Леонид Рагозин, Bne Intellinews
В Одеса млада жена е тежко наранена, когато служител на наборната служба я напада с метални патерици, докато тя протестира срещу задържането на неин приятел от хайка за насилствена мобилизация.
Близо до Днипро мъж, задържан от служителите на наборната служба, наръгва с нож един от тях, докато се опитва да избяга от автомобила им.
В Харков членове на хайка за наборници пребиват мъж на автобусна спирка. Видеоклип, разпространен в местните канали на Telegram, показва как зашеметеният мъж върви пребледнял към една пейка с ръце на тила, сякаш е получил сътресение на мозъка, докато жените образуват човешка верига, защитавайки мъжа, и крещят на военните.
В интернет ежедневно се появяват видеоклипове от цялата страна на мъже, които активно се противопоставят на хайки за мобилизация с помощта на жени, често случайни минувачи. В немалко от тези видеоклипове се вижда как служителите на реда използват насилие срещу своите мишени. Съобщава се също така за смърт на хора в центровете за призоваване – или от побой, или от пренебрегвани от военните медицински състояния, като например епилепсия.
Това се случваше от много месеци преди новият строг закон за мобилизацията да влезе в сила на 18 май. Той задължава всички мъже в наборна възраст да актуализират личните си данни в регистъра на резерва, което улеснява военните да им връчват известия за наборна служба или да ги наказват за избягване на наборна служба.
Недостигът на хора на фронтовата линия е остър. Както украинските военни, така и западните съюзници настояват правителството да засили мобилизацията. Но продължителното му колебание е лесно разбираемо, когато чуете какво се случва в реалната Украйна, а не в гениалните умове на военни стратези и информационни воини.
Тъжни или направо разтърсващи истории идват и от националната граница. В Закарпатска област граничен служител застрелва мъж при опит за незаконно преминаване на границата. Срещу стрелеца е повдигнато обвинение за злоупотреба с оръжие. При друг инцидент един от най-известните украински баскетболисти, Вадим Заплотницки, е задържан при опит да избяга в Румъния.
От началото на годината в река Тиса, която разделя Украйна от Унгария и Румъния, са открити повече от 30 тела на мъже в наборна възраст. Въпреки това украинските мъже продължават да рискуват живота си, преплувайки студената и бърза планинска река, осеяна с остри подводни скали, само и само да не бъдат изпратени на фронта. Други преминават пеша през Карпатите – изпитание, което понякога също се оказва смъртоносно.
На кратък участък от украинска магистрала, който минава през територията на Молдова край Одеса, хората изоставят колите си и бягат в съседната страна.
Според радио „Свобода“, което цитира местната полиция, само от началото на пълната руска инвазия преди повече от две години в Северна Румъния нелегално са преминали общо 11 хил. украински мъже.Румъния е само една от петте държави, с които Украйна граничи на запад.
В социалните мрежи „ухилянт“ (или „укриващ се от наборна служба“) е модерната дума – има лавина от мемета, видеоклипове, музикални клипове и постове, които най-често възхваляват, а не засрамват онези, които правят всичко възможно, за да избегнат изпращането си на фронта.
Информационен балон
Украинското ръководство добре знаеше, че законът за мобилизацията ще бъде изключително непопулярен, затова продължи да го отлага въпреки значителния натиск от страна на Запада. Той беше приет едва миналия месец, няколко дни преди Конгресът на САЩ окончателно да деблокира военната помощ за Украйна в размер на 61 млрд. долара. Тази синхронизация поне гарантира, че мобилизираните войници няма да се бият с голи ръце с руската армия.
Но въпросът за какво всъщност се борят те преследва украинското общество и въпреки повърхностните впечатления е трудно да се каже какво наистина мислят украинците по този въпрос.
От всички сфери на тази война информационното пространство остава тази, в която украинско-западният алианс има абсолютно предимство пред руснаците. Професионалистите в областта на информационната война представят убедителни аргументи, че украинците са обединени като един в желанието си да се борят с Путин до последна капка кръв, въпреки че изгледите за победа са крайно неясни, а разрушенията, причинени от руската инвазия, вече са върнали страната с много десетилетия назад в демографско и икономическо отношение.
Но когато се вгледате по-внимателно в това, което поддържа този PR балон, може да се окаже, че той е колос с глинени крака. Още по-лошото е, че той успява да се задържа в атмосфера, която е страшно подобна на тази, която се наблюдава в Русия, бруталния и диктаторски противник на Украйна.
Проучванията на общественото мнение показват преобладаваща подкрепа за военните усилия на страната, което отразява подобни резултати в Русия на Путин. Но както посочват много експерти, като социолога Володимир Ишченко, социологическите проучвания по време на война не могат да се приемат за чиста монета. В Украйна милиони хора са напуснали страната, също така милиони са били вътрешно разселени. Това миграционно цунами засегна предимно югоизточните региони, където промирническите и проруските настроения винаги са били по-силни.
Но може би още по-голям фактор е скриването на реалните позиции – доминиращ проблем в общества, където хората са изправени пред сериозни рискове заради изразяването на личното си мнение. Службата за сигурност на Украйна, СБУ, редовно публикува актуална информация за хора, арестувани за това, че са „оправдали руската агресия“ в публикациите си в социалните медии или дори в частни телефонни разговори. А голямата част от проучванията на общественото мнение се провеждат по телефона.
През февруари в. „Гардиън“ съобщи, че от началото на инвазията СБУ е образувала над осем хиляди наказателни дела, свързани със сътрудничество с врага. За сравнение, в предполагаемо по-репресивната Русия през 2023 г. са регистрирани общо 483 политически мотивирани наказателни дела (317 от тях за антивоенни възгледи), според OVD-Info.
През последните месеци арестите обхванаха и йерарсите и обикновените свещеници на Украинската православна църква – най-голямата църковна организация в страната, която доскоро беше официално свързана с Московската патриаршия. Принадлежността естествено поражда подозрения за лоялността към Украйна, а някои свещеници в източната част на страната наистина активно подкрепят окупацията. Но конкретните обвинения в отделните случаи често звучат толкова правдоподобно, колкото и обвиненията срещу членове на опозицията или религиозни дисиденти като Свидетелите на Йехова в Путинова Русия.
Спектърът на мненията в украинското медийно пространство се свива значително в началото на 2021 г., когато президентът Зеленски решава да ограничи телевизионните канали, свързани със съюзника на Кремъл Виктор Медведчук. Каналите се радваха на значителна аудитория, но не пропагандираха изрично руската пропаганда. Малко вероятно е забраната да е направила членовете на тези аудитории по-малко скептични към правителството или финансираните от Запада украински медии.
Когато Путин започна пълномащабна инвазия в Украйна, редовното излъчване по основните канали беше заменено с контролирания от правителството новинарски поток, известен като „ТВ маратон“. Критичното отразяване е оскъдно и се ограничава предимно до посочване на недостатъците на военните усилия на правителството, а не на цялостната максималистична политика на борба с Русия до пълното възстановяване на териториалната цялост на Украйна. Критиката на тайните служби или крайно десните групи, свързани с различни военни части, е практически невъзможна.
В резултат на това милиони хора се насочиха към Telegram, където руската военна пропаганда се разпространява свободно, но и където присъстват украински медии в изгнание.
Една от тях, ръководена от бившия журналист и политик Анатолий Шарий, има 1,2 милиона последователи. За сравнение, каналът на президента Зеленски в Telegram имаше 760 хил. последователи към момента на писане на статията. Шарий отразява събитията в Украйна, като използва типичен войнствен и често нецензурен език, който привлича най-голяма аудитория в платформата.
Шарий е неприкрито пристрастен коментатор, който обвинява украинското ръководство, че се стреми към самоубийствена конфронтация с Русия и по този начин разрушава страната. Официален Киев редовно го отхвърля като руска марионетка, но Шарий не пести думи и за диктатурата на Путин и е всеобщо ненавиждан от руската общност на милиблогърите.
Съвсем различно явление е „Политика Страны“ – професионална медия, която беше по-известна като уебсайта strana.ua, докато не беше изтласкана от Украйна. Свързана с медийния мениджър Игор Гужва (и вероятно с един от укриващите се украински олигарси), тя възприе неутрален и безпристрастен тон в отразяването на новините. Тя следи множество регионални канали, като ги претърсва за нови мобилизационни видеоклипове и други истории, свързани с войната. Освен това следи отлично западните медии, свързани с руско-украинския конфликт. С повече от 270 хил. последователи този канал се намира доста по-напред от основните професионални украински новинарски издания, като „Украинска правда“ (164 хил.) или NV (50 хил.).
Не е чудно, че украинските политици и служители по сигурността периодично призовават за забрана на Telegram, но тази радикална стъпка все още не е предприета.
За какво умираме?
Канали като този на Шарий или „Политика Страны“ са популярни, защото предлагат алтернатива на преобладаващата гледна точка, която се спира на два противоречиви разказа – че войната е била неизбежна и че тя има и екзистенциален характер. Че няма средно положение между пълното подчинение на Украйна от руската диктатура и съкрушителната победа, която включва пълно възстановяване на териториалната цялост на страната. Или, както се надяват хора като естонския премиер Кая Калас и шефа на украинското военно разузнаване Кирил Буданов, разпадането на Русия на много малки държави.
Пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г. шокира с бруталността си, която изглеждаше напълно неуместна в Европа през 21-ви век. Пълното пренебрежение към международното право също беше смайващо. Но когато шокът утихна и войната стана част от ежедневието, хората започнаха да придобиват по-ясна представа за това какво е и какво не е нашествието на Путин.
Независимо от ужаса, на който Путин подложи украинците, когато животът е застрашен – както в случая с украинските мъже, които са изправени пред мобилизация – нелепите хиперболи и манипулации на поддръжниците на войната стават трудно продаваеми. Съвсем естествено е хората да подозират, че един по-ранен компромис с Путин – по всяко време между 2014 г. и провалените преговори в Истанбул през пролетта на 2022 г. – вероятно би бил много по-добър резултат за тях лично и за страната им като цяло. Особено когато тази идея е подкрепена от някои от собствените преговарящи на Украйна.
През последните две години инфомационните войни не спираха да създават илюзията, че е нужно само това ново оръжие, предоставено на Украйна с риск да се надхвърли критичната маса от пресечени руски червени линии, и руският режим и неговата военна машина ще рухнат. Но сега, след провала на украинската контраофанзива през 2023 г., хората ясно виждат, че ако не друго, то ескалационната игра прави Русия по-силна.
Въпросът, който мъжете, изправени пред мобилизация, си задават, е следният: Какво ще стане, ако моята жертва е напразна или ако тя само помага да се насърчат плановете на други хора и държави?
Обхватът на материалите, които показват съпротивата срещу мобилизацията в Украйна, е твърде голям, за да бъде отхвърлен като необичайно поведение на хора, лишени от чувство за граждански дълг, или като резултат от руската пропаганда.
Той показва нарастващия разрив между публичното лице на украинското общество, представено от мажоретките, които призовават за война до победен край, и личното мнение на реалните украински граждани, изразено чрез избягване на наборна служба, трансгранични бягства и привидно широко разпространена омраза към мобилизационните хайки, които ловуват мъже по улиците. Този разрив може да се разгърне по много различни начини в политически план и режимът на Путин със сигурност ще се опита да го използва в своя полза.
*Леонид Рагозин е журналист на свободна практика, базиран в Рига. Бивш кореспондент на BBC и Newsweek в Русия, както и съавтор на множество пътеводители на Lonely Planet.