Мария Сорноса, кореспондент на „Публико” в Брюксел
„Трябва да гарантираме, че Украйна е в състояние да се защити. Така че Европейският фонд за мир може да се наложи да бъде трансформиран във Фонд за отбрана на Украйна“. Това заяви наскоро Жозеп Борел, върховен представител на ЕС по външните работи и сигурността.
Завръщането на войната в пределите на Стария континент разби много табута. И една от тях е, че Европейския съюз, роден от пепелта на Втората световна война като проект на мира, мутира към по-милитаристичен профил.
От началото на войната в Украйна, която вече е в 18-тия месец, ЕС и неговите държави-членки са отделили повече от 70 милиарда евро за финансова, хуманитарна и военна помощ на Киев.
Преди избухването на конфликта ЕС беше най-големият донор на хуманитарна помощ в света. Но на 24 февруари 2022 г. европейските страни поеха по нов път, оставяйки настрана своята „мека сила”.
„Тези дни едно табу падна. Табуто, че ЕС не може да използва собствените си ресурси, за да предоставя оръжия на държава, която е атакувана от друга.“ Думите са пак на Жозеп Борел и са изречени три дни след руската инвазия в Украйна. „Това е решаващ момент за европейската отбранителна политика“, съгласи се Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.
Войната току-що се беше разразила на европейска територия и един от първоначалните отговори на Брюксел беше да освободи първите 500 милиона евро от т. нар. Европейски фонд за мир. Именно през него бяха канализирани, финансирани и координирани доставките на оръжие, предназначени за украинския фронт.
Никога по-рано Европейският съюз не е финансирал доставката на военни материали до държава, която е във война. Самите договори на ЕС не го позволяват. Член 41.2 изрично забранява плащането за война с пари на Съюза. Формулата, която беше измислена, за да се заобиколи тази правна пречка, е да се създаде инструмент извън конвенционалния бюджет. Така върху не се разпростира контролът на Европейския парламент.
Европейският фонд за мир е извънреден инструмент, който се подхранва от приноса на държавите-членки. Създаден е през 2021 г. с цел предотвратяване на конфликти, поддържане на мира и укрепване на международната сигурност и стабилност. Той се роди със сума от 5,6 милиарда евро, но войната в Украйна го източи напълно за малко повече от година. През последните месеци той беше допълван многократно до сегашните си 12 милиарда.
„За да спечелиш мира, трябва да спечелиш войната“, упорито твърди ръководителят на европейската дипломация Борел, който винаги е повтарял, че ако Западът спре да помага на Украйна, войната ще приключи с победа на Русия, която насилствено ще отнеме украински територии, създавайки прецедент и пример за много други авторитарни сили. Това би представлявало и латентна заплаха за целия континент.
Този подход обаче отвори дебата за това каква част от самата историческа същина на европейския проект, залегнала в изграждането му, ще оцелее след тази война, която вече е едно от най-големите геополитически събития от последните десетилетия. „Европа е мирен проект, в това няма съмнение. Всичко, което правим в Украйна, е с цел да върнем мира в Европа. Ако искаме да спазваме международното право и да премахнем войните, трябва да подкрепим легитимната защита на Украйна. Всички решения, които прилага ЕС, следват тази линия“, уверяват висши дипломатически източници на ЕС.
Мантрата в Брюксел е за безусловна подкрепа на Украйна, каквото и да струва това. Стратегията на съюзниците на Киев е чрез тази война да тестват Русия и постъпателно да осигуряват снабдяване на Украйна. Това са два скачени съда.
Първоначално ЕС не знаеше колко сериозно ще действа Москва, колко силна и издръжлива ще бъде украинската армия, колко време ще отнеме битката.
Година и половина по-късно в централите на НАТО и на Европейската комисия празнуват, че Путин не е отишъл по-далеч, не е атакувал съюзнически територии, не е използвал ядрени оръжия. Аплодират, че украинската армия е оказала по-голяма съпротива, отколкото са очаквали. И са наясно, че войната няма да свърши скоро.
Всичко това доведе до безпрецедентни доставки на оръжие, която ескалира както по същество, така и по форма. Това, което започна със защитните каски, изпратени от Германия, вече е пораснало до съветските изтребители, дадени от Полша.
ЕС и Съединените щати постепенно предоставиха на Киев боеприпаси, ракети с голям обсег, системи за противовъздушна отбрана и бойни танкове на Киев. Но след като тези непосредствени нужди са покрити, целта вече е дългосрочна.
Европейският съюз за първи път обсъжда предоставянето на гаранции за сигурност на Украйна. На последния Съвет по външни работи Борел постави на масата на министрите предложение за отпускане на 20 милиарда евро на украинската армия през следващите четири години. Предложението е в предварителна фаза. И ще бъде черешката на тортата на следващата среща на 27-те външни министри, която ще се състои в края на август в испанския град Толедо.
Все още има много неясноти. Какво ще бъде финансирането, как да се заобиколи унгарското вето или да се разбере през кой инструмент ще бъде канализирано? Основният сценарий е всичко това пак да мине през Европейския фонд за мир, въпреки че Борел призова за създаване на отделен Фонд за отбрана на Украйна.
„Това няма да направи ЕС войнолюбец, а ще го превърне в институция, която не седи със скръстени ръце, докато една страна е нападната“, оправдават се дипломатически източници.
Остава да виси и международната дилема, която не позволява на Украйна да влезе бързо в Европейския съюз или НАТО. На последната среща на върха на НАТО във Вилнюс бе потвърден ангажиментът на Г-7, подкрепен и от още седем други европейски страни, да бъдат предоставени гаранции за сигурност на Украйна. Без много конкретика, целта е да се осигури военна подкрепа в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план.
В НАТО смятат, че това е начинът да се модернизират украинските въоръжени сили и да се доближат до стандартите на останалите съюзници, но за Зеленски това не е достатъчно. Украинският президент многократно е заявявал, че очаква официална покана да влезе както в Алианса, така и в ЕС. Това обаче със сигурност няма как да стане, докато бомбите продължават да падат.