Датата 9.9.1944 г., отбелязвана от левицата в България като ден на антифашисткото въстание, положило начало на социалистическото развитие на страната, но заклеймявана отдясно с антикомунистически мантри, предизвика скандал още в началото на днешното заседание на парламента.
Предварително обявената му тема бе за бюджета на Държавното обществено осигуряване и увеличаването на пенсиите. Но още преди тя да бъде подхваната депутатът от ДБ Атанас Атанасов прочете от парламентарната трибуна декларация на своята партия по повод Девети септември. В нея се повтарят известните тези на десницата, че „на тази дата през 1944 г. е извършен класически държавен преврат с участието на чужда войска”. Това „впоследствие дава възможност да бъде установен комунистически режим, който 45 години разделя българската нация”. Последва незабавна остра реакция от БСП, чийто депутат Александър Симов подчерта, че Девети септември е празник за много хора, включително за родителите на част от депутатите на ДБ. „Девети септември не трябва и не може да бъде използван като политическа дъвка на някои сили, които, защото не могат да предложат план за България днес, постоянно се опитват с мръсните си пръсти да бъркат в историята,” заяви Симов.
По време на неговото изказване депутатите от ДБ напуснаха залата. Той реагира с извода си, че депутатите от ДБ са готови да кажат всичко, но когато дойде моментът да чуят различно мнение, напускат. „Ето това постоянно разделение в България ражда нашата невъможност да родим съвместен проект за бъдещето“, каза Симов.
Той настоя, че след Девети септември „започна строеж на нещо различно и никой няма право да казва на хората, които са се борили, че са дали живота си, че са престъпници”. Според Симов на историята трябва да може да се гледа спокойно, а не „да я използват децата на старата номенклатура, за да могат да пишат политически биографии”.
След него на трибуната застана председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов, който разказа свои детски спомени – как ходел на гости на съученици от гимназията, които били деца на „партийни величия”. И така видял, че някои от тях имали охрана на входовете и домашни прислужници. „Така че Девети сепмтември е черна дата в българската история, каквото и да разправят българските комунисти,” обобщи Йорданов.
Арман Бабикян от ИБГНИ заяви на свой ред, че днешният ден продължава да разделя България и всички се опитват да натъкмят историята, според собственото си желание. „Не ръкопляскайте, не милвайте паметника на Тодор Живков в Правец, не му разтривайте ушите, нищо добро няма да получим за бъдещето от това, че се разделяме за миналото”, каза Бабикян, обръщайки се към социалистите. Той ги призова да са щастливи, че някогашният режим е свършил и добави: „Книгата е кървава, да я затворим, да си простим, но ако искате да живеем там, прав ви път”.
От ГЕРБ-СДС не пропуснаха да се включат и със свои изявления за Девети септември и продължаващата конфронтация около историческата дата. Изказалият се по този повод депутат от ГЕРБ-СДС Петър Николов също бодна БСП за „костите и кръвта” на сънародниците, но след това зае позата на помирител и заяви: „Това, към което ние призоваваме, най-вече вас, отляво, и производните от БСП политически сили, които сега са седнали отдясно и се назовават протестни партии, е – смирете се пред паметта на нашите предци, пред паметта на жертвите, смирете се в името на България”.
След тези продължили около половин час словесни престрелки заседанието на Народното събрание продължи по дневния си ред.
77-годишнината от историческите събития на 9 септември 1944 г. ще бъде отбелязана днес в София от поредица прояви, организирани градската организация на БСП в столицата. Предвидено е поклонение и поднасяне на венци и цветя пред 4 паметника. От 16.30 ч. – пред Паметника на Незнайния воин, от 17 ч. – пред Паметника на Съветската армия, от 17.30 ч. – пред Паметника-костница в кв. „Лозенец”, от 18 ч. – пред Братската могила на антифашистите в Борисовата градина, където ще има и тържествен митинг поклонение.
Ето какво припомни във Фейсбук за Девети септември Борис Цветков, председател на Градския съвет на Българския антифашистки съюз-София град и зам.-председател на УС на БАС:
Деветосептемврийската революция е желан и изстрадан успех за огромното мнозинство от българския народ. Девети септември сложи край на войнолюбивото и човеконенавистно монархо-фашистко управление и положи началото на мирно, ускорено възстановяване и развитие на родината ни – за социална справедливост, за модерна икономика, за развитие на всички сфери на обществения живот и нареждане в челните позиции в света.
И победата на Девети септември, и революционните промени след това стават възможни, както поради участието в тях на целия български народ, така и заради солидарността и подкрепата на Съветския съюз и на другите народи, отхвърлили фашизма, нацизма и експлотиралите народите си режими.
До Девети септември „демократичните” буржоазни правителства и монархията са се борили с политическите си противници от 1923 до1944 г.
– 1923 г. – без съд и присъда са убити над 5000 комунисти и антифашисти.
– 1924-1925 г. – около 10 000 души са осъдени на различни срокове затвор.
– По нареждане лично на Иван Вълков в софийските казарми са разстреляни и удушени над 500 антифашисти. За страната този брой е многократно по-голям.
– 1941 г. – 474 души са осъдени на различни срокове затвор.
– 1941-1944 г. в България са арестувани 64354 души. На 12461 е поискано смъртно наказание, а 7324 са осъдени на строг тъмничен затвор. Само военните съдии са осъдили на смърт 1570 войници и офицери, а на строг тъмничен затвор – 1133.
Убити са 9140 партизани с награда по 50 000 лв. на глава за палачите.
Убитите ятаци и близки на партизаните са 10 930.
31 250 са интернирани.
2139 къщи на партизани и ятаци, на стойност над 195 милиона лева, са изгорени.
За борба срещу антифашисткото движение са изразходвани 197 586 286 лева, като от тях 63 милиона са дадени за награди за убити партизани и ятаци (други 10 милиона лева са дадени за организиране на контрачети срещу партизаните) и 15 милиона лева са дадени за награди на сътрудници на полицията.
Съветските народи и Съветската армия освобождават своята родина и Европа от нацизма и фашизма. Дават свидни и огромни жертви. Подпомагат включително и с изпращане на оръжие антифашистката борба в България. При освобождаването на България на практика не е даден нито един изстрел. Нещо повече – при навлизането на Червената армия в България е посрещната от българския народ с цветя и радост, запечатани от всички снимки и видеокадри.
Въпреки разрушенията и жертвите, в годините след Девети септември с помощта на Съветския съюз България се нарежда сред модерните развити държави, изгражда икономика и промишленост, енергетика, включително ядрена централа, и изпраща дори двама свои космонавти в Космоса.
Поклон пред всички герои, борили се и победили монархо-фашизма в България и заедно със Съветската армия и антихитлеристката коалиция победили фашизма и нацизма.