„Ние наистина сме разтревожени от ставащото в Черноморския регион. Това е неспираща поредица от провокации, извършвани от САЩ, съюзниците им от НАТО и някои клиенти на тези държави в региона,” заяви на пресконференция днес сутринта в Москва зам.-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков. Според него рисковете от сблъсък в Черно море нарастват, а опитите да се тества издържливостта на Русия са „игра с огъня”.
„Тази криза не свършва. Серията от (руско-американски – б. р.) контакти в последно време сама по себе си е позитивна като факт, но по същество ние имаме само единични направления, по които диалогът със САЩ е позитивен,” посочи Рябков. Той все пак обърна внимание и на продължаващата реализация от руска страна на решенията на срещата на върха в Женева между президентите Владимир Путин и Джо Байдън по-рано тази година. В същото време зам.-министърът подчерта надеждата на Москва Вашингтон да осъзнава, че за нея е неприемлив „тона на диктат” и ултиматуми.
В следобедните часове със своя позиция за обстановката в Черно море излезе и руското министерство на отбраната. Негов официален говорител заяви: „Провеждането на настоящото извънпланово учение край нашите граници представлява абсолютно непровокирани от Русия агресивни действия на САЩ, създаващи заплаха за регионалната сигурност и стратегическата стабилност.”
Военното министерство на Русия посочва още, че е регистрирана повишена военна активност на САЩ и на техните съюзници от НАТО в Черно море. Нараснала е интензивността на действията на военноморските сили, на средствата за въздушно и морско разузнаване, а също и на стратегическата авиация.
„През последното денонощие са установени и са проследени с радиолокационните средства на на зенитните ракетни войски на Въздушно-космическите сили на Русия четири разузнавателни самолета на НАТО. Полетите на разузнавателните U-2S, RC-135 и на два базови патрулни самолета Р-8А Poseidon са осъществени във въздушното пространство над северозападната и централната част на Черно море,” посочи говорителят на руското МО. Той добави, че наред с това американският ескадрен миноносец с управляемо ракетно оръжие на борда Porter и флагманският кораб Mount Whitney продължават движението си в западната част на черноморската акватория.
По-рано днес руски изтребител Су-30 излетя да съпроводи британски разузнавателен самолет също в района на Черно море. Въпросният самолет RC-135 на британските ВВС се е опитал да доближи руската граница в района на югозападната част на полуостров Крим. Именно за да се проконтролират действията му във въздуха е бил вдигнат Су-30.
Освен споменатите два американски военни кораба, в Черноморския регион в момента се намира още танкерът John Lenthall.
Руското военно министерство още вчера обяви и днес потвърди преценката си, че е в ход проучване на предполагаемия терен за военни действия, които биха се разгърнали, ако Киев предприеме силово решение в югоизточната част на Украйна (Донбас).
На свой ред по черноморската обстановка днес се изказа и говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Според него ученията на НАТО в Черно море са „предмет на безпокойство” от страна на президента Владимир Путин, тъй като подобни действия в непосредствена близост до руските граници на може да не са причина за повишено внимание и предпазни мерки.
На 8 ноември външният министър на Русия Сергей Лавров посочи, че действията на Североатлантическия алианс нарушават всички обещания и ангажимени, залегнали в Основополагащия акт за отношенията Русия-НАТО.
В дискусионното предаване „Времето ще покаже” по държавната руска телевизия „Първи канал” днес бе припомнено, че американските кораби Mount Whitney и Porter имат право да се намират в Черно море още само 4 дни, тъй като според конвенцията от Монтрьо военни съдове от страни извън черноморския регион не могат да остават в морето повече от 21 дни. Беше изказано предположение, че е възможно именно в близките 4 дни да се разиграе украинска военна операция в Донбас, което ще е съзнателна провокация към военен отговор на Русия. Бе припомнено също, че нападението на Грузия над самоотцепилата се Южна Осетия през август 2008 г. е било предшествано от подобна американска военна активност в Черно море. Както е известно, грузинското нападение бе последвано от руска военна контраофанзива, която и до днес се представя на Запад като руска агресия.