Сиан Ланшин е роден в град Нанкин през 1956 г. – по време на „големия скок”. А културната революция” го изпраща да се „превъзпитава” на село. Реформите на Дън Сяопин му позволяват да учи в американския университет „Джон Хопкинс”, превръщайки го в авторитетен геостратег и лектор на Катедра „Кисинджър” в Библиотеката на Конгреса на САЩ. Сиан Ланшин гради по-голямата част от кариерата си извън Китай, но не се отказва от китайското си гражданство. Той не е прокитайски радикал. Считан е за умерен. Смята, че: 1. ако ястребите на Пентагона засилят новата студена война Китай-Русия-САЩ, „в крайна сметка тя ще стане гореща”; 2. светът не е разделен между демокрации и автокрации, а между цивилизации, които трябва или да водят диалог помежду си, или в крайна сметка да се унищожат една друга; 3. отношенията Москва-Пекин днес са най-добрите, съществували някога, но те не са враждебни към Запада, ако не упорстваме да го виждаме такава; би било по-добре, ако се опитаме да ги разделим, а не да ги победим; 4. САЩ страдат по-малко от войната в Украйна, отколкото Европа, нека не я удължаваме.
Инвазията в Украйна просто войната на престъпника Путин ли е?
Войната в Украйна няма оправдание, защото е нахлуване в суверенна държава с цялата съпътстваща трагедия. Но тази война има своите причини.
Причини, които оправдават смъртта на деца и бомбардировките на градове?
Нямам намерение да оправдавам онова, което не подлежи на оправдаване. Но мога да обясня причините от гледна точка на замесените страни, мога да обясня каква е логиката на Путин и неговите съратници, защото познавам добре външния министър Лавров и министъра на отбраната Шойгу.
Не мислите ли, че инвазията е пагубна и за интересите на руснаците?
За кръга на властта в Кремъл, с оглед неговата перспектива и култура, инвазията е била принудителна. Там са убедени, че Западът насила ги е тласнал към това.
Защо?
За това говори още през 1946 г. дипломатът Джордж Кенан, посланик в Москва, предсказал Студената война. Той отправя предупреждение и след края ѝ – през 1998-ма: разширяването на НАТО до границите на Русия е сериозна грешка. Самата Русия предупреждава за това от 25 години.
Искането на Украйна за присъединяване към НАТО е основната причина за войната, така ли?
Кенан още през 90-те години на миналия век предупреждава, че Русия ще направи „ужасни неща“, ако НАТО достигне границите ѝ… И те се случват.
Но не е ли НАТО в крайна сметка само отбранителен съюз?
Отбранителен? Ако Пекин види, че постепенно го обграждат страни, присъединяващи се към военен съюз, за колко ли отбранителен ще го сметне… Повтарям, това не оправдава Путин морално. Но това обяснява инвазията с оглед неговата логика.
Защо?
Защото той не може да позволи инсталирането на военни бази на друга суперсила на границата си. Кенеди позволи ли на СССР да инсталира своите ракети в Куба? Той почти започна ядрена война, за да спре това.
Каква доктрина стои зад позицията на Путин?
Доктрината на Вестфалското равновесие (Вестфалските мирни договори от 1648 г. слагат край на 30-годишната война и се смятат за основа на международното право – б. пр.), известна на всички геостратези. Путин си мисли: „Ако поставите артилерията си на моята граница, аз нямам защита“.
Оттам ли идват и буферните държави?
Това са малки държави, които дават възможност на свърхсилите да се уравновесяват. Украйна е най-важната от тях в Европа. А НАТО отказваше на Русия такъв буфер в продължение на 25 години. Можете ли да си представите Байдън да позволи на Китай да създаде военна база в Панама?
Това оправдава ли кървава война?
Това я обяснява. И не е коректно да се твърди, че инвазията в Украйна е най-голямата след Втората световна война. В Ирак също имаше нахлуване в суверенна държава под фалшивия предлог за оръжия за масово унищожение. Такъв е начинът на мислене в Москва за мотивиране на нейните действия сега.
Не трябва ли тогава Китай също да атакува Тайван, следвайки Вестфалска логика?
О, не, не! Не е същото.
Много се радвам да го чуя.
Тайван е част от Китай в очите на всички. САЩ вярват, че Тайпе представлява истинския Китай, а Пекин вярва, че само той е истинският Китай. Но никой не оспорва, че Тайван е неразделна част от Китай.
Мислите ли, че войната в Украйна ще е продължителна?
Няма да е кратка. И руснаците няма да си тръгнат без пълната сигурност, че Украйна никога няма да бъде част от НАТО.
Украински говорител предложи неутралитет на Украйна още миналия четвъртък.
Ако Киев приемаше неутралитет, щеше да се е съгласил с това отдавна, и днес нямаше да има война. Боя се, че на Зеленски не може да се вярва.
Е, той води героична защита и възпира армията на Путин.
Това е наративът на НАТО и Украйна, но се опасявам, че Путин не бърза толкова.
Не е превзел и Киев.
Руското усещане за военно време е различно от западното. Ще видим.
Не смятате ли, че санкциите принуждават към бърз край на войната, а също така предопределят и край на властта на Путин?
Не виждам такава опасност за него. Обратното е при Зеленски. Той отхвърли неутралитета, защото вярваше, че НАТО ще влезе във война на негова страна. Но сбърка. Сега той играе ролята на герой, защото е просто актьор.
Избран от народа си.
Ако беше отговорен държавник, Украйна нямаше да бъде нападната.
Путин не подцени ли съпротивата?
Може, но не мисля, че Украйна ще се превърне във Виетнам, или ще поведе партизанска война. Поради три причини – няма джунгла или планини, в които да се скрият бойците, Путин ще контролира въздуха, и руснаците и украинците не са виетнамци и американци, те разбират езиците си, религията си, историята си… Те са като братя. Трудно е да се поддържат години на омраза и война като тази. А сега аз ще ви питам нещо.
Ще се опитам да отговоря.
Не мислите ли, че европейците страдат повече от последствията на войната, отколкото САЩ?
Вие така ли мислите?
Мисля, че е така и че европейците ще пострадат много, ако войната се проточи.