Подмяната на историята е агресивен вирус, плъзнал не само из нашите ширини. Поредната му жертва се оказа Испанската гражданска война и легендарната картина „Герника” на големия испански художник антифашист Пабло Пикасо.
Напомняме – картината с внушителните размери 7,7 метра на 3,5 метра се ражда през май-юни 1937 г. в Париж, където тогава живее Пикасо. С бързо и трескаво нарисуваната си творба художникът изразява своя гняв и болка от жестоката бомбардировка на баския град Герника, извършена на 26 април 1937 г. от летци от нацистка Германия, които съвместно с части от фашистка Италия се бият на страната на генерал Франсиско Франко, вдигнал метеж срещу Испанската република. В продължение на 4 часа над Герника са изсипани 31 тона бомби.
Това е разгарът на Испанската гражданска война – трагичната „малка” репетиция на задаващата се Втора световна. Именно по испанските фронтове за първи път се сблъскват челно фашизмът и антифашизмът. На страната на републиканците се сражават интербригадисти от много страни, включително и от България.
Ужасът на Герника после ще се повтори в още по-големи мащаби и с бомбардировките над Мадрид и други испански градове. Но благодарение на картината на Пикасо и на нейния мощен заряд, Герника се превръща в световен символ на антивоенното и антифашисткото движение.
Когато е извършена тази бомбардировка, художникът вече е приел молбата на испанското републиканско правителство да подготви картина, която да стои на входа на испанския павилион в подготвящото се в Париж Световно изложение. Пикасо е обмислял други теми за тази картина. Но щом научава за случилото се в Герника, отхвърля всичко друго и прави своето разтърсващо платно, което днес е познато по цял свят. Славата на картината „Герника” тръгва тъкмо от открилото се през юли 1937 г. парижко Световно изложение, където тя се извисява над испанския павилион.
По-късно тя обикаля света и дълги години остава в Музея за за модерно изкуство в Ню Йорк. Пикасо изрично настоява, че „Герника” ще може да отиде в Испания, само когато там отново се върне властта на Републиката.
Испанската гражданска война завършва през лятото на 1939-то с разгрома на Републиката, а после избухва и Втората световна. Човечеството преживява още много сътресения. Франко установява жестока диктатура в Испания и остава на власт до смъртта си през 1975 г. Пикасо не дочаква този момент, след който в страната започва процес на демократизация. Художникът умира през 1973 г.
И до днес в Испания има над 100 000 (някои данни сочат и 150 000) „безследно изчезнали“ жертви на гражданската война и на последвалата я свирепа франкистка диктатура – заровени са из масови гробове, само малка част от които е разкрита досега…
„Герника” пристига във вече демократична Испания през 1981 г. и днес е най-притегателният за посетителите експонат в музея „Кралица София” в Мадрид, оставайки и до днес най-прочутият антифашистки и антивоенен символ в изобразителното изкуство.
И ето този символ, както и цялата история на Испанската гражданска война, както и целият творчески и борчески път на комуниста Пабло Пикасо, се оказаха обект на шокираща гавра. И то не къде да е, а на официалния сайт на най-авторитетната световна организация – Организацията на обединените нации. От три години на този сайт е стояло описание, преобръщащо всичко с главата надолу и характеризиращо творбата на Пикасо като „форма на протест срещу зверствата на Републиката по време а Испанската гражданска война”.
Описанието е открито случайно от испанци, попаднали на него при търсене на материали около отбелязаната тази година 80-годишниня от края на Испанската гражданска война. Незабавно беше направена електронна подписка с настояване скандалния текст да бъде премахнат от сайта на ООН. В нея се казва: „Смятаме за недопустим и крайно тежък абсурд на уеб страницата на тази световна организация да се публикува фалшива информация, след като е очевидно, че творбата на Пикасо е обвинение срещу зверствата на фашизма в Испания. Именно правителството на Републиката беше онова, което се обърна към художника чрез своя генерален директор по изящните изкуства Жозеп Ренау да подготви тази творба. Допуснати са и други грешки в текста относно желанието на Пикасо кога би могла „Герника” да влезе в Испания. Той не просто е искал творбата да влезе в страната, когато там се установят „обществените свободи”, а когато се възстанови Републиката. Затова изискваме незабавно нанасяне на поправки на уеб страницата на ООН, във версиите ѝ на всички езици, за да не разпространява повече тази организация информации, които са толкова далеч от истината”.
ООН поднесе официалните си извинения в началото на тази седмица. „Много съжаляваме за ужасната грешка и поднасяме извиненията си на народа и правителството на Испания,” заяви говорителят на ООН Стефан Дюжарик. Той увери, че не е имало „зла умисъл” и „лоши намерения” и добави: „Знаем, че републиканците са били жертвите, а не извършителите”. Дюжарик обяви, че сайтът ще бъде спрян временно, за да се нанесе необходимата поправка, а също така и за да се направи проверка дали няма други допуснати подобни грешки.
Публикацията в сайта на ООН относно „Герника“ е във връзка със стенен килим, на който е изобразена репродукция на картината. Килимът е дело на френската художничка Жаклин дьо Ла Бом-Дюрбах. Подарен е на ООН от семейството на Нелсън Рокфелер, който поръчал творбата през 1955 г. През 1985 г. текстилното произведение е било окачено над входа в залата на Съвета за сигурност
Новината с извинението на ООН относно „Герника“ малко се позагуби из испанските медии тези дни, защото хитът в тях сега е окончателният провал в проточилите се пет месеца след изборите на 28 април т.г. безуспешни опити да се сформира първото след Републиката съвместно правителство на социалисти и наследили някогашните комунисти днешни партии като „Подемос” и Обединена левица. До разбирателство така и не се стигна, така че Испания отново ще трябва да гласува в извънредни избори на 10 ноември.