40% от пътищата на републиканската пътна мрежа са в окаяно състояние. Това е констатацията не на недоволен шофьор, а на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Тя е направена в рамките на парламентарния контрол от ресорния министър Николай Нанков. В отговор на депутатски въпроси той е предоставил данни за девет области, които са показателни за цялата страна. „Барикада“ обобщи статистиката на МРРБ, публикуваме я по-долу. От отговорите на Нанков става ясно още, че на голяма част от окаяната инфраструктура основен ремонт не е извършван от създаването ѝ преди 40 години. Друга „новина“ е, че
пари за реконструкция… няма.
МРРБ дели на три вида пътищата според моментното им състояние – добри, средни и лоши. Третият тип са тези, върху които хората си трошат колите – дупка до дупка. Може да се очаква, че една част от класифицираните като „средни“ също са в незадоволително състояние, но в настоящата статистика ще се спрем само на определените като „лоши“.
В област Плевен положението е трагично. От 794 км републиканска пътна мрежа 352 км са от последния вид, тоест са в окаяно състояние. МРРБ признава, че на тях не е извършван основен ремонт от 90-те години на миналия век, а други – въобще не са пипани от строителството им 20 години преди това.
В област Видин от 615 км държавни пътища 140 км са в лошо състояние. И там основен ремонт не е извършван в последните 20 години.
Би трябвало в столицата и около нея нещата да са наред. Но не са. От 1500 км в Софийска област и София-град в плачевно състояние са 629 км. Всъщност в общите километри влизат и 170 км магистрали и връзки към тях. Ако ги извадим от сметката, се оказва, че половината от трасетата са много зле.
Във Великотърновска област от 937 км републиканска пътна мрежа 336 км са в лошо състояние. Има дори и
към 5 км републикански път без асфалтова настилка.
Интересно, плаща ли се винетка за тях?!
Във Варненска област от общо 718 км отсечките „дупка до дупка“ са 238 км. Процентът на тези участъци е около 30, което отрежда на региона цветущо състояние в сравнение с другите.
Стара Загора е направо оазис. От обща дължина 883 км „само“ 220 са в окаяно състояние.
На другия полюс е Перник. От 575 км общо пътища при повече от половината има огромни проблеми. МРРБ признава, че на значителна част от тях не е извършван основен ремонт от въвеждането в експлоатация, тоест отпреди 40 години.
В Русенска област от 472 км републикански пътища доста зле са 215 км. Нуждаят се от превантивен ремонт и рехабилитация.
Каква в крайна сметка е общата статистика? Ето я – от 6494 общо километра в деветте области 2500 км, или 40%, са от типа „трошач на коли“.
Положението практически е още по-лошо,
защото данните не включват четвъртокласната мрежа, която е общинска. А там, известно е, нормалните отсечки са кът.
Въпреки прилежно направената от МРРБ „снимка на състоянието“, конкретни действия за оправяне на пътищата много-много не бива да се очакват. Така например през настоящата година едва 21 км от трасетата във Видинска област ще бъдат ремонтирани. В Плевен предстои рехабилитация през 2018 г. на около 35 км. Любопитен е отговорът на Нанков относно пътя Златарица – Джулюница край Велико Търново. Това е 16-километров път,
един от най-ужасните в страната – почти без асфалт, с огромни трапове, с приведени до земята клони
на неизсечени околни дървета. Местните жители няколко пъти протестираха срещу трагичното състояние на участъка. Отговорът на Нанков е, че пари за цялостен ремонт няма. А всъщност са нужни едва 6.5 млн. лв.
Инфраструктурата все повече се превръща в нетърпим проблем за жителите на стотици населени места. През последната година протести срещу дупките по пътищата имаше в Северозападна България, Родопите, общините Полски Тръмбеш, Павликени, Добрич и на много други места. Недоволството ще се изостря с приближаването на местните избори през 2019 г. От статистиката се вижда, че хората имат пълно право да негодуват.