„Свършиха поводите за по-нататъшно навиване на спиралата със санкциите и в ход влязоха нафталиновите обвинения. Русия не се е намесвала и няма намерения да се намесва в американските избори. Това го повтаряме над четири години. Всички обратни твърдения са бълнуване и пак бълнуване”.
Така шефът на комитета по международни въпроси на руската Държавна дума Леонид Слуцки реагира на интервюто на президента на САЩ Джо Байдън, дадено на 17 март пред телевизия ABC News. В него интервюиращият изкопчи от Байдън потвърждение, че американският държавен глава смята руския си колега Владимир Путин за „убиец“, който „ще си плати”. А също го подтикна да коментира и преповтарянето на известните – „нафталинови” според Слуцки – тези, че Русия се е месила в изборите в САЩ.
Дали от това първо след встъпването му в длъжност ексклузивно интервю на Байдън ще се роди прякор от сорта на „Нафталиновия Джо”, тепърва ще видим. А сред руските реакции наред с острите като на Слуцки – който се закани и с „адекватен отговор” на Москва – се появиха и по-въздържани. Предшественикът му в международния комитет на Думата Константин Косачов, който в момента е заместник-председател на Съвета на федерацията (горната камара на руския парламент), предпочете отначало по-умерено да коментира изявата на Байдън. Според него, независимо от радикалните антируски изказвания на президента на САЩ, Вашингтон и Москва е редно да положат усилия, за да открият допирни точки помежду си. Косачов смята, че настоящата американска администрация все още не е изпуснала историческия си шанс да завие към конструктивни отношения с Русия. А относно гръмката оценка за „убиеца“ Путин Косачов обръща внимание, че тази дума не е произнесена от Байдън, а от задаващия му насочващ въпрос журналист, така че трябва да се приема „повече като мнение на журналиста, а не на президента на САЩ”.
Същевременно обаче руското министерство на външните работи демонстративно извика за консултации в Москва посланика на Русия в САЩ, което е пределно ясен предупредителен знак в дипломацията. И говорителката на руското МВнР Мария Захарова натърти, че посланик Анатолий Антонов ще остане в Москва „толкова, колкото е необходимо“.
След това и Косачов втвърди тона. На страницата си във Фейсбук той нарече „водораздел“ в руско-американските отношения „просташкото изявление“ на Байдън относно Путин. И похвали извикването на посланик Антонов в Москва, отбелязвайки, че тази „адекватна и единствено вярна реакция“ може да бъде последвана и от други. Косачов завършва коментара си така: „Относно разбирането на общия контекст (по въпроса за убийците). Тази позиция е изразена от президента на страна, която по преценка на експерти хвърля на всеки 12 минути по една бомба някъде из планетата. В резултат от 2001 г. насам с действията на Америка е свързана гибелта на над 500 000 души. Ще го коментирате ли, господин Байдън?“
Интервюто на Байдън пред ABC News всъщност не блести с нищо неочаквано или оригинално, изречено от самия него. Отзвукът, който то предизвика в световните медии, е главно заради въпроса, зададен на президента от журналиста Джордж Стефанопулос, а именно: „Значи, вие познавате добре Владимир Путин. Мислите ли, че той е убиец?” Отговорът на Байдън: „Мммм, да, мисля”.
Нататък в нашумялото интервю журналистът се интересува как ще отвърне Байдън на „руската намеса” в американските избори. Най-новият повод за „нафталиновото” обвинение е разпространеният предишния ден – на 16 март, доклад на службата на директора на американското национално разузнаване, според който Русия, Иран и Китай са се опитвали да повлияят върху хода на изборите в САЩ. Впрочем, както самите автори на доклада признават, тези опити не са постигнали целите си.
Байдън отговаря на Стефанопулос, че „всички ще видят цената”, която руският президент щял да плати за тази намеса. След което обитателят на Белия дом завива към съвсем различен дискурс за американско-руските отношения. Обяснява, че има сфери от взаимен интерес, в които Вашингтон и Москва могат да действат съвместно. И като пример споменава продължаването на действието на Договора за ограничаване и съкращаване на стратегическите настъпателни въоръжения.
Същевременно обаче пак на 17 март, в деня на излъчването на интервюто, е обявен нов пакет санкции срещу Русия заради случая с опозиционера Алексей Навални, като те влизат в сила от 18 март. Пакетът включва ограничения за износа и реекспорта на оборудване, технологии и програмни продукти с двойно предназначение, които биха могли да се използват и за военни цели. За гражданската авиация и космическите полети обаче това няма да важи.
Също така Русия е вкарана в списъка на държавите, спрямо които е забранен вносът и износът на въоръжения, както и на услуги, свързани с отбраната.
Според американски медии тепърва предстоят и още наказателни мерки – заради „нафталиновата”, но явно вече приета в САЩ за даденост „руска намеса”.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира всичко това по следния начин: „Принудени сме да предприемем всички необходими мерки, за да се застраховаме от рисковете, свързани с възможните санкции и максимално да защитим интересите на нашата страна. Действията на нашите опоненти в дадения случай са трудно предсказуеми. затова се разглеждат всякакви вероятности и сценарии на поведение“.
Руският в. „Известия” цитира мнението на директора на Фонда за изучаване на САЩ „Франклин Рузвелт” към Московския държавен университет Юрий Рогулев, според когото по важни глобални въпроси като например продължаването на контрола над въоръженията Москва и Вашингтон ще търсят конструктивни съвместни решения. Но по по-идеологизирани и политизирани теми напредък в отношенията не може да се очаква.
Що се отнася до самото интервю на Байдън, Рогулев смята, че то е дадено по вътрешни американски причини. Просто за двата си месеца на власт новият президент още не е заставал пряко пред медиите дори за една пълноценна пресконференция. Рогулев казва: „Мнозина взеха да се питат – да не би да го крият? И ето така беше измислено това интервю. При това въпросите се оказаха просто глупави. Как може да се пита ръководителя на една държава за лидера на друга – дали е убиец или не? Значи журналистът може да започне да пита наляво и надясно дали смятаме за убиец и Байдън? В САЩ не е забранено смъртното наказание, а президентите не радват всички наред с помилване. Това значи ли, че са убийци? Американски дронове из различни краища на планетата често уцелват мирни хора. Президентът е главнокомандващ – значи ли това, че е убиец? Байдън всъщност бе учуден от този глупав въпрос, но и отговори на него също глупаво.”
Освен руската тема, в интервюто си Байдън засегна и други вътрешни и международни въпроси. Както и всички останали американски президенти през последното десетилетие и половина, той също трябваше да отговаря на дежурния въпрос кога войските на САЩ ще бъдат изтеглени от Афганистан. Измъкна се с обтекаемата формулировка, че е „в процес на взимане на такова решение”. Но не се ангажира да обещае, че това ще стане до 1 май – а такава е сделката, сключена от правителството на предшественика му Доналд Тръмп с талибаните.
Стефанопулос не спести на Байдън и въпроса защо не е наложил санкции на саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, въпреки потвърждението на ЦРУ, че принцът носи пряка отговорност за зловещото убийство на журналиста Джамал Хашоги. Президентът призна, че САЩ никога не са наказвали и „не са подлагали на остракизъм” действащи ръководители на съюзни държави. Но Вашингтон щял да наблюдава поведението на Рияд, от който се очаквали „определени неща” като спиране на войната в Йемен и „прекратяване на глада” в тази страна.
Не бе подмината и темата за коронавируса – Байдън обяви, че целта му е да го надвие още в първите си 100 дни на власт. В САЩ ваксинираните срещу Covid-19 вече са над 100 милиона души, като 35 милиона от тях са си направили и двете инжекции. Тези резултати могат да се смятат за един от безспорните успехи на новата вашингтонска администрация. Но Байдън изрази недоволство от отношението на американците антиваксъри към кампанията по ваксиниране, обръщайки се към тях така: „Не мога да разбера мачистко поведение от сорта: няма да си слагам ваксина, аз като американец съм свободен да не го правя. Добре, ама защо да не си патриот? Защити другите хора!”
На президента се наложи да коментира в интервюто и обвиненията в сексуален тормоз, отправяни от няколко жени към неговия съпартиец, губернатора на щата Ню Йор Ендрю Комо. Досега Белия дом мълчеше по казуса. Но пред камерите Байдън отсече: Куомо трябва да подаде оставка, независимо дали обвиненията се потвърдят или не.
Не бе обаче никак убедителен по темата за напиращите през южната граница на САЩ мигранти от бедна Латинска Америка. Той просто апелира към тези хора: „Не бягайте при нас. Не изоставяйте своите градове и общности”.
Интервюто проследи пред зрителите и съдбата на президентското куче Мейджър – немската овчарка, която бе изселена от Белия дом в Делауер, защото ухапа един от служителите. Байдън увери, че кучето е много дружелюбно, „облизва всички и върти опашка”, а при въпросния инцидент дори не увредило кожата на пострадалия. Причината за случилото се била в „необичайната обстановка”, стресирала Мейджър в Белия дом…
Дали обаче освен Мейджър същият стрес не е сполетял и стопанина му, и накъде ще избие всичко това, питат се мнозина, гледали интервюто…
А що се отнася до Путин, лепнатото му клеймо „убиец“, макар и наистина неизречено лично от Байдън, съвсем очевидно не е нищо случайно, а е добре премислен ход с откровено послание към руския държавен глава. Зад този ход най-вероятно стои лобито на Хилари Клинтън, което продължава да е силно в определянето на американската външна политика. Изборите през 2016-та наистина не бива да се забравят. Имало ли е, или не е имало реална „руска намеса“ в тях, всеки може да тълкува по свой вкус, независимо от липсата на доказателства. Но е неизгладимо общото впечатление, че в тях Кремъл предпочиташе Доналд Тръмп, а Хилари Клинтън го вбесяваше. Неизгладимо е и впечатлението, че в това сякаш имаше нещо много лично. Какво ли?…
Сега, когато по руските телевизии вървят пламенни обсъждания на байдъновското „интервю убиец“, доста прокремълски коментатори изтъкват, че с подаденото от журналиста „етикетиране“ на Путин, Вашингтон отправя оскърбително и опасно предизвикателно послание към Русия. Демонстрира ѝ, че я вкарва в категориите на някогашните Югославия на „убиеца“ Слободан Милошевич и Ирак на „убиеца“ Саддам Хюсеин. Към края на деня в серията такива коментари беше припомнен и случаят с Либия на Муамар Кадафи и неговият брутален линч точно преди 10 години. А са широко известни кадрите с Хилари Клинтън, тогава държавна секретарка на САЩ, която щастливо се смее, докато наблюдава излъчването на този линч….
По онова време Путин заемаше премиерския пост в Москва, а президент бе Дмитрий Медведев, който пропусна Русия да се опълчи в ООН на американско-френските удари по Либия. Но Путин не пропусна да изрази още тогава колко възмутен е от всичко разиграло се и особено от некрофилската радост на Хилари Клинтън пред кадрите с разтерзанието на Кадафи. При това срещу либийския вожд тогава не бе направено дори формалното усилие да се извади някакво международноправно обвинение. Да, той си беше диктатор, но не по-лош от саудитските монарси, примерно. И доскоро преди да го бомбардират, западните лидери то посрещаха по царски из столиците си, шатрата му бе опъната дори на Шанз’Елизе в Париж – а после всичко се развали, защото Кадафи-син напомни на Никола Саркози за фактурите, които баща му пази от преводите за разни предизборни кампании…
Срещу Кадафи дори не бяха размахани в Съвета за сигурност някакви епруветки с бял прах (като срещу Саддам), не се потърси поне условен параван за войната срещу него – мотивът бе само, че потискал опозицията. А нима сега срещу Путин не е задействано същото? И зад клеймото „убиец“ не се ли чува все същият сардоничен смях на Хилари?… Впрочем, „подалият“ тази дума в интервюто на Байдън журналист Стефанопулос навремето е работил в прес-службата и администрацията на президента Бил Клинтън по време на първия му мандат между 1992 и 1996 г.
Медиите засега могат да градят само догадки. Но е показателно забележимото втвърдяване на руската реакция спрямо интервюто на Байдън само за последните 24 часа. Русия очевидно е решена да развали настроението на всеки, който е сметнал, че може да я приравнява към Ирак или Либия.
Иначе лично Путин каза следното, когато на среща с представители на обществеността от Севастопол и Крим по повод 7-ата годишнина от присъединяването на полуострова към Русия го попитаха какво би отговорил на Байдън: „Бих му казал – бъдете здрав! Пожелавам му здраве. Казвам го без ирония, без шега.“ А после – относно „убиеца“ – напомни популярния в детските игри рефрен: „Който си го вика, в устата си го тика“. И продължи интерпретацията на официален език така: „Ако говорим по-нашироко по тази тема, то ето какво бих искал да кажа. В историята на всеки народ, на всяка държава има много тежки, драматични и кървави събития. Но когато даваме оценки на други хора или други държави, ние винаги сякаш се гледаме в огледало. И винаги виждаме в него себе си.“
Руският лидер продължи с обзор на историята на САЩ, сформирала и американския истаблишмент – от „геноцида на индианските племена“, през жестокото робство, отекващо и до днес в движението Black Lives Matter, до употребата на ядрено оръжие от САЩ срещу мирно японско население в края на Втората световна война.
Накрая Путин обобщи: „Знам, че ръководството на САЩ като цяло е настроено към поддържане на определени отношения с нас, но само по онези въпроси, които са от интерес за самите САЩ, плюс това само при техни условия. Ние, макар те да мислят, че сме същите като тях, все пак сме други хора, ние имаме друг генетичен и културно-нравствен код. Но умеем да отстояваме нашите собствени интереси. И ние ще работим с тях, но в онези области, в които ние самите сме заинтересовани. И при онези условия, които ние считаме изгодни за нас. И те ще трябва да се съобразяват с това“.
По-късно, след като държа слово на препълнения от хора московски стадион „Лужники“, на концерт по повод 7-ата годишнина от присъединяването на Крим, Путин направи още изявления пред медиите във връзка с общуването между Москва и Вашингтон. Путин отправи предложение към Байдън за пряк онлайн разговор помежду им за руско-американските отношения, но постави условието този разговор да се излъчва пряко и публично. Поясни също, че е готов да го проведе още утре, петък, 19 март, или в понеделник, на 22 март, защото уикенда смятал да прекара в активен отдих в тайгата.
В отговор на журналистически въпрос по повод това предложение, говорителката на Белия дом Джен Псаки съобщи в края на своя излъчван в YouTube брифинг, че в петък президентът на САЩ щял да бъде в Джорджия и ще е „много зает“…