Опозиционното на настоящото ръководство на БСП идейно-политическо обединение Платформа „Социализъм XXI век” излезе с критично становище по липсата на ясни позиции на соцпартията и лидерката ѝ и настояща вицепремиерка Корнелия Нинова относно поражданите от войната в Украйна дълбоки проблеми.
„Участието на БСП в правителството на Кирил Петков беше обосновано пред социалистите с необходимостта да се спаси държавата от политическа и икономическа криза, да се сложи край на корупционния модел, както и да се демонстрира управленския и кадрови потенциал на партиятa. Последното го каза г-жа Нинова на Конгреса (на БСП – б. р.). Днес обаче все по-актуален за всеки български гражданин е въпросът – как България да се спаси от това правителство, което със своята хаотичност и сервилност на чужди интереси пренебрегва интересите на гражданите и подчинява всичко единствено на оцеляването си?”
Така започва разпространената днес до медиите позиция на антининовисткото ИПО в БСП Платформа „Социализъм XXI век”. В текста се подчертава, че „за краткото време на управлението си, правителството увеличи многократно външната задлъжнялост на държавата, задълбочи енергийната криза, обезцени спестяванията на гражданите, жертва стратегически държавни интереси в името на неясни обещания.”
Във фокуса на документа е войната в Украйна, за която се посочва, че отправила предизвикателство към „способността на левицата,не само в България да постави на вниманието на европейската политика въпроси, като: как да се завърнем към мира, да спрем жертвите и материалните разрушения, да предотвратим новото блоково противопоставяне, да се противопоставим на милитаристичната истерия?”
Становището на „Социализъм XXI век”е категорично: „Всеки ден участие на БСП в този кабинет ни превръща в заложници на политика с предстоящи катастрофални последици за икономиката и за жизнения стандарт на гражданите. Опитите за дистанциране на БСП с размити „червени линии” няма да имат политически резултат. Острото обществено осъждане на всички участници в кабинета ще нанесе нови удари върху разбитата ни идейно и политически партия”.
Критиците на Нинова от обединението я сочат като „пряко отговорна за растящите индиректни (според нея) доставки на българска военна продукция за войната в Украйна”. Подчертава се, че „сметката за стотици хиляди патрони, продадени от българското правителство на посредници”, ще плати и БСП. С недоволство се отбелязва, че партията „няма своя позиция за истинските причини довели до тази война, а двуличната и направо лъжлива позиция на Нинова ни изправя пред пълно обществено отрицание и нови изборни катастрофи”.
Авторите на документа подчертават, че „днес мнозинството социалисти си задават въпроси, на които ръководството на БСП очевидно не желае или не може да отговори”. И поставят следните пет питания:
- Защо ръководството на БСП мълчи по разрушителната роля на ултра националистическите фашизирани кръгове и структури в Украйна, очевидно блокиращи всяко намерение за даване на шанс на преговорите и дипломацията в търсене на възможен изход от застрашително изострящата се криза?
- Защо ръководството на БСП не поставя под въпрос рязко ескалиращите заявления на американския военен министър, подкрепен от външния, от 25-26-ти т.м. (широко и критично коментирани през последните дни), че целта е не просто защитата на Украйна, а „отслабването на Русия“ и че трябва да се действа „със скоростта на войната“ в новия формат от 40 държави, включващ и България, под прякото ръководство на САЩ?
- Защо ръководството на БСП не се обяви за час по-скорошно възобновяване на диалога между САЩ, НАТО и Русия с цел отговорното обсъждане на договорните основи на необходимата система за сигурност в Европа, доколкото преговори между Украйна и Русия са очевидно вече безполезни, имайки предвид откритата конфронтация на американската страна срещу Русия?
- Защо ръководството на БСП изцяло игнорира въпроса, каква позиция следва да заеме България на предстоящата среща на НАТО през юни в Мадрид по формиращата се нова стратегия на НАТО за разширяване на обхвата на Алианса далеч отвъд Европа и стигащ до Азиатско-Тихоокеанския регион с цел „възпиране“ на Китай?
- Като цяло – защо ръководството на БСП подменя съдбовните въпроси на националната сигурност с проблемите на икономиката и социалната сфера, които несъмнено също изискват отговорно, но отделно обсъждане и решаване. Тази подмяна оставя открито полето за ясни позиции по мястото на България в бурно променящия се свят, което се заема от настоящи и очертаващи се предстоящи формации, обричайки БСП на трайно капсулиране в 5-процентното обществено одобрение с неизбежно затихващи функции – или това е всъщност замисълът?