Промените, направени от Володимир Зеленски в неговата администрация, най-значимите от началото на войната, показват степента на корупция в Украйна, където дори боевете и разрушенията, причинени от руската инвазия, не са ограничили действията на мафията и незаконното обогатяване в средите на украински институции.
Под строгия поглед на Европейския съюз украинският президент извърши огромна чистка на висши служители, повече от дузина, в опит да покаже сериозността на ангажимента си срещу това зло, ендемично в Украйна от преди войната и класирало тази страна сред най-корумпираните в света. На европейски терен украинското ниво на корупция е със съвсем малко надскочено, и то от показателите в Русия.
Случаите на корупция, разкрити от сегашното въздаване на справедливост от страна на Зеленски засягат, наред с други, и няколко заместник-министри. Те са обвинени в трафик или получаване на подкупи във връзка с военната и логистична помощ, предоставена от европейските страни на Украйна, за да се изправи тя срещу войната и инвазията, започната от Русия преди единадесет месеца. Съединените щати и много европейски страни са предоставили милиарди евро, както и стотици тонове боеприпаси и оръжия на Украйна от началото на войната на 24 февруари м. г. В някои европейски столици, като Берлин, винаги е имало опасения относно крайната дестинация на тези средства и възможността част от оръжията да бъдат отклонени от оръжейни трафиканти, както вече беше установено на няколко пъти.
Корупцията и нейните връзки с войната в Украйна
Това, че корумпирани украински служители се възползват от тази добра воля на Запада, като отклоняват средства, предназначени за противопоставяне на руската инвазия и за подкрепа населението в тези трудни времена (например, с договори за доставка на генератори за електроенергия), би могло непоправимо да опетни правителството в Киев и самия Зеленски.
„Премоделирането“ на правителството беше обявено от Зеленски в понеделник вечерта, два дни след като заместник-министърът на инфраструктурата и общественото развитие Васил Лозински беше арестуван по обвинения в получаване на подкупи и отклоняване на 400 000 долара от договори за закупуване на генератори и друго оборудване. Руските атаки с ракети и дронове срещу украинската енергийна инфраструктура оставиха милиони хора без електричество и вода в продължение на много дни. Оттук и въздействието, което това конкретно действие оказа върху украинското население.
Освен това във вторник сутринта Министерството на отбраната съобщи, че досегашният заместник-министър с този ресор Вячеслав Шаповалов е подал оставка. Този висш служител отговаряше за интендантството на украинските войски. Шаповалов каза, че подава оставка от „достойнство”, след като медийни разследвания го обвиниха в корупция и надплащане на определени доставчици на храни за издръжката на войниците.
Заместник-главният прокурор Олексий Симоненко, който беше заклеймен от украинската преса, че е заминал на почивка в Испания, също беше освободен. В съобщението си за уволненията в своята администрация Зеленски забрани на украински служители да напускат страната, освен по държавни дела. „Пренебрегването на войната е лукс, който никой не може да си позволи“, каза украинският президент.
Поста си напусна и Кирило Тимошенко, зам.-ръководител на президентската канцелария, отговарящ за персонала на украинското президентство. Тимошенко е и един от най-близките сътрудници на Зеленски, комуто помогна в президентската кампания през 2019 г. Сегашният украински държавен глава победи в онези избори с обещанието за борба с ширещата се корупция, която измъчва страната му. Губернаторите на Киевска, Херсонска, Запорожка, Сумска и Днепропетровска области също бяха освободени от длъжност, както и заместник-министрите на развитието и социалната политика, наред с посочените по-горе.
Един от основните съветници на украинския президент – Михайло Подоляк, пожела да изтъкне в коментар в Twitter образцовия характер, който тази чистка целеше да покаже. Подоляк написа, че решенията на Зеленски „свидетелстват за ключовите приоритети на държавата. Той няма да си затваря очите. По време на война всеки трябва да разбере своята отговорност. Президентът вижда и се вслушва в обществото. И той отговаря директно на ключовото обществено искане: справедливост за всички.”
Зеленски прочиства правителството си и Германия се съгласява да изпрати своите танкове „Леопард”
Чистката в украинската администрация предшества с няколко часа неохотното решение на Германия да се съгласи да изпрати последно поколение танкове „Леопард 2” на Украйна и да даде разрешение на трети страни да доставят на украинската армия този боен танк, произведен по германски лиценз.
Опасенията на Берлин относно доставката на този тежък танк, много полезен при евентуално контранастъпление на украинските сили, тъй като би осигурил мобилна огнева мощ, способна да се изправи срещу всяко предизвикателство от руската артилерия, изправиха Германия срещу нейните европейски партньори. Берлин не само се притесняваше, че тази стъпка ще доведе до ескалация на напрежението с Русия, но и бе обезпокоен от възможността технологията на системите „Леопард 2” да попадне в ръцете на търговци на оръжие.
Европейски аплодисменти за „премоделирането” на Зеленски
„Оценяваме, че украинските власти се отнасят сериозно към тези въпроси“, каза говорителката на ЕС по разширяването Ана Писонеро, която настоя да се вземе предвид военният контекст, в който се намира Украйна. Правителството на Зеленски поиска Украйна да бъде приета в Европейския съюз, нещо много трудно в същия контекст, в който се намира тази страна, но което във всеки случай ще изисква много усилия и реформи за намаляване на наличното високо ниво на корупция.
Индексът за корупцията на Transparency International за 2021 г. показва, че Украйна е класирана на 122-то място в тази скала от 180 страни, докато Русия е класирана на 136-то. Основните признаци на корупция са свързани с плащането на подкупи във всяка сфера на украинския живот – от образованието и здравеопазването до правосъдието и сигурността на гражданите.
Масова корупция преди войната
Политическата корупция преди войната също беше широко разпространена – от изборни фалшификации до измама и подкупи. Укриването на данъци от частни бизнесмени е друг от предвоенните източници на корупция. На този фон изборните обещания на Зеленски за борба с корупцията бяха приветствани от украинците.
Корупцията засяга и международната търговска и политическа сцена. Има скандал, който тепърва ще дава много храна за обсъждания – за подозрителната връзка на Хънтър Байдън, син на настоящия президент на Съединените щати Джо Байдън, с бизнеса с въглеводороди в Украйна, след като между 2014 г. и 2019 г. той беше член на Дирекцията на Burisma, най-голямата частна газова компания в славянската държава. Случаят Burisma-Хънтър Байдън е един от въпросите, които републиканците, сега с мнозинство в Камарата на представителите в Конгреса на САЩ, биха могли да разследват публично.
Зеленски беше под съмнение
Въпреки че води кръстоносния поход срещу корупцията в страната си, самият Зеленски също не е избегнал любопитните погледи. По време на предизборната кампания, която го доведе на власт, той имаше откритата подкрепа на украинския магнат Игор Коломойски. Този олигарх е обвинен в измама и пране на пари в Съединените щати. Тогава критиците на Зеленски го описаха като човек на Коломойски, за когото се твърди, че е бил партньор и наставник на настоящия украински президент.
Беше посочвано също, че това, което законът на Зеленски от 2021 г. за борба с корупцията цели в действителност, е да изиска от най-бунтовните олигарси спазване на правилата и да ги подчини на държавата – нещо подобно направи и руският президент Владимир Путин, когато дойде на власт през 2000 г.
В изтеклите Досиета „Пандора” за международни финансови престъпления, разгласени от Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ), се появява и Зеленски със създадените от него офшорни фирми от 2012 г. чрез продуцентската му компания „Kvartal 95” с цел да се придобият луксозни имоти в Лондон и да се получат дялове във филмови продуцентски и дистрибуторски компании.