На десетина километра югоизточно от Панагюрище се намира китно селце. Казва се Попинци. Край него няма кой знае какви какви забележителности, освен природата. Тя е особено очарователна в ранна есен, когато меките златисти цветове сменят зелената дреха на околните хълмове. Покатериш се върху тях – виждаш или Родопите, или Рила, или се изкушаваш да се втурнеш навътре към най-скритата пазва на Средна гора. Точно край това селце, сред тези баири, върху тези поляни, насред тази свобода и омая, се придвижват тежки машини. Бумтят и реват. Те носят сонди. За да дупчат земята.
Казусът е стар. Но бе възобновен преди няколко дни. Попинци е върху Панагюрския руден район – къс земя, превърнал се в ,,столица“ на добивната промишленост в България. Съответно и замърсяван многократно.
Край Попинци има и злато.
Сондите обаче все още не са стъпили, макар многократно да са напирали да захапят този китен български край. През 2006 г. селцето им даде успешен отпор. След серия люти протести, включително чрез физически сблъсъци, и по време, когато референдумите не бяха на мода, бе организирано местно допитване – за златодобивен проект. Хората категорично го отхвърлиха. Сега тези непокорни българи са твърдо решени да спрат ново дупчене на земята, този път за медна руда.
Инвеститор, както може да се очаква, е „Асарел-Медет. На 19 април в кметството на село Попинци постъпва информация за намерение на дружеството, внесено и в общинския съвет на Панагюрище. Става дума за 11 геоложки сондажа върху 480 кв. метра в участък „Коминското чукарче“ в землището на селото. Дейността е проучвателна, скрепена е с договори с Министерството на енергетиката и на екологията. Касае се за открит рудник. Някой обаче не е познал. Хич не е наясно с картинката. Буквално за часове е
сформирано местно опълчение, което въстава срещу проекта.
Гневът е толкова силен, че пет дни по-късно след обсъждане в общината кметът на Панагюрище Никола Белишки е принуден да оттегли точката от дневния ред, с която на предстоящата сесия местният парламент трябваше да позволи ползване на терена. Това обаче не успокои хората. ,,,,Асарел“ хич да не си правят труда, просто да се откажат“, провикна се жител на Попинци на обсъждането. Подкрепи го и друг. Най-бойна обаче е кметицата Стоянка Ставрева. ,,Обръщам към всички жители за активно изразяване на мненията – за или против намеренията на ,,Асарел-Медет“ АД, както в социалната мрежа, така и на място в кметството в дните петък и понеделник, като ще застана твърдо зад решението на преобладаващото мнозинство“, написа тя във ,,Фейсбук“. Макар точката да бе оттеглена от дневния ред на съвета, отпорът продължава да е лют. На 1 май ще има шествие в селото, но не заради празника на труда, а срещу проекта. ,,Площта обхваща землището на с. Попинци, включително местност „Петелово“, към която знаем, че има интереси от много години. Веднъж вече се преборихме за живота и здравето на нас и нашите деца. Възнамеряваме и този път да направим всичко възможно Попинци да не се превърне в едно от многото изчезващи села в България. В региона има вече достатъчно действащи и недействащи (но не и безвредни) мини, които тровят водата, почвата и въздуха ни.
Откриването на още един рудник би било равносилно на екологична катастрофа.
Всички знаем за завишения брой онкологични, белодробни и алергични заболявания. сред възрастни и деца в общината. Ние, попинчани, не искаме заради икономически интереси да жертваме живота и здравето си! Нека се обединим и покажем, че сме готови за борба!“, се казва във възванието за протест.
Кметът Белишки настоява компанията и хората в Попинци да се разберат. А версията на ,,Асарел-Медет“ гласи, че иска диалог и не желае разделение сред хората в селото. То пък сякаш има разделение?! Ето още от становището на фирмата: ,,Програмата включва пълна техническа и биологична рекултивация след геоложките дейности. За бъдеща разработка и експлоатация може да се говори едва след изготвяне на геолого-икономическа оценка. Извършването на сондажни дейности
не крие никакви рискове за здравето на населението, за въздуха, водите, почвите,
за земеделските и други дейности в района. „Асарел-Медет“АД гарантира, че ще изпълни всички нормативни изисквания и ще осигури всички необходими средства за пълна техническа и биологична рекултивация на всички частично нарушени от геоложките проучвания терени. „Асарел-Медет“АД има финансовите възможности, професионалната експертиза и социалната отговорност да инвестира в провеждането на съвременни геоложки проучвания в Панагюрски руден район. Това съответства на стратегическите цели за дългосрочно устойчиво развитие на компанията и за просперитет на целия регион, в който дружеството има структуроопределящо социално и икономическо значение. Ръководството на „Асарел-Медет“АД заявява, че очаква решението на Общинския съвет да съответства на действащото българско законодателство и експертните заключения“.
На уверенията за липса на рискове обаче няма кой да повярва. Свидетелствата за замърсяване на водите например са многобройни в годините назад. А само водите ли?
Миналата година Попинци протестира бурно и срещу воден режим, който бе наложен след спукване на магистрален водопровод. Тези хора, макар и останали едва около 1500 в селото, не се предават. По ирония на съдбата цялото това вълнение се случи успоредно с честването на 142-годишнината от Априлското въстание. Къде е избухнало то се знае.
Попинци няма да се даде.