Малгожата Кулбачевска-Фигат, Трансгранични разговори
В събота, 21 май 2022 г., полският президент Анджей Дуда направи неочаквано посещение в Киев и разговаря с депутатите от Върховната рада. Това е доста важно, защото полският президент всъщност беше първият ръководител на западна държава, който беше официално поканен в Украйна, за да говори пред депутатите от началото на войната. Моментът, в който той се появи в Киев, също беше доста важен.
Войната продължава вече три месеца. Интересът на международната общественост към Украйна изглежда отслабва. Така че за украинците поканата към полския президент за визита е начин да накарат международната общественост отново да се заинтересува от Украйна. Те правят това, за да покажат още веднъж, че Украйна все още има силни приятели на Запад – не само Съединените щати, но и една ключова държава в центъра на Европа.
Това е още по-важно на фона на новините, че германски и италиански компании са получили разрешение от своите правителства по някакъв начин да заобиколят санкциите за внос на руски газ в Европа. Те са получили разрешение да открият сметки в рубли в Газпромбанк. Така че това подсказва, че европейската подкрепа за Украйна не е толкова силна, колкото беше в началото на войната, и може би ще има връщане към обичайното положение с Русия, въпреки всичко, което се случи след началото на инвазията.
В този контекст полският президент посети Киев и заяви, че Украйна винаги ще решава за себе си без никакви посредници. По неговите думи украинският народ е този, който ще определи съдбата на страната си, и че Полша винаги ще бъде защитник на Украйна. Освен това Полша не само ще продължава да помага на бежанците, но и ще се застъпва за бързото присъединяване на Украйна към Европейския съюз и другите европейски структури.
During his visit to the Ukrainian Parliament today, Polish president Andrzej Duda continued talks on building a High-Speed Railway line connecting Warsaw and Kyiv.
— 3 Seas Europe (@3SeasEurope) May 22, 2022
President Zelensky suggested last year that the line could be built within the framework of the 3 Seas Initiative. pic.twitter.com/FW9yBrGJ7x
В отговор президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви две неща. Първо, че полско-украинските отношения сега навлизат в съвсем нова фаза. Всички исторически конфликти и разногласия вече са забравени. И оттук нататък Полша и Украйна ще бъдат партньори, приятели, братя, както искате ги наречете. А в знак на благодарност за приемането на украинските бежанци в Полша, Украйна ще въведе и „специален статут“ за полските граждани в Украйна.
Какво точно означава този специален статут?
Проблемът е, че не е ясно какво всъщност означава това. По различни медии се появи информация, че поляците вече ще бъдат третирани като граждани на Украйна, че ще им бъде позволено да заемат високи постове в администрацията, че дори ще бъдат съдии в украинските съдилища. Всъщност все още не е решено нищо подобно.
Официалната позиция на украинския президент е, че все още не знаем какво точно ще има в предвиждания специален закон и е твърде рано, за да се обсъждат детайли.
На този етап можем да спекулираме, че ще става дума за някакъв еквивалент на специалния закон за украинските бежанци, който беше гласуван в полския парламент още в края на февруари. По принцип този полски закон позволява на украинците да започнат работа в Полша веднага, само след като получат индивидуален регистрационен номер. Законът също така дава възможност на украинците да получават медицинска помощ на същото ниво като полските граждани, да могат да получават социални осигуровки на същото ниво като поляците.
Това е важна разлика за украинските граждани, които идват в Полша, тъй като преди войната украинските граждани, които се опитваха да се установят там, трябваше да чакат с месеци, а понякога и с години, за да получат необходимите разрешителни за работа. И както можете да си представите, това би било голям проблем за украинските бежанци, които сега идват в Полша и трябва незабавно да намерят източник на доходи. Така че, ако специалният закон за поляците ще се основава на правилото за реципрочност, както пнамекна Зеленски в речта си във Върховната рада, това вероятно означава, че на поляците също ще бъде разрешено да извършват стопанска дейност в Украйна и да получават разрешителни за работа. Те ще могат да получават медицинска помощ, социално осигуряване, по принцип нещата, които сега бяха разрешени на украинците, идващи в Полша.
Означава ли това, че Зеленски продава страната си на Полша?
Това предположение се появи в руските и някои други медии след посещението на Дуда. Но определено не става дума за това.
Освен това, макар че опростеният режим за получаване на разрешителни за работа в Полша е огромна промяна за украинците, няма толкова много поляци, които да искат да отидат да работят или да развиват бизнес в Украйна. Така че със сигурност, дори специалният статут да е голям символичен жест от страна на украинското правителство, той не е толкова важен за поляците, колкото за украинските бежанци. За тях отворената граница с Полша и възможността да се установят веднага в съседната държава е животоспасяваща мярка.
На първо място това означава, че Украйна иска да запази тези отлични отношения, които има сега в Полша. Тя отчаяно се нуждае от това полската помощ да продължи да се стича към Украйна.
Позволете ми само да напомня, че Полша е сред най-големите поддръжници на Украйна във всички възможни аспекти. Не става дума само за бежанците. По отношение на военните доставки, помощта от Полша между началото на руското нахлуване и 10 май е на стойност повече от милиард и половина евро. Това отрежда на Полша втора позиция веднага след САЩ по отношение на военната помощ. Ако разгледаме статистиката за хуманитарната помощ, медицинската помощ, всичко, то Полша се нарежда на четвърто място след САЩ, Обединеното кралство и Европейския съюз като цяло.
Поради географското си положение Полша е изключително важен партньор на Украйна. Именно през Полша украинските бежанци могат да достигнат до страни от Западна Европа като Германия. Освен това поддържането на добри отношения с Полша ще бъде от решаващо значение за Украйна в следвоенния период. Независимо от това как ще завърши войната, Украйна ще се нуждае от огромни парични средства за възстановяване, за възстановяване на разрушените градове, за възстановяване на унищожената промишленост. И досега Полша се е доказала като добър съсед на Украйна. Полша е в състояние да окаже най-голяма помощ и изглежда е най-заинтересована да предложи евтини кредити и т.н. на Украйна.
Украинското правителство вече е наясно, че няма да има ускорено присъединяване към Европейския съюз. И виждаме, че войната в украинския Изток не изглежда обещаваща за никоя от страните: руската офанзива не се оказа толкова решителна, колкото Русия се надяваше, нито пък украинската контраофанзива им позволи да си върнат значителни територии. Така че можем да очакваме още седмици на ожесточени боеве, което само обезкуражава западните партньори на Украйна да приемат тази страна в Европейския съюз – не само в краткосрочен, но дори и в средносрочен план.
В този контекст за Украйна е абсолютно необходимо да спечели колкото се може повече в контактите с Полша, за да получи заместител на европейската интеграция. Полша е страната, която в момента е най-склонна да проучи тази възможност за интеграция.