Инвазията на Русия в Украйна накара украинския президент Володимир Зеленски да призове всички „граждани на света“ да се включат в борбата срещу руската армия и да помогнат за защитата на „мирното съжителство“. Изглежда, че хиляди хора са откликнали на този призив, включително десетки американци и канадци.
Но сред доброволците, които се записват да се бият за Украйна, има и такива, свързани с белия супремасизъм и крайно десния екстремизъм. През последните години чуждестранни бойци от неонациски и расистки организации търсят обучение и боен опит, като се присъединяват към ултранационалистически отбранителни милиции в Украйна. Сред тях бе и член на американската неонацистка група The Base, бивш морски пехотинец, се присъедини към украинските военни през 2020 г., преди да бъде експулсиран от страната.
През последните осем години в украинските въоръжени сили има фракции, свързани с неонацистки движения, включително някои членове на ултранационалистическия батальон „Азов“, който се сражаваше срещу проруските сепаратисти в Украйна през 2014 г. и в крайна сметка се превърна в доброволческа част от Националната гвардия на Украйна. С ескалирането на конфликта с Русия миналата седмица членовете на батальон „Азов“ публикуваха видеоклип, в който мажат куршуми със свинска мас и предупреждават руските войници мюсюлмани, вероятно визирайки тези от Чечения, че „няма да отидат в рая“.
Путин хиперболизира факта, че малка част от украинските бойци са свързани с крайно десния екстремизъм, в опита си да опише цяла Украйна като нуждаеща се от „денацификация“, което е очевидно невярно. Макар че в Украйна, както и в други части на Европа, има проблеми с крайнодесни групи и крайнодясно насилие, сред по-широките слоеве от населението има малка подкрепа за десните националистически партии, които през 2019 г. събраха едва 2% от националния вот. Украинският президент Зеленски, който е евреин, е загубил членове на семейството си по време на Холокоста.
Дори сред чуждестранните бойци, които пътуват за Украйна, огромното мнозинство нямат връзка с екстремизма на бялото превъзходство. Дори в рамките на крайната десница мотивите за присъединяване към чуждестранен конфликт са различни. Предишни изследвания на чуждестранни бойци от екстремистката десница установиха, че някои от тях са „пристрастени към войната“, авантюристи, или са се присъединили, защото са търсили “кариерна промяна” като бойци в нова държава.
Но конфликтът безспорно създаде възможности за екстремистите да набират чуждестранни бойци по линия на крайнодесните убеждения. Лидери на крайно десни милиции в Европа реагираха на руската инвазия в Украйна, като започнаха да набират средства онлайн, да набират бойци и да организират пътувания до фронтовата линия – дейности, които разузнавателната група SITE определи като „изблик на подкрепа за Украйна“ от „многобройни крайно десни, бели националистически и неонацистки групи“ в Европа и Северна Америка.
Съществуват и рискове бойците да се радикализират в резултат на участието си във войната, и да се завърнат в родните си страни с допълнително военно обучение и тактически бойни умения. Още преди руската инвазия в Украйна протичаха такива процеси, превръщащи страната в „център в транснационалната мрежа на екстремизма на превъзходството на бялата раса„.
Да уточним, че световната крайна десница в никакъв случай не е единна в подкрепата си за Украйна срещу Русия. Мнозина сред американската крайна десница се възхищават на авторитарните и антизападни, антифеминистки и анти-LGBTQ+ позиции на Путин. Изследователският ми екип от Лабораторията за изследване на поляризацията и екстремизма към Американския университет забеляза в онлайн каналите на белите екстремисти засилено споделяне на антисемитски конспиративни теории за така наречения „еврейски заговор“ срещу Русия или „еврейска война“, която противопоставя бели срещу бели.
Длъжностните лица, отговарящи за борбата с тероризма, обръщат внимание на повишените рискове, които представляват доброволците от цял свят, пътуващи към Украйна. След като в началото на февруари „поне половин дузина известни неонацисти пътуваха до Украйна“ от САЩ и Европа, органите за борба с тероризма в Обединеното кралство въведоха допълнителни разпити за лица, заминаващи за Украйна.
През изминалите седмици светът стана свидетел на безпрецедентна подкрепа за Украйна, включително и на политическа подкрепа за военни доброволци. Външният министър на Великобритания Лиз Тръс, която определи войната като „битка за демокрация“, заяви, че подкрепя чуждестранните бойци, които решат да отидат в Украйна от Великобритания. Латвийските депутати гласуваха единодушно на 28 февруари да разрешат на латвийците да се бият в Украйна.
Такива чуждестранни бойци очевидно поемат огромен риск за личната си безопасност, което кара някои страни да издават предупреждения за забрана на пътуванията. По отношение на украинците главният заместник прессекретар на Белия дом Карин Жан-Пиер заяви: „Приветстваме тяхната храброст. Въпреки това, нашият съвет за пътуване остава гражданите на САЩ да не пътуват до Украйна„.
Но докато държавите и гражданите по света се опитват да се намесят и да възстановят мира в Украйна, не бива да забравяме, че рисковете, свързани с участието на чуждестранни бойци, не се отнасят само до безопасността на тези хора. Конфликтът в Украйна поражда и сериозни рискове за набиране, радикализиране и мобилизиране в насилствени екстремистки движения – по начини, които могат да имат последствия дълго след разрешаването на този ужасен конфликт.
*Синтия Милър-Идрис е професор в Школата по обществени въпроси и Школата по образование в Американския университет, където ръководи Лабораторията за изследвания и иновации в областта на поляризацията и екстремизма (PERIL). Последната ѝ книга е „Омраза в родината: Новата глобална крайна десница„.