Проф. Георги Близнашки, който през 2014 г. беше назначен за временен министър-председател от президента Росен Плевнелиев и бе наричан тогава „премиер на протестърите“, се разграничи категорично от някои техни представители. „Чужди правителства имат голяма грижа да подпомагат демократичния ни процес. Забележете какви огромни суми се дават за най-странни проекти. Подпомагат ги, подсказват им, но те все не могат да свършат работа. Защото грантовете са едно, но интелектуалният потенциал е друго!”, изригна преподавателят по конституционно право. Това стана по време на конференция „25 години демократичен конституционализъм в България” в Софийския университет вчера.
Близнашки не скри раздразнението си от изказване на президентския юридически съветник Кристиан Таков на друга дискусия по случай годишнината от приемането на Конституцията, но проведена в Народното събрание. „Това, което г-н Таков си е позволил да каже – че имаме зле преписана Конституция, няма нищо общо с истината. Вече всички разбират от конституционно право, както всички разбираме от футбол. Конституцията е най-високото постижение в интелектуален план на българския преход, съчетаващо нашите традиции с модерните тенденции в европейското право”, заяви Близнашки и призова за решителен отпор срещу постоянните опити тя да бъде профанизирана.
Организаторът на дискусията си спомни, че опитите за външни въздействия, съпътстват основния ни закон още от неговото приемане през 1991 г., и цитира думи на бившия посланик на САЩ в София Уилям Монтгомъри пред Сенатска комисия, че идва в България, за да промени Конституцията в частта ѝ за официалния език.
Експремиерът не спести критики и към бившите си съпартийци от БСП, които задраскали установеният в Конституцията социален характер на българската държава с въвеждането на плоския данък: „Образование и здравеопазване се прави с пари. С този данък се взима от тези, които нямат, за да се даде на онези, които имат”.
Участниците в дискусията се обединиха около мнението, че основите на националната държава са в Конституцията. „Основният ни закон е последно убежище на някои ценности като морал, и особено на суверенитет”, заяви експертът по национална сигурност проф. Димитър Йончев, според когото благодарение и на новата си Конституция България се е разминала с югославски вариант на прехода през 90-те.