Украинският президент Володимир Зеленски отне лиценза и блокира активите на три телевизионни канала заради обвинения, че разпространяват проруска пропаганда. Трите телевизии – ZIK, NewsOne и 112 – са свързани с партията “Опозиционна платформа – За живот“, която според социологическите проучвания в момента е най-популярната политическа формация в страната.
Мерките срещу медиите включват и забрана за използване на националните радиочестоти за период от пет години, както и забрана да извършват финансови операции в страната. Блокирането на телевизиите е представено като част от лични санкции срещу техния собственик и депутат от “Опозиционна платформа” Тарас Козак. Смята се, че реалният собственик на медиите е ръководителят на политическия съвет на същата партия – олигарха Виктор Медведчук, който е известен с близките си отношения с руския президент Владимир Путин.
Засегнатите телевизионни оператори и преди са били обвинявани от украинските власти, че са под „злонамерено руско влияние“ и заплашват информационната сигурност на Украйна. Правителството обаче не дава официална обосновка за забраната, като според секретаря на Съвета за сигурност и отбрана решението е било взето само на основата на подозрения за незаконна дейност.
Бившият телевизионен комик Зеленски, който бе избран с платформа за помирение и нормализация, направи първото си изявление по темата в сряда на английски език в Twitter. “Санкциите са трудно решение. Украйна решително подкрепя свободата на словото. Не пропаганда, финансирана от страна-агресор, която подкопава Украйна и нейния път към ЕС и евроатлантическата интеграция. Борбата за независимост е и борба в информационната борба за истина и европейски ценности”, заяви той.
Посолствата на Съединените щати и Великобритания в Киев, както и редица западни коментатори веднага приветстваха “решителните действия за борба с дезинформацията”. В четвъртък Зеленски проведе среща с британското председателство на групата за подкрепа на посланиците от Г-7, за да ги информира за “необходимостта от санкции срещу платформи за дезинформация” и да обсъжда съдебна реформа.
В засегнатите медии работят над 1500 души, чиито работни места сега са поставени под голям риск. Председателят на “Опозиционна платформа” Юрий Бойко им обеща подкрепа и заяви, че “блокирането на три нелоялни към властта канала и санкции срещу опозиционен депутат без процес или разследване” представлява атака срещу демокрацията и свободата на словото без прецедент в цялата история на независима Украйна. “Това е директно нарушение на конституцията и законите на Украйна и ни поставя на пътя към установяване на лична диктатура. Още по-трагично е, че тази стъпка бе направена от президент, от когото хората очакваха мир и напредък, възстановяване на правата на гражданите и защита на демокрацията. Сега тези надежди напълно рухнаха”, добавя той.
Международната и Европейската федерация на журналистите (IFJ и EFJ) осъдиха този ход на украинските власти, като го нарекоха “извънсъдебна и политически мотивирана забрана, откровена атака срещу свободата на пресата, която незабавно трябва да бъде отменена”.
Националният съюз на журналистите в Украйна излезе с позиция, според която “лишаването на украински граждани от достъп до медии без предварителен процес и отнемане правото на труд на стотици журналисти и медии е атака срещу свободата на словото“. Организацията също така изтъква, че “политическата принадлежност на собствениците на украински медии, регистрирани в Украйна, не е престъпление ”.
Независимият синдикат на медийните работници в Украйна призова правителството да разработи прозрачна законова рамка “за разграничаване на пропагандни ресурси и медии” и заяви, че това политически мотивирано решение може да постели пътя към диктатура и да подкопае демокрацията. “Не можете да се борите с най-злонамерения си и коварен враг, използвайки неговите методи“, заявява синдиката.
Генералният секретар на IFJ Антони Беланже заявява, че “тази произволна и политически мотивирана забрана е неприемлива в условията на демокрация. Забраната излага на риск работата на стотици медийни служители, които нямат нищо общо с политическата принадлежност на собствениците на медии. IFJ призовава украинските власти да премахнат забраната и да зачитат свободата на информацията и словото”.
Колегата му от EFJ Рикардо Гутиерес от своя страна излезе с позиция, че „забраната за телевизии е една от най-крайните форми на ограничаване на медийната свобода. Тези забрани трябва да се прилагат само при изключителни обстоятелства. Държавите имат положително задължение да гарантират ефективен медиен плурализъм. Начинът, по който се прилага лицензионният процес, трябва да предоставя достатъчни гаранции срещу произвол, включително уместна мотивация от страна на властите за подобни решения. Изглежда очевидно, че президентската забрана изобщо не е в съответствие с международно-правните стандарти за свободата на изразяване и медиите.”