„Необходимо е да отстояваме последователна политика в областта на индустрията и енергетиката. Всичко, което е постигнато до момента за България, да продължи да се защитава в европейските институции, а не да променяме посоката в зависимост от разпределението на политическите сили. Затова заедно с водещи представители на българската индустрия и енергетика подготвихме документ с приоритети, които трябва да се следват оттук нататък от членовете на Европейския парламент за предстоящия мандат 2024-2029г.“ Това заяви евродепутатът от БСП Цветелина Пенкова пред БНР.
„България в момента е на шесто място в Европа по производство и обработка на цветни метали – мед, олово и цинк. Те са ключови метали, когато говорим за производство на нови технологии, за производство на технологии, свързани с енергетиката, когато говорим за обновяване и създаване на електропреносна мрежа в Европа“, изтъкна Пенкова. Тя допълни, че страната ни има наличните суровини, което е ключово, защото се оказа, че в много държави те са изчерпани. „Проблемът е, че ние сме основен износител. Продукцията, която гарантира производство и отваря работни места, не остава в България. Тя се изнася, използва се някъде другаде и след това внасяме технологията и плащаме двойна цена. Целта е да се даде ясна оценка, че ние имаме възможност тези производства да се пуснат и в България и това трябва да се случи в следващите няколко години. Специалисти имаме“, коментира евродепутатът.
Цветелина Пенкова съобщи, че утре предстои да се приеме законодателството, по което тя беше основен преговарящ в ЕП – регламентът за нулеви нетни емисии или т. нар. Регламент за реиндустриализация на Европа, в който са предвидени отпадане на административни ограничения и финансова помощ от Европа за създаване на нови производства на стратегически важни технологии: „Включени са осемнадесет технологии, които ще са важни за европейската икономика и България може да се възползва от европейско финансиране, експертизи и всички видове технически облекчения, които ще се дават на държавите членки.“
„Положих много усилия през 2022 г. ядрената енергетика официално да бъде призната за зелена и устойчива, което дава възможност за финансиране на сектора – не само от държавни бюджети, а и от частен капитал“, отбеляза евродепутатът. Тя акцентира, че е необходимо да се изгради верига за производство на специализирани части, които да обслужват сектора – изграждането им и тяхното поддържане. „В България също има потенциал. Трябва да се направят стъпки за европейско финансиране в ядрения сектор, въпреки че ще е много сложно. Не бива да пренебрегваме условието, че за да имаме една независима ядрена енергетика, трябва да обслужваме и всички суровини, които са вложени. Трябва да се създаде политическа рамка за добива на уран на територията на Европа по нови технологии, които защитават околната среда. България има сериозен потенциал в това отношение“, коментира Пенкова.
Евродепутатът отбеляза, че либерализацията на цените на тока у нас е условие, но без ясни срокове. „Това е процес, който трябва да се случи, когато българските потребители и регулаторни органи са подготвени, без да се застрашат българските домакинства. Забавянето по плащанията е резултат на една нелепа политика от управляващите, а не е свързано със либерализацията. Не случайно партията, която аз представлявам – БСП, многократно поиска това отлагане, защото беше по-важно да се защитят нашите домакинства и българските граждани. Нека сме реалисти, никой в Брюксел няма да иска да постави под риск европейски граждани“, разясни Цветелина Пенкова и допълни: „Неяснотата в тази либерализация определено будеше притеснение у всички. Това е достатъчно условие да не си играем с цените и с доходите на българските домакинства. Трябва да са ясни процедурите и органите, които ще го прилагат и от къде ще идват тези средства за компенсация.“
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/