Петима народни представители от групата на БСП внесоха в деловодството на Народното събрание законопроект за промени в Наказателния кодекс, които касаят предсрочното освобождаване на затворници.
Промените засягат чл. 70 на НК, който гласи, че съдът може да постанови условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода по отношение на осъден, който е дал доказателства за своето поправяне и е изтърпял фактически не по-малко от една втора от наложеното наказание, или не по-малко от две трети от наложеното наказание в случаите на опасен рецидив.
Този текст, приет в предишния парламент, даде възможност за разгаряне на скандала покрай двама от осъдените за участие в групата на „Наглите“.
Иван Иванов, Георги Свиленски, Жельо Бойчев, Георги Андреев и Филип Попов от БСП предлагат към този текст да се добави ново изречение, което гласи, че предсрочно освобождаване ще може да има при случаи на рецидив при излежано не по-малко от двете трети от наложеното наказание, но само в случай, че „неизтърпяната част от наказанието не е повече от три години“. Така на практика се връща стария текст на закона, променен в края на мандата на предишното Народно събрание.
„Промените в НК от февруари 2017-а година в уредбата на института на предсрочното освобождаване на дадоха необходимия ефект, търсен от вносители. Най-сериозната от промените – отпадането, в случаите на опасен рецидив, на изискването неизтърпяната част от наказанието да не е повече от три години, доведе до възможността лица, осъдени за тежки престъпления да бъдат предсрочно освобождавани“, посочват в мотивите си депутатите.
Според тях това е създало „сериозно негативно отношение към направените промени в кодекса, както у пострадалите на подобен престъпления, така и сред гражданското общество“. Поради това от БСП считат, че предлаганото от тях допълнение, с което да бъде възстановено отпадналото изискване, е наложително. Поправките са засилили усещането у гражданите за липса на справедливост и безнаказаност и толериране на извършителите на престъпления, убедени са те.
През миналата седмица от „Позитано“ №20 внесоха и промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които отново касаят механизма за предсрочно освобождаване, но бяха насочени към това кой има право да подаде молба за такова. Допреди последните промени единствено затворническата администрация и прокурорите имаха право да правят предложения за освобождаване преди изтичането на наказанието. Идеята на поправката е затворник сам да може да поиска съдът да прецени дали е настъпил положителен ефект от престоя му в затвора.