Доналд Тръмп винаги се е опитвал да си изгражда имидж на изключително успешен бизнесмен – дори си е избрал кодово име “магнат” за службите за сигурност, които го охраняват, след като стана президент на САЩ. Частичната информация от негови данъчни декларации, която е изтичала в медиите през годините, обаче подсказваше, че бизнес начинанията му съвсем не са толкова успешни – и вероятно поради това Тръмп отказва да публикува декларациите си, макар това да е приета практика за хора на високи длъжности. Поради това данъчните декларации на президента се превърнаха в нещо като “бял кит” за политическите журналисти в САЩ, както и за политическите опоненти на Тръмп, които се надяват тези документи да съдържат данни за нарушения. WikiLeaks също са призовавали ако някой разполага с данъчните декларации на Тръмп да им ги прати, за да бъдат публикувани. Тази неделя вестник New York Times стана победител в надпреварата, като публикува подробности от данъчни декларации на Тръмп, обхващащи близо две десетилетия.
От публикацията става ясно, че Тръмп е платил символичните 750 долара федерални данъци през 2016 г., когато спечели президентските избори, и още толкова през 2017 г., първата година на мандата му. През 10 от предходните 15 години Тръмп изобщо не е плащал данъци, защото е отчитал, че бизнесите му губят повече пари, отколкото печелят. Тръмп си е приспадал данъци и за всякакви съмнителни дейности като разходи за фризьор и поддръжката на личните му жилища, поради което е подложен на специална одиторска процедура от данъчните.
Разкритията идват само около месец преди президентските избори и по всяка вероятност ще се превърнат в централна тема на първия предизборен дебат между Тръмп и Джо Байдън тази седмица. Това, че Тръмп не е плащал федерални данъци върху дохода през 11 от изминалите 18 години, не е само пореден повод да се погледне с ирония към негови стари изказвания – например това от 2012 г., в което той обвинява тогавашния президент Барак Обама, че иска да повиши данъците на всички, а сам плаща само 160 000 долара данък върху доходите си, или друго от 2013-та, според което “Тръмп е американец, който ще плати за една година повече данъци, отколкото вие за целия си живот”. Темата за “твърде високото” облагане и несправедливото преразпределяне е сред любимите на Тръмп, като една от основните политики, които той и републиканците в Конгреса успяха да прокарат, са мащабните данъчни облекчения за най-богатите американци и големите корпорации. Тези реформи не само не осигуриха обещаваните стимули за икономиката, но сега се вижда черно на бяло, че подобно на много от другите най-привилегировани представители на “единият процент”, Тръмп всъщност дори не плаща данъците, от които се оплаква.
Публикацията на New York Times рисува неугледна картина на бизнеса на Тръмп, върху който той гради образа си на успешен предприемач и “майстор на сделката”. “Основните начинания на Тръмп – от веригата голф игрища до любимия на консерваторите хотел във Вашингтон отчитат загуби за милиони, ако не и десетки милиони долара, година след година”, посочва изданието. След 2000 г. Тръмп е отчел загуби от над 315 млн. долара от бизнеса с голф игрища. Хотелът му в столицата Вашингтон, чието отваряне през 2016 г. повдигна въпроси за законите за етика и конфликти на интереси, е изгубил над 55 млн. долара.
Най-успешният бизнес на Тръмп през обхванатия от документите период е реалити шоуто „The Apprentice“, което е генерирало стотици милиони долара. Тези пари изглежда са били инвестирани обратно в Trump Organization, но в последно време този приходоизточник също е започнал да пресъхва. Конкурсът за красота “Мис Вселена”, в който Тръмп е съсобственик, също му е донесъл печалба от 2.3 млн. долара. Трупащите се загуби на другите му бизнеси обаче са му позволили да отчита негативен баланс пред данъчните и да избягва облагане.
Разкриването на данъчните документи хвърля светлина и върху друга широко обсъждана тема – дали бизнесите на Тръмп са облагодетелствани от неговата позиция в Белия дом. Международният характер на бизнеса с хотели, курорти и т.н на Тръмп отваря възможности за лобисти и чуждестранни сили да оказват влияние върху решенията на президента като харчат пари в обектите на Trump Organization. NYT отбелязва, че след като става водещ кандидат за президент през 2016-та, Тръмп е започнал да получава големи суми пари от лобисти, политици и чуждестранни представители, които “са плащали за отсядане в хотелите му или за членство в неговите клубове”, включително курорта му Мар-а-Лаго във Флорида и хотела във Вашингтон.
Според документите Trump Organization е спечелила поне 73 млн. долара от бизнеси извън САЩ през първата половина от мандата на Тръмп като президент. През 2017 г., когато той е платил едва 750 долара данъци в САЩ, компаниите му са платили повече в други държави, включително 15 598 долара в Панама. 145 000 в Индия и 156 824 във Филипините.
Надвиснали дългове
Изтеклите данъчни декларации предоставят подробности и за значителните задълженията на бизнеса на Тръмп. През следващите години ще настъпи падежа на дългове на стойност стотици милиони долара, много от които са гарантирани лично от Тръмп.
“През 90-те Тръмп почти се разорява като гарантира лично огромни бизнес заеми, като по-късно е заявявал, че съжалява, че го е правил. Но данъчните документи показват, че сега е предприел същите стъпки. Той изглежда е отговорен за заеми в размер на 421 млн. долара, падежът на повече от които е през следващите четири години”, посочва NYT. Изданието отбелязва, че ако Тръмп бъде преизбран, това може да постави кредиторите пред безпрецедентната дилема дали да наложат съдебна възбрана срещу собствеността на действащ президент.
“Поради неговата задлъжнялост, зависимост от приходи от чужбина и отказът му да се дистанцира от своя миш-маш от бизнес интереси, Тръмп представлява истинска заплаха за националната сигурност – заплаха, която само ще ескалира, ако бъде преизбран. Данъчните декларации показват също и степента, в която Тръмп многократно е предавал интересите на много от средностатистическите американци, които го избраха и остават най-верните му привърженици”, пише в своя статия за Bloomberg Тимъти О’Брайън, автор на биографичната книга “ТръмпНация”. През 2006 г. Тръмп завежда дело срещу него за клевета, твърдеейки, че книгата изопачава неговите бизнес постижения и размера на богатството му. През 2011 г. Тръмп губи делото, като в рамките на процеса е трябвало да покаже своите данъчни декларации на обвиняемия и адвокатите му.
Според О’Брайън задълженията на Тръмп са значително по-големи от изчисленията на New York Times, като по думите му редакторът на списание Forbes Дан Александър, който изчислява дълговете на президента на около 1.1 млрд. долара, е по-близо до истината. “Откакто влезе в президентската надпревара през 2016 г. Тръмп настоява, че богатството му е на стойност 10 млрд. долара – цифра, която просто не е вярна. Реално финансовата му стойност е само частица от това, и колкото повече задлъжнява, толкова по-голям натиск има върху активите му. Пандемията Covid-19 се отрази особено брутално върху секторите, в които функционира Trump Organization – недвижими имоти, пътувания и отдих. Ако Тръмп не е в състояние да изпълни плащанията си по дълга, той или ще трябва да продаде активи, или да бъде спасен със заеми от някой приятел. А Тръмп никога не е обичал да продава каквото и да било, дори когато губи пари”, казва О’Брайън и добавя, че нуждата на Тръмп от пари ще го направи уязвим.
От данъчните декларации също така изглежда, че голямата дъщеря на Тръмп – Иванка, е помагала за схемите за укриване на данъци, като е вземала “консултантски хонорари”, които са били приспадани като бизнес разходи, макар тя да е служител на Trump Organization. “Документите на Тръмп показват, че компанията му веднъж платила 747 622 долара такси на неназован консултант за хотелски проекти в Хавай и Ванкувър. Публичните декларации на Иванка Тръмп показват, че тя е получила идентична сума през консултантска компания, в която е съсобственик”, пише NYT. След като Тръмп назначи Иванка и съпруга и Джаред Кушнер като старши съветници в Белия дом. Между 2010 и 2018 г. Тръмп си е приспаднал общо около 26 млн. долара като необяснени “консултантски такси”.
Бизнесът на Тръмп също така е заплетен в продължаващ почти десетилетие спор с Данъчната служба заради възстановяване на 72.9 млн. долара данъци, поискано и получено след отчитане на огромни загуби. “През 2011 г. Данъчните започват одит, разглеждащ легитимността на поисканото възстановяване на данъци. Почти десетилетие по-късно делото не е затворено по неизвестни причини, като е възможно в крайна сметка то да стигне до федерален съд, при което ще стане публично достояние”, пише NYT. Според вестника ако Тръмп изгуби делото, това може да му струва над 100 млн. долара.
Сенатор Бърни Сандърс, който е водеща фигура сред настояващите за по-справедлива данъчна система, коментира разкритията по следния начин:
“Изненада на изненадите! Доналд Тръмп, самопровъзгласеният милиардер, е получил 72.9 млн. долара чрез възстановяване на данъци, докато не е е плащал и стотинка върху доходите си през 10 от 15 години. Да, Тръмп много обича корпоративния социализъм за себе си и безпощадния капитализъм за всички останали… Данъчните декларации на Тръмп ни показват, че той е или много лош бизнесмен, или данъчен измамник – а вероятно и двете. Но още по-важно, показва ни как богатите, за разлика от повечето американци, са способни да избягват данъци. Горният 1% е отговорен за 70% от неплатените данъци. Време е да обложим богатите”.
Сандърс също така изтъква, че Тръмп съвсем не е сам в тази си практика, и че след прокарването на неговите данъчни реформи през 2017 г. корпорации като Amazon, GM, Netflix, Chevron, FedEx и Starbucks са платили нула долара данък. “За последните три години горният 1% е избегнал данъци за 800 млрд. долара. Това е достатъчно за финансиране на безплатно висше образование, елиминиране на проблема с бездомните, глада сред децата, осигуряване на чиста питейна вода за всички в страната”, казва сенаторът. Конгресмен Ро Кана от своя страна напомня, че докато Тръмп е платил едва 750 долара данъци през първата си година като президент, средностатистическият данъкоплатец плаща по 12 200 долара годишно.
През изминалите години някои мейнстрийм опоненти на Тръмп спекулираха, че информацията от данъчните му декларации може да вдъхне достоверност на теориите за негова зависимост от Русия. В материала на New York Times обаче е отбелязано, че документите “не разкриват никакви неизвестни досега връзки с Русия”.