и Южна Осетия в Грузия и други зони с риск от висока конфликтна чувствителност”. Според текста на предложението “Консорциумът е идентифицирал това като важна възможност за създаване на плурализъм от медийни опции на общностно ниво в зони, доминирани от руски, сепаратистки и контролирани от олигарси медии”. Предвижда се обучението по тази програма да включва и “изграждане на капацитет за преодоляване на дигитални ограничения и тактики за електронна война”.
В изтеклите документи министерството предупреждава, че “свързани с Кремъл структури” могат да подкопаят проекта, ако бъде изобличен. За медийна организация, която твърди, че поставя доверието в основата на своята харта на ценностите, BBC явно работи при доста висока степен на секретност.
Намесата на британското външно министерство в Източна Европа и Прибалтика е предизвикала огромен ентусиазъм за усвояване на средства от частни подизълнители, надпреварващи се да “изграждат капацитет” и да подпомагат развиването на медии в периферията на Русия. Сред подалите оферти са били и много фирми, участвали в предишни кампании за информационна война на британското външно министерство, от Сирия до “вътрешния фронт”.
Консорциумът
Сред подалите оферти за участие в “Консорциума” са били Zinc Network и Albany Communications. Както отбелязва журналиста Кит Кларенберг, тези фирми „могат да се похвалят с персонал, притежаващ разрешителни за достъп до класифицирана информация], лица, които преди това са служили на най-високите нива на управление, въоръжените сили и службите за сигурност. Освен това те имат богат опит в провеждането на операции по информационна война от името на Лондон по целия свят. “
Известна в миналото като Breakthrough, Zinc е изпълнявала поръчки на британското вътрешно министерство за прикрита медийна пропаганда сред британските мюсюлмани под егидата на Инициативата за превенция и дерадикализация. В Австралия Zinc също е ръководела тайна програма за насърчаване на подкрепа за държавните политики сред мюсюлманското население.
Albany Communications пък е участвала в програма за изграждането на мрежа от репортери и “граждански журналисти” за прокарване на западните тези и цели в Сирия и е подпомагала “връзките с обществеността” на екстремистки сирийски милиции, финансирани от членки на нато и монархии от Персийския залив.
В офертата си за участие в медийната програма на FCO в Прибалтика, Albany предлага организирането на поредица от сатирични „интерактивни игри“ като „Путин Бинго“, за да насърчи опозицията на руското правителство и да използва „разочарованията, преживявани от руснаците в ЕС“. Albany посочва базирания в Латвия руски опозиционен сайт Meduza като “водещ привърженик на тези игри”. Meduza е получавала финансова подкрепа от шведската държава и от няколко западни милиардерски пронатовски фондации.
Освен осигуряването на “целева подкрепа” за “независимо медии”, прокарващи правилнаталиняи срешу Кремъл, Zinc предлага да използва финансирането от FCO за програма за директни плащания и “оптимизация” на съдържанието с цел тези медии да получат по-голяма видимост в интернет търсачката на Google. Посочената цел е да се осигурят на рускоезичните потребители “източници на новини, алтернативни на финансираната от руската държава RT.com.
Мрежа от руски ютюбъри
В документ, обозначен като “поверителен”, Zinc разкрива ролята на Консорциума в създаването на “мрежа от ютюбъри” в Русия и Централна Азия, предназначена да разпространява посланията на Великобритания и нейните съюзници в НАТО.
Според Zinc Консорциумът е подпомагал участниците “при извършване и получаване на международни плащания, за да не бъдат регистрирани като външни източници на финансиране”, вероятно за да бъдат заобиколени руските изисквания за регистрация на финансирани от чужбина медии.
Zinc също така отчита, че е помагала на ютюб инфлуенсъри “да развиват редакционни стратегии и да отправят ключови послания”, като същевременно са полагани усилия участието им “да остане конфиденциално”. Според фирмата цялата програма за прикрита пропаганда е провеждана в името на “„насърчаването на медийната почтеност и демократични ценности“.
Вероятно най-изявеният руски инфлуенсър е Алексей Навални. Някога маргинална националистическа опозиционна фигура, днес той дори е номиниран за Нобелова награда, след като стана жертва на отравяне, което спомогна отношенията между Русия и Запада да достигнат най-ниската си точка от Студената война. Руските власти осъдиха Навални на 2.5 години затвор за нарушаване на условията на условната му присъда, което вдъхнови нова вълна от антиправителствени протести в страната.
През 2018-та Навални бе един от организаторите на протестите срещу забраната на приложението за криптирани съобщения Telegram. В своята оферта за нов договор с FCO, Zinc разкрива, че е играла някаква задкулисна роля за “активиране на набор от съдържание в рамките на 12 часа след последните протести за Telegram”. В документите няма информация дали тези дейности са включвали Навални или хора от неговата мрежа. Отчетът на Zinc обаче изглежда потвърждава, че британските власти са се стремели да усилят протестите в Русия през 2018 г.
Руските разузнавателни служби наскоро публикуваха видеозаписи от 2013 г., показващи как Владимир Ашурков, изпълнителен директор на Фонда за борба с корупцията на Навални, се среща с подозирания за агент на MI6 Джеймс Уилям Томас Форд, който през това време действа чрез британското посолство в Москва. По време на срещата се чува как Ашурков иска 10 до 20 милиона долара, за да създаде “доста различна картина” в политическия пейзаж.
През 2018 г. името на Ашурков се появи в изтеглени документи, разкриващи прикрита мрежа за влияние на британското външно министерство, наречена Integrity Initiative. Тази мрежа е действала под прикритието на тинк-танк, наречен Institute for Statecraft,, който е регистриран на фалшив адрес в Шотландия.
Integrity Initiative е ръководена от офицери от военното разузнаване, а дейността ѝ е била насочена към ескалиране на напрежението между Запада и Русия, използвайки
“клъстери” от медийни и политически лица. Сред имената на участващите в лондонския клъстер от анти-руски инфлуенсъри е и Ашурков.
Ръководещите Integrity Initiative военни формулират целите си с по категоричен и недвусмислен начин: “да накараме хората (в държавното управление, тинк-танковете, военните, журналистите) да видят голямата картина, да ги накараме да признаят, че се намираме под концентрирана, умишлена хибридна атака от страна на Русия”. Изтеклите документи показват, че стремежа на Integrity Initiative е да използва медии, тинк-танкове и техните мрежи за влияние, за да нагнетява възможно най-много истерията за предполагаемото злонамерено влияние на Русия. Няколко години след началото на кампанията им изглежда, че всичките им желания са се осъществили.
Bellingcat се включва в играта
След отравянето на Алексей Навални, той си сътрудничи с британската платформа за разследвания по “отворени източници” Bellingcat, за да изобличи като извършители на престъплението руските служби ФСБ.
Макар да е известен факт, че Bellingcat са финансирани от Националния фонд за демокрация на САЩ – държавна структура, подкрепяща операции за смяна на режими по целия свят – това никога не бива споменавано в ласкателните профили за организацията, публикувани в корпоративните медии, включително Reuters.
Bellingcat също така се оказват партньори на Zinc Network във финансираните от британските власти пропагандни операции, което би трябвало да добави още един плат на подозрение към твърденията на изданието, че е независимо.
В изтеклите през 2018 г. документи Bellingcat са посочени като част от “мрежата от НПО-та” на Zinc. Сред другите членове на мрежата е и Institute for Statecraft, параванът на Integrity Initiative.
Основателят на Bellingcat Елиът Хиджинс яросно е отричал да е получавал финансиране от британското външно министерство или да си е сътрудничел с него. Но след като документите на Zinc изтекоха в началото на 2019 г., Хиджинс разкри, че някаква версия на предложението на Zinc е получила зелена светлина от министерството.
Кристиан Трибърт, тогавашен служител на Bellingcat, посочен като потенциален обучител в документите на Zinc, който по-късно стана ръководител на звеното за видео разследвания на New York Times, твърди, че програмата се състояла от обикновени семинари “за дигитални проучвания и умения за проверка”.
Нещо което той и Хиджинс не споменават, е че Bellingcat явно са били натоварени от Zinc със задачи, свързани с президентските избори в Северна Македония през 2019 г. Залогът на изборите е висок, тъй като те вероятно щяха да предопределят дали малката държава ще върви към присъединяване към НАТО и ЕС. Смятаният за про-натовски кандидат Стево Пендаровски победи, за което изглежда е получил известна помощ от британското външно министерство. Според документите на Zinc, Bellingcat е осигурявал обучения за македонската медия Most Network. В този проект е бил включен и DFR Lab, проект на Атлантическия съвет. Преди парламентарните избори в страната през 2020 г., Bellingcat публикува статия, озаглавена “Руската намеса в Северна Македония”.
Няколко от документите на Zinc Network посочват Reuters като член на финансирания от Лондон Консорциум за медийна интервенция в прибалтийските държави.
В отговор на въпросите на The Grayzone как участието на Reuters в програмите на FCO съответства на декларираните принципи на медията, говорителката Джени Верекер заявява, че “това финансиране подпомага нашата независима работа за подпомагане на журналисти и журналистика по целия свят, като част от нашата мисия за укрепване на свободна и жизнена глобална медийна екосистема, за да подкрепим множество гласове и да запазим потока от точна и независима информация. Това е така, защото точното и балансирано отразяване на новините е решаващ стълб на всяко свободно, честно и информирано общество.“
През последните години BBC и Reuters играят все по-агресивна роля в демонизирането на правителствата на страните, където Лондон и Вашингтон се стремят към смяна на режима. Междувременно онлайн разследващи агенции с висок профил като Bellingcat поникват сякаш от нищото, за да подпомогнат тези усилия.
Публикуването на документите на бритнаското външно министерство трябва да повдигне въпроси дали тези престижни новинарски организации са наистина толкова независими и етични, колкото претендират. Докато укоряват „авторитарните“ държави и злонамерените руски дейности, те сякаш нямат какво да кажат за машинациите на мощните западни правителства в тяхната непосредствена среда. Може би не са склонни да хапят ръката, която ги храни.