Работниците на Amazon в Ню Йорк успешно гласуваха за създаване на профсъюз. Синдикалните лидери наричат този резултат „историческа победа“ срещу втория по големина работодател в САЩ, съобщава Guardian.
В Стейтън Айлънд, Ню Йорк, 2654 складови работници са гласували „за“ създаването на профсъюз, а 2131 са гласували „против“, според данните на Националния съвет по трудови отношения (NLRB).
Междувременно в друго гласуване за профсъюз работниците на Amazon в Бесемер, Алабама, изглежда са отхвърлили предложението за профсъюз, но оставащите оспорени бюлетини могат да променят резултата. Според първоначалното преброяване гласовете са 993 на 875 срещу профсъюза. Очаква се през да започне изслушване за преразглеждане на 416 оспорени бюлетини.
Победата в Стейтън Айлънд е първото успешно усилие за организиране в САЩ в историята на компанията. Организаторите са изправени пред трудна битка срещу Amazon, която вече има над един милион служители в САЩ и полага всички усилия да не допусне създаването на профсъюзи
Сет Голдщайн, про боно адвокат на синдикалната организация на Amazon в Стейтън Айлън, коментира, че ангажираността на работниците е била ключова за тази историческа победа. По неговите думи водеща роля в кампанията имат работници от по-младите поколения, т.нар милениъли и поколоение Z. “Това развитие може да се отдаде на инерцията от засиленото национално синдикално организиране в технологичните компании, нестопанските организации и компании като Starbucks”, посочва юристът.
Джон Логан, директор на отдела за изследване на труда и заетостта в Държавния университет в Сан Франциско, отбелязва, че резултатът от преброяването на гласовете в Ню Йорк е бил „шокиращ“. Новосъздаденият профсъюз на Amazon (ALU), който оглави кампанията за синдикализация в Стейтън Айлънд, няма подкрепата на утвърден профсъюз и се състои от бивши и настоящи работници в склада. „Не мисля, че много хора са смятали, че ALU изобщо има големи шансове да спечели“, каза Логан. „И мисля, че вероятно ще видим повече такива кампании занапред.“
След съкрушителното поражение миналата година в Бесемер, когато мнозинството от работниците на Amazon гласуваха против създаването на профсъюз, Съюзът на търговците на дребно, едро и универсалните магазини (RWDSU) получи втори шанс да организира нова кампания, след като NLRB установи, че Amazon е опорочила първите избори.
Стюарт Апелбаум, президент на RWDSU, заяви след новото гласуване, че профсъюзът отново има възражения срещу начина, по който е действала компанията, и ще подаде официално оплакване. По думите му значителна част от проблема е самото трудово законодателство в САЩ, което според него е нагласено срещу профсъюзите и е в полза на корпорациите. „Не би трябвало да е толкова трудно да се организира профсъюз в Съединените щати“, казва той.
“Да спечелиш с няколкостотин гласа в борба срещу корпорация на стойност трилион долара е най-доброто чувство на света”, казва Крис Смолс, уволнен служител на Amazon, който ръководи борбата на ALU в Стейтън Айлънд. “Не съм сигурен как ще се развият нещата в Алабама, но след победата в Ню Йорк става възможно да се организира синдикат във всеки склад”, казва той.
Amazon оказа много силен натиск срещу синдикализирането и в двата щата. В публикувана преди гласуването декларация Amazon разкрива, че през миналата година е похарчила около 4,2 млн. долара за трудови консултанти. По думите на синдикалните активисти основна задача на тези консултанти е да убеждават работниците да не се обединяват в профсъюзи. Още не е ясно колко е похарчила корпорацията за такива услуги през 2022 г.
Подкрепящите синдикализацията работници заявяват, че искат по-добри условия на труд, по-дълги почивки, платен отпуск за пострадали служители и почасово заплащане от 30 долара. В момента компанията предлага на складовите служители в Стейтън Айлънд малко над 18 долара на час. Според официалната статистика средната работна заплата в района е 41 долара на час, а средният доход на домакинствата в Стейтън Айлънд е 85 381 долара годишно. Вътрешни документи от 2019 г., изтекли в New York Times, показват, че над 60% от почасовите служители в склада са чернокожи или латиноамериканци, докато повечето мениджъри са бели или азиатци.
Говорител на Amazon заявява, че компанията инвестира в заплати и придобивки, като например здравни грижи и програма за предплатено обучение в колеж, за да подпомогне кариерното развитие на работниците. „Като компания ние не смятаме, че профсъюзите са най-добрият отговор за нашите служители. Фокусът ни остава върху директната работа с нашия екип, за да продължим да превръщаме Amazon в чудесно място за работа“, заявяват от компанията.